Krásné hry v krásném městě
Olympiáda v Praze? Megalomanský projekt, který město jen zadluží, říkají jedni. Druzí oponují, že zvýší prestiž metropole a pomůže k jejímu dalšímu rozvoji. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že téměř polovina obyvatel celé republiky chce, aby Praha olympijské hry hostila, a zbylá polovina nesouhlasí nebo není ještě rozhodnutá. To vše jen dokazuje, jak je těžké na tuto otázku odpovědět.
- 2 minuty čtení
V médiích jsem často označován za velkého zastánce konání olympiády, někdy dokonce i za hlavního iniciátora této myšlenky. Jako primátor města, které by mělo být centrem celého sportovního klání, jsem byl s nápadem na uspořádání seznámen pochopitelně hned na začátku. Myslím a také tak jednám, že primátor velké metropole anebo starosta malé vesnice se musí dívat do budoucnosti a zamýšlet se nad vývojem města, které spravuje, i v horizontu výrazně přesahujícím jedno volební období. Prostě rozhýbávat projekty, na které mohou nástupci v čele radnic či městských úřadů plynule navázat.
K tak významné, ale i náročné akci, jakou olympijské hry bezesporu jsou, se hodí slova jako vize, strategie, národní sebevědomí a je jistě velmi snadné se pro ni nadchnout. Přitom právě z uvedených důvodů je nutné k ní přistupovat především s chladnou hlavou. Proto mé úplně první rozhodnutí spočívalo v zadání podrobných ekonomických, marketingových, urbanistických studií a analýz, které jsou hlavním klíčem k zodpovědnému rozhodnutí, zda do olympiády jít anebo ne.
Materiály byly detailně vypracovány renomovanými odborníky a ukazují, že poměr mezi náklady ve výši 135 miliard korun a výnosy je 3:4. Pořádání LOH by tedy podle expertů mělo být ziskové. Možná jste v této souvislosti slyšeli číslo výrazně vyšší – 622 miliard korun. Musím upřesnit, že jde o celkovou částku, z níž olympijské náklady pokrývají zhruba čtvrtinu, a zahrnuje odhad nutných investic do modernizace dopravní infrastruktury celé České republiky, konkrétně městských okruhů, železničních spojů, telekomunikační infrastruktury, potřebné dálniční sítě. Pokud chceme, aby se naše země dále rozvíjela v moderní evropskou zemi, vynaložíme tyto finance tak jako tak.
Další studie se zabývají návrhem umístění a po-olympijským využitím například ceremoniálního stadionu, plaveckého areálu, olympijské a mediální vesnice. Nikdo z nás si jistě nepřeje, aby po olympiádě zbyla monstra a nevědělo se co s nimi. Proto hledáme to nejlepší řešení, které počítá s demontáží některých objektů po skončení olympiády a dalším využitím ostatních. Třeba olympijská vesnice se může proměnit v moderní univerzitní campus s vysokoškolským zázemím a kolejemi, které v Praze chybějí. Z mediální vesnice se stanou cenově dostupné byty pro mladé rodiny s dětmi atd.
O tom všem je nutné vést diskusi nejen s odborníky, ale především s Vámi, občany Prahy. Současně Vás budeme informovat, ať už prostřednictvím médií, či různých setkání, se závěry všech studií a analýz. Mám nyní trochu informační náskok, a pokud bych měl tedy odpovědět na otázku, zda chci olympiádu v Praze, řeknu ANO, ale pouze za předpokladu, že: 1. půjde o komorní hry, 2. město se jejich pořádáním nezadluží, ale naopak vydělá, a 3. budou se konat nejen v naší metropoli, ale i v dalších regionech ČR.