Královský sňatek

Dům U Kamenného zvonu, Praha, 4. 11. 2010 − 6. 2. 2011

 

Tino di Camaino, Císař Jindřich VII. z náhrobku v Pise (1314) Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský ~ 1310

  • Dům U Kamenného zvonu, Praha
  • 4. 11. 2010 −  6. 2. 2011

Na konci léta roku 1310, dne 1. září, uspořádal v říšském městě Špýru nový římský král Jindřich VII.  s královnou Markétou Brabantskou honosnou svatbu svého jediného syna, čtrnáctiletého Jana, s osmnáctiletou Eliškou Přemyslovnou z rodu českých králů. Pro mladičkého Jana, čerstvého hraběte lucemburského, to byl začátek velkého neznámého dobrodružství, pro Elišku nečekaně šťastné vyvrcholení dramatických událostí posledních měsíců, kdy musela unikat před nástrahami švagra Jindřicha Korutanského a nedat se svést z cesty k záchraně českého trůnu, kterou jí přichystali opaté cisterciáckých klášterů v dohodě s arcibiskupem mohučským a předáky české šlechty i města pražského.

Obrazová kronika Římské cesty Jindřicha VII. : Svatba Jana a Eliśky ve Špýru Ze Špýru novomanželé putovali přes Weisenburk, Hagenau a Štrasburk do Kolmaru, kde se  rozloučili s Janovými rodiči a jeho strýcem Balduinem Lucemburským, arcibiskupem trevírským. Ti se odebrali s početným doprovodem do Itálie k císařské korunovaci. Obrazovou kronikou této cesty je rukopis, který nechal pořídit Balduin po dvou desetiletích od návratu z Itálie, kde zemřeli oba Janovi rodiče i další strýc, Walram Lucemburský -  kromě mnoha dalších osob z císařova doprovodu.

Jan s Eliškou pokračovali z Kolmaru s arcibiskupem mohučským Petrem z Aspeltu, Bertlodem z Heneberku  a nachystaným říšským vojskem ku Praze, obsazené vojsky Jindřicha Korutanského a jeho spojenců. Prahu si Jan podřídil coby král, přinášející mír a spravedlnost, na počátku prosince. Na začátku února byli Jan s Eliškou slavně korunováni arcibiskupem mohučským v basilice sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Oslava 700. výročí tohoto slavného sňatku je vítanou příležitostí, jak přiblížit prostředí pražského dvora, do něhož mladý Jan Lucemburský v prosinci 1310 přišel a s nímž se musel jako nový král sblížit a vyrovnat. Svědectvím jsou předměty, sloužící pro panovnickou reprezentaci, pro liturgické obřady a osobní zbožnost příslušníků přemyslovského i raného lucemburského královského dvora, k němuž náleželi též církevní hodnostáři a představitelé nejmocnějších šlechtických i měšťanských rodů.

Vhodným rámcem pro takové vizuální svědectví je především dochovaná část gotického mětského paláce, který zřejmě Jan s Eliškou v prvních letech obývali – dnešní Dům U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze,  v jehož historických interiérech se bude konat výstava Královský sňatek.

 

 

 

2. června 2010
2. června 2010