Linka důvěry: Volá stále více lidí pomýšlejících na sebevraždu
Hektická doba s řadou osobních problémů, to je jeden z důvodů, proč se stále častěji lidé obracejí na linku důvěry. V průměru je to až 1000 kontaktů měsíčně.
- 4 minuty čtení
Hektická doba s řadou osobních problémů, to je jeden z důvodů, proč se stále častěji lidé obracejí na linku důvěry. V průměru je to až 1000 kontaktů měsíčně.
„Dá se říci, že denně linka důvěry uskuteční průměrně 30 až 40 hovorů,“ popisuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Konzultanti linky důvěry pracují nejčastěji s tématem mezilidských vztahů. Ačkoli počet dokonaných sebevražd u nás statisticky klesá, na lince důvěry přibývá hovorů s tématikou sebevraždy. Ve srovnání s minulým rokem, kdy v období prvních devíti měsíců bylo zaznamenáno přes 200 hovorů, bylo letos hovorů s tématem sebevraždy přes 300. „Vzhledem k profesionalitě týmu se daří tyto volající psychicky podpořit natolik, že od svého činu následně ustupují,“ vysvětluje radní Janeček. Zájem o služby linky důvěry, která zahájila svoji činnost v roce 1991 jako součást RIAPS (Regionální institut akutních psychiatrických a psychosociálních služeb) v rámci Centra sociálních služeb Praha, je také rok od roku větší. „V posledních letech znamenáváme nárůst v průměru o 1000 kontaktů ročně,“ upřesnil radní Janeček.
Na linku důvěry se nejčastěji obracejí dospělí s problematikou vztahovou, zejména se vztahy ke svým blízkým či se vztahem k sobě samému. Jedná se o pestrou paletu nejrůznějších variant mezilidských vztahů, např. témata partnerská, manželská, rodinná, rozvody, rozchody, nevěry, vztahy mezi generacemi (rodiče a děti), vztahy na pracovišti, s vrstevníky, sousedy. Stále častěji se objevuje tématika sociálně právní, dluhy, exekuce. Volající hledají na lince důvěry pomoc v případech problémů se sebou samým, např. stres, přetížení, psychické vyčerpání, samota a osamění, úzkost a deprese, psychická krize, duševní či fyzické onemocnění.
Krizová pomoc po telefonu je rychlou a snadno dostupnou sociální službou pro každého. Telefonickou krizovou intervenci poskytují pracovníci linky důvěry v non stop provozu, tedy 24 hodin denně. Na linku důvěry mohou volat děti, mládež, dospělí i senioři. „Vzrůstá počet mimopražských hovorů, výjimkou nejsou ani hovory česky mluvících klientů ze zahraničí,“ dodává Janeček. Služeb linky důvěry využívá jak široká veřejnost, tak profesionálové z psychosociální oblasti. „Reakcí na zvyšující se zájem je rozšíření nabídky služeb linky důvěry o internetové poradenství,“ podotýká radní Janeček s tím, že internetová poradenská linka začne fungovat od 1. prosince letošního roku na e-mailu linka.duvery@csspraha.cz.
Historicky byla důvodem vzniku linek důvěry snaha o prevenci sebevražd obyvatelstva. Dnes mají linky důvěry daleko širší „záběr“, nicméně poskytování krizové pomoci klientům, kteří se ocitají v situaci ohrožení zdraví nebo života, je stále jednou z důležitých oblastí „linkařské“ profese, pro kterou je právě důvěra jedním z pilířů práce. „Ctíme anonymitu našich klientů, takže následující příběhy z linky důvěry jsou pozměněny tak, aby byla chráněna totožnost volajících,“ poznamenává vedoucí linky důvěry Lucie Hermánková. Častými klienty jsou lidé, kteří se nemohou se svými problémy svěřit blízkým nebo jsou osamělí. „Většinou se obávají, že u svých blízkých ztratili důvěru, zklamali sebe i ostatní, nic už dál nemá žádnou cenu. Pak pomýšlí i na sebevraždu,“ doplňuje Hermánková.
Například s tímto problémem se před nedávnem na linku důvěry obrátil mladík. Sděluje, že všechno zkazil, zklamal své blízké. Už to prý nikdy nezvládne napravit, žít dál nemá smysl a všem se uleví, když se zabije. Rozhodl se, že skoncuje se svým životem a udělá to hned. Mladíkovi bylo něco přes 20 let, přijel do Prahy z jednoho severočeského městečka. Právě došel k Nuselskému mostu a chce z něj skočit dolů. Je mu fyzicky velmi špatně, je vyčerpaný, má křeče, ale psychická bolest je ještě horší. Opět zklamal, opět to nezvládl, nikdy se své závislosti na drogách nezbaví, proto se raději chce zabít. Navíc nadělal plno dluhů sobě i svým rodičům. Hlasem plným beznaděje říká, že je Jirka a chce se jen rozloučit, nežli skočí, a propadá se do pláče. „Jirka zprvu odmítal veškeré snahy o zprostředkování pomoci. Nakonec souhlasil s přivoláním rychlé záchranné služby a nástupem do léčby,“ popisuje Hermánková.
I v dalším případě se podařilo odvrátit klienta od sebevraždy. Andrej má velké trápení, už od puberty má velkou touhu nosit ženské prádlo. Nejprve se tajně oblékal do prádla své matky, postupem času podléhal své vášni víc a víc. V poslední době už nošení dámského prádla nestačilo, přidala se k tomu touha odhalovat se v něm před ženami. „Po navázání kontaktu a získání důvěry Andreje se konzultantovi podařilo otevřít téma transvestitismu a motivovat Andreje k návštěvě odborného lékaře. Andrej nakonec přislíbil návštěvu sexuologa na pracovišti, které mu konzultant doporučil,“ říká Hermánková.
Mnoho lidí se během svého života dostává do náročných či krizový situací, se kterými si často neví rady. Na lince důvěry dostanou prostor a podporu, už nejsou na své potíže sami. Hovor poskytuje úlevu a zvyšuje kompetence volajícího. S konzultantem linky důvěry pak lépe nacházejí možnosti a mohou se lépe rozhodovat, které řešení je pro ně nejlepší. Linka důvěry na krizovém telefonním čísle 222 580 697 nabízí nepřetržitou telefonickou pomoc. Telefonní číslo nemá žádný speciální tarif, hovor na linku důvěry je zpoplatněn stejně, jako kdyby volající uskutečnil hovor na jakékoli jiné pražské „pevné“ telefonní číslo.
V Praze 15.10.2008
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.