Lidi děsí netečnost a nevšímavost policie – Právo – 2. 7. 2003
"Jsem zděšena. Mezi dětmi tady běhá vlčák bez náhubku. Patří někomu z té party, co tamhle popíjí na trávě. Teď tu projížděla policejní hlídka, mávala jsem na ni, ale klidně jela dál. Toho psa museli vidět. Cedule, které pobíhání psů zakazují, jsou tu přitom na každém kroku," stěžovala si v sobotu odpoledne u dětského hřiště v Letenských sadech mladá maminka, zatímco statný vlčák se na křižovatce s obrázkem přeškrtnutého psa na asfaltu zjevně rozmýšlel, na jakou stranu vyrazit.
Každodenních zkušeností lidí, zvláště ve velkých městech, s nevšímavostí policie a strážníků přibývá. Přiznává to samo velení české policie. "Problém netečnosti policistů nelze popřít, ale dá se říci, že se týká převážně hlavního města Prahy. V ostatních regionech není tak patrná," odpověděla na dotaz Práva pracovnice preventivně informační skupiny Policejního prezídia Lucie Uhlířová.
Opačný názor má ovšem vedení pražské policie. "Problém netečnosti, lépe řečeno nevšímavosti policistů, není problém jen hlavního města. V Praze je pouze více vnímán veřejností," prohlásila pražská policejní mluvčí Eva Brožová.
Hlavně nic nevidět, nic neslyšet
V Nuselské ulici v Praze 4 kontrolují policisté auta. Právě mají v práci starou škodovku, když se kolem nich nejméně stovkou přežene červená mazda. Lidé na přechodu uskakují. Proč ho nezastavíte? ptá se jeden z chodců. "Vy si myslíte, že by nám v té rychlosti zastavil?" zní šokující odpověď policisty. Ve Slezské ulici v centru Prahy parkuje na chodníku před restaurací stříbrný mercedes. Lidé, včetně maminek s kočárkem, jej musí obcházet po ulici mezi projíždějícími auty. Přichází dvojice pražských strážníků. "Starejte se o sebe," odsekne městská policistka po otázce, proč nedají řidiči za parkování na chodníku pokutu. V pražských Vršovicích špatně parkující auto brání průjezdu tramvaje. Její řidič zběsile zvoní, ale bezvýsledně. Za tramvají se během chvilky vytvoří nekonečná fronta. Poctivě v ní čeká i policejní hlídka ve služebním voze. Nikoho z tří mužů v uniformě ani nenapadne se jít podívat, co se vlastně děje. Navíc zjevně nespěchají. "V Německu mají policisté na čepici nápis Tvůj přítel a pomocník. Tady v Česku by měli nosit stuhu Nic nevidím, nic neslyším," rozčiloval se starší důchodce ve zvonící tramvaji.
Jak přitom zdůrazňují psychologové i sociologové, lidé reagují na pasivitu policie v denním životě velmi citlivě, protože prohlubuje obavy o vlastní bezpečnost, z toho, že jakýkoliv odpor násilí či jiným nepravostem je zbytečný a přestávají věřit ve spravedlnost. "Ve společnosti, která například rezignovala na důsledné dodržování dopravních předpisů, na rozdíl od vyspělé Evropy, vzniká anarchie a prosazuje se právo surovějšího nejen na silnici, ale i v dalších oblastech," řekl Právu český diplomat působící v Evropské unii. "Když přijedu do Česka, mohu si ukroutit hlavu, co všechno je tady možné a nikdo se tím nezabývá," dodal. Psycholog Marek Preiss netečnost policistů a strážníků označil za jev, který vyvolává ve společnosti negativní nálady. "Lidé po takových zkušenostech propadají buď pocitu marnosti, nebo se naopak začínají projevovat agresívně. Je třeba si uvědomit, že pocit osobní bezpečnosti je pro člověka důležitý. Nelze proto podcenit, že mnozí lidé jsou ochotni pocitu bezpečnosti obětovat leccos z demokratických svobod," upozornil Preiss z Psychologického centra Praha.
Za veřejný pořádek odpovídají strážníci
"Lidé si navykli ze všeho vinit policii. Zřejmě si stále neuvědomují, že v hlavním městě a dalších městech za veřejný pořádek odpovídají strážníci, kterým velí starostové. Za volné pobíhání psů, špatné parkování, opilecký noční hluk a podobné věci proto odpovídají starostové, velení strážníků s tísňovou linkou 156, radní pro bezpečnost a primátor," reagoval na nálady obyvatel hlavního města vysoký pražský policejní důstojník, který má za sebou skoro třicet let služby v policejním sboru. Zdůraznil, že hlavní povinností policie je čelit kriminalitě a dbát na regulérnost dopravy. "Kritika bude plně oprávněná, pokud budou zrušeni strážníci a veškerá odpovědnost za veřejný pořádek opět přejde na policisty. Tak tomu ale není," poznamenal důstojník. Uvedl, že nevylučuje projevy netečnosti policistů. "Lidé nevědí, že jsou přetíženi kriminálními událostmi, kterých je v Praze ročně okolo 130 tisíc. Jsou taky otráveni. Nemohou třeba odebírat řidičské průkazy. Takže například každý den vidí tytéž řidiče, které pokutovali za vážné dopravní přestupky za volantem. To člověka otráví," dodal policejní důstojník.
Radní: státní policie svou práci nestíhá
Náměstek pražského primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek (ODS) však přehazování horké brambory na strážníky odmítá. "Státní policie musí dělat vše. Třeba v případě, že se obec nerozhodne zřídit svou policii. Obec totiž k tomu nemůže nikdo přinutit. Pokud městská policie existuje, vyplývá to z rozhodnutí, jímž chce zastupitelstvo přispět ke zvýšení standardu v otázce bezpečnosti. Městská policie tu funguje prostě proto, že státní svou práci nestíhá," dodal náměstek. Pochválil rozhodnutí parlamentu z loňského roku, jímž se pravomoci strážníků zvýšily. "Zbývají drobné nuance: Nechápu, proč městská policie nemůže měřit radarem rychlost, proč nemůže zjišťovat alkohol za volantem," připomněl četné stížnosti a nespokojenost Blažek. Přesto vidí možnosti, jak zlepšit práci obou policií: "Ani jedna by podle mého názoru neměla pracovat s hotovými penězi."