Magistrát: zákon šikanuje podnikatele

Večerník Praha - 22.6.2001
Šikana podnikatelů. Zásah do svobody živnostníků. Těmito ostrými výrazy počastoval ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček poslední verzi živnostenského zákona. Zástupci Prahy dnes v parlamentu navrhnou novelu zákona. Právní předpis kritizují i samotní podnikatelé. "Kvůli poslední novele živnostenského zákona narůstá byrokracie. Dané jsou už tak dost vysoké a náklady stále rostou. Myslím si proto, že spoustu podnikatelů bude spíš své živnosti likvidovat, než aby si žádali o nový živnostenský list," řekl Milan Nový, spolumajitel řeznictví v Kaprově ulici v Praze l. Proti zákonu protestovali i vedoucí pražských živnostenských úřadů v čele s ředitelkou magistrátního živnostenského odboru Evou Novákovou. Terčem jejich nespokojenosti byly hlavně tři body. Za prvé, že živnostenským úřadům i podnikatelům by vzrostly náklady, dále jsou podle nich nepřehledně pojmenovány obory živností a za třetí zákon a navazující vyhláška měn! zpětně podmínky pro nové vydání živnostenského listu.

Peníze a čas
Živnostenské úřady by měly podle nynějšího zákona do tří let nahradit všechny živnostenské listy. Nový žadatel už nemá dostat pouze jedno živnostenské oprávněni jako doposud, ale hned tři. Každý živnostník, který má nyní jedno oprávnění k podnikání, by jich měl dostat několik. Například majitelka samoobsluhy se na úřadu dozví, že se její dosavadní činnost rozdělila do osmi oborů. O zrušení těch, které už nepotřebuje, musí sama požádat. Úřad je podle zákona nesmí zrušit sám. Za každé oprávnění přitom žadatel zaplatí 500 korun. Každý, kdo si půjde vyměnit živnostenský list nebo nahlásit jakoukoli změnu, třeba přestěhování sídla firmy, tedy může zaplatit 4000 korun. Dále musí kopii listu poslat na obchodní rejstřík a další instituce. A to stojí nejen čas, ale i další peníze. "Chceme živnostníkům poskytovat servis, ne je honit kvůli změně papíru," řekla Yvona Matějková, vedoucí živnostenského úřadu v Praze l. Podle Novákové zaplatí úřad za předělání jednoho živnostenského listu 100 korun. Jenom doručenka do vlastních rukou stojí přes 23 korun. V Praze je přitom 560 tisíc lidí se živnostenským oprávněním. Úřady by musely za kompletní výměnu listů dohromady zaplatit téměř 170 milionů korun.

Rušení živností
Úředníkům se nelíbí ani to, že jim zákon ukládá zrušení živnostenského oprávněni kvůli změně podmínek pro podnikání. "Jedna paní dělala účetnictví třicet let. Ale protože neměla střední školu, jak ukládá novela zákona, a nestihla rekvalifikaci, tak se jí muselo oprávnění zrušit." uvedla příklad Ivana Šimonková, vedoucí živnostenského úřadu Prahy 9. Dalším bolavým místem je zařazení podnikatelské činnosti do 124 nově definovaných oborů. Například výroba dekorativních perníčků spadá nyní pod výrobu bižuterie, oprava dílů na vojenská letadla je ve stejné kolonce jako mazání výtahů či výroba pivních trubek.

Stát versus úřady
Poslední verzi živnostenského zákona připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle jeho tiskového oddělení se úředníci ve většině svých tvrzení mýlí. Seznam oborů prý vycházel z požadavků podnikatelů i jednotlivých resortů. "Reagoval však i na několikaletý tlak právě živnostenských úřadů, zejména pražských, které požadovaly odstranění nekontrolovaného nárůstu volných živností," uvedlo ve svém stanovisko ministerstvo. Zákon platí od března loňského roku. Ministerstvo však navazující vyhlášku dodalo až letos v lednu.

Cena přeměny živnostenských listů
Předělání jednoho živnostenského listu odhadují pracovníci živnostenských úřadů u jednoho vyhotovení na 100 korun. List na koupi zboží se ovšem podle poslední verze zákona rozpadá na osm živností. Takže úřady by měly vydat místo jednoho osm dokladů. V Praze je vydáno 162 tisíc živnostenských listů na koupi zboží. Jejich předělání by stálo 129, 6 milionů korun.
Na ostatní, volně ohlašované živnostenské listy stád jedno nové vyhotovení. Těchto volně ohlašovacích listů je v Praze vydáno 398 tisíc. Jejich předělání by stálo 39,8 milionů korun. Cena předělání všech živnostenských listů by přišlo na 169,4 milionů korun
Poznámka: Sto korun na předělán! zahrnuje pouze peníze za papír, obálky, tisk, poštovné. Daleko víc peněz by stálo pořízení nové výpočetní a jiné kancelářské techniky a další režijní náklady - například rozšíření archivních prostor apod. Podle odhadu úřadů by v Praze stála transformace živnostenských listů i s těmito náklady půl miliardy korun.

Nové povinnosti živnostníků
Kromě toho, že došlo k řadě přesunů mezi živnostmi volnými, řemeslnými, vázanými a koncesovanými, stanovila poslední novela živnostenského zákona nové povinnosti dnešním podnikatelům i těm, kteří teprve podnikat hodlají a budou podávat příslušné ohlášení živnosti či žádost o koncesi.

Podnikatel musí předložit:
- doklad o daňových nedoplatcích
- doklady o splnění zvláštních podmínek provozování živnost -splněni podmínky odborné způsobilosti
- seznam činností prováděných v rámci živnosti provozované průmyslovým způsobem si označení sídla

Dále musí zajistit:
- přebírání písemností na adrese sídla
- doložit doklady o vlastnickém nebo jiném právu k objektům nebo prostorám, ve kterém je umístěno sídlo i místo podnikání (liší-li se od bydliště)
- zavést pracovněprávní vztah s odpovědnými zástupci firmy
- Zahraniční podnikatelé navíc musí mít doklad o povoleném pobytu. Jejich živnost je omezena délkou povaleného pobytu.
Zdroj: pražské živnostenské úřady

FRANTIŠEK KOSTLÁN

Redakce IN
Je poněkud záhadné, že když podle stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu změnu vyžadovali jak živnostenské úřady, tak živnostníci a resort jim pouze vyhověl, proč se proti ní naprosto podnikatelé i úředníci "živnosťáků" zcela jednotně bouří. Pokud by se náhodou ministerští úřadníci rozhodli o věci popřemýšlet, tohle by možná za zapojení mozkových závitů stálo.
25. června 2001
25. června 2001