Megalomanství přináší Praze zkázu

Mladá fronta DNES | 1.3.2014 | Rubrika: Sobotní rozhovor | Strana: 12 | Autor: Petr Holub | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček, primátor hlavního města Prahy

Vystudovaný učitel a bývalý profesionální tanečník Tomáš Hudeček (TOP 09) v primátorské funkci nejčastěji využívá svůj další obor – dopravní geografii. Předchůdce obviňuje z korupce a zároveň se snaží dokončit jejich megalomanské dopravní projekty.

Rodák z Olomouce v křesle pražského primátora zažívá dramatické období. Policie ho varovala, ať neproplácí podezřelé faktury z tunelu Blanka, a potom ho obvinila, že je neplatí.

* Jak velké dopravní stavby, které byly zahájeny či naplánovány v letech 2006 a 2007, změnily obraz a další vývoj hlavního města? Co se s Prahou stalo?

Jsou to malé změny, které běžnému občanovi nevadí, protože se dějí jen krůček po krůčku, jako když ohříváte vodu. Každou chvíli teplota vyroste o jeden stupeň a vám to nevadí, ale za chvíli zjistíte, že už jste v horké vodě. Tak se postupovalo v případě nekoncepčního rozvoje města. Vznikl územní plán, který umožňuje městu, aby se rozšiřovalo. Proti tomu stojí dopravní koncepce se silničními okruhy, které se stavějí směrem do města, což je světová rarita. Každá velká metropole staví okruhy od středu. Máte dopravu v nějakém stavu, potřebujete tranzitní dopravu vyvést, postavíte okolo okruh. Město se rozroste o kousek dál, potřebujete větší okruh a postavíte druhý. V Pekingu už stavějí pátý okruh. Ne že by to tam fungovalo lépe, ale má to aspoň logiku.

* Město tedy v éře primátora Pavla Béma začalo velké dopravní stavby, u kterých není jisté, jestli situaci řeší, nebo zhoršují. To je hlavní problém?

Hlavní závazek z Bémovy éry je v tunelu Blanka, což je stavba za tolik peněz, že by za ně mohla být při současných cenách postavena dálnice z Prahy do Rozvadova.

* Byly to vyhozené peníze?

Ano. Tunel Blanka je zejména drahá stavba. Natolik drahá, že si ji město samo zkrátka nemůže dovolit. Teď je úplně jedno, jestli to městu pomůže středně, málo, nebo vůbec. Protože je zcela jisté, že hodně to nepomůže.

* Na některých místech přece dopravní situaci pomůže?

Stavba tunelu určitě nejvíc ovlivní Prahu 6, bohužel v místech, kde jsou ústí křižovatek, ovlivní okolí významně negativně a lidé zakrátko poznají, že tam auta budou víc jezdit.

* Tím myslíte Břevnov?

Ano, velkou křižovatku Malovanka. V místech, kde tunel Blanka hypoteticky nahradí nějakou současnou komunikaci, tam může situaci mírně vylepšit. Na druhou stranu platí, že ve chvíli, kdy otevřete nějakou trasu, tak si tam doprava cestu vždycky najde. Představa, že tunel Blanka jednou provždy stáhne dopravu pod zem, je lichá, pokud se neprovedou následná opatření, že na povrchu budou parkovací zóny a podobně.

* Už víte, kdy bude tunel Blanka hotov?

Konečný termín dnes zkrátka není. Na druhou stranu k dostavení samotného tunelu nechybí zas tak mnoho. Jde opravdu o vyřešení několika legislativních problémů a já věřím, že nastoupená cesta, kterou nám radí špičkoví právníci, je nejrychlejší. To znamená, že tunel může být ještě v roce 2014.

* Kromě Blanky je tu ještě větší stavba, Pražský okruh. Ve východní části u Běchovic i na severu u Suchdola vznikl konflikt, kde proti sobě stojí Ředitelství silnic a dálnic, které má dohodu s magistrátem, a místní iniciativy a radnice, které chtějí posunout okruh za město. Proč se spor sedm let neřešil věcně?

