Legenda ožila: Vejce z Velvar dorazily ke Karlovu mostu

„A zase na tvrdo,“ nemohla se ubránit primátorka Adriana Krnáčová vzpomínce na legendu o Karlově mostě a vejcích z Velvar, když přebírala od starosty Velvar koš vajec, kterých dnes Velvarští přivezli do Prahy celý valník.

  • 1 minuta čtení
  • 30 fotografií
Vejce z Velvar dorazily ke Karlovu mostu

Oživení legendy se symbolickým předáním vajec primátorce hlavního města Adrianě Krnáčové předcházelo konferenci, kterou Muzeum Karlova mostu uspořádalo na téma Karlův most a vejce, a zároveň připomnělo letošní 700. výročí Karla IV. „Je to v rámci Karlovských oslav výborný a originální nápad, který zaslouží ocenění,“ uvedla Nora Dolanská, ředitelka Prague City Tourismu.

Jako pozorovatel byl na konferenci přizván i odborník nejpovolanější - šéf Archivu hl. m. Prahy, historik Václav Ledvinka. Je vůbec co objevovat na Karlově mostě? „Byť je stále podrobován zkoumání, ještě se neproniklo do všech jeho útrob, velmi obtížně se zkoumají základy a hledají se stopy Juditina mostu,“ uvedl Václav Ledvinka. „Pokud jde o vajíčka, jsem velmi zvědav, co odborníci, zvláště stavební historici řeknou. Za sebe mohu prozradit, že jsem žádný písemný doklad o tom nenašel.“ 

I řada dalších odborníků pochybuje, že by vajíčka (a už vůbec ne vařená natvrdo) mohla nějak upevnit pojivo Karlova mostu. Snad odborná konference vnese alespoň trochu jasno do této dosud neprobádané záhady.

Docent Václav Ledvinka ale upozornil na to, že zdaleka ještě nejsou prozkoumány všechny písemnosti týkající se mostu. „Především existuje soubor dokumentů tzv. mostního nebo též mosteckého úřadu. To byl zvláštní úřad, který sídlil naproti dnešnímu Muzeu Karlova mostu na Křížovnickém náměstí. Vybíral poplatky a zároveň spolupracoval s cechem mlynářů, takže most i řeka byly administrativně spravovány velmi důkladně, o čemž svědčí i například dochované sazebníky. Pochybuj ale, že některý historik tyto věci důkladně a v celé úplnosti prostudoval.“

 

21. března 2016
21. března 2016