Mezi dálnicí D1 a Běchovicemi odporuje zdravému rozumu jakákoli jiná varianta než propojení současné křižovatky u Jesenice s koncem Jižní spojky u Běchovic. Jedině tak se ulehčí od transferové dopravy, která zatěžuje Spořilov.

* Plánovaná trasa okruhu přes Suchdol se také má postavit?

Suchdolu se v rámci stavebních příprav vyšlo mimořádně vstříc. V podstatě Suchdol samotné vedení dálnice nepocítí, protože ho opravdu podchází. Problém je velká mimoúrovňová křižovatka, která by navazovala na most přes Vltavu. Z hlediska hlavního města nepřipadá v úvahu cokoliv jiného než držet současnou územně plánovací dokumentaci. Pokud stát získá pocit, že chce stavět dálnici jinak a vést ji přes Středočeský kraj, tak v tu chvíli to bude věc Středočeského kraje a státu.

* Nebojíte se, že dálnice nebude stát vůbec? Stavba je drahá, Evropská unie ji nezaplatí, navíc se obce dokážou účinně bránit.

Souhlasím s tím, že jakmile se některá obec velmi chytře zapře a soudy velmi hloupě rozhodnou, tak okruh nepůjde prosadit v žádné variantě.

* Na třetím místě mezi pražskými stavbami je metro A z Dejvické do Motola. Nejsou to také vyhozené peníze?

Metro se v Praze stavělo smysluplně zhruba do stanice Nádraží Holešovice. Dále vede neskutečně zahnutá linie, která tím pádem postrádá logiku rychlého kapacitního spojení s centrem města. Když někdo přijíždí ze severu, tak nezastaví na konečné stanici Letňany, ale dojede na stanici Kobylisy, protože mu to zabere méně času. Totéž se dá říct u dostavby trasy metra A. Má smysl ji protáhnout o jednu až dvě stanice, protože se ulehčí Dejvické, zatížené autobusy. Na druhou stranu od stanice Veleslavín metro také zatáčí a poptávka neodpovídá kapacitě metra. Bude tam jezdit prázdné.

* Praha tedy rozhodla o velkých a do značné míry nepotřebných investicích. Přesto volíte menší zlo a investice dokončujete?

Přirovnal bych to k tomu, že se nastěhujete do nájmu a najednou vám přijde faktura za nějakého nájemníka ještě před vámi. Vám se to zdá divné, pak zjistíte, že neexistují žádné doklady. Protože ten byt pro vás má smysl, tak se rozhodnete zaplatit. Ve chvíli, kdy se snažíte zaplatit, přijde policejní vyšetřování, které vám řekne, že byste neměli platit. Vy se tedy rozhodnete, že platit nebudete, ale přijde na vás jiný policejní orgán a ten vám říká, že jestli nebudete platit, spácháte další trestný čin. Ta situace se v rámci rozhodování samosprávy jeví úplně neřešitelnou. To bude asi téma mé návštěvy u ministryně spravedlnosti – jak definovat péči správného hospodáře, když se rozhodujete, jestli dostavět problematickou stavbu, nebo nedostavět?

* Nehrozí, že se budete příštích deset let soudit? Vždycky vám někdo vyčte, že jste ze dvou špatných řešení zvolil to horší.

Dnes by mělo být důkladně popsáno, jakým způsobem se má v politice rozhodovat o tak složitých případech. Nejsem z toho nijak nadšený. Zrovna tady v Praze po slavné Bémově éře jsme lakmusovým papírkem, na kterém musíme ukázat, že se to má dělat tak, jak to děláme my, a že se tomu musí přizpůsobit i právní výklady. Kdybyste se na všechno opravdu díval optikou toho, že takto se rozhodovat nemá, pak to znamená, že se nerozhodne vůbec. V tom případě už nikdo nebude veřejné věci spravovat.

* Zdá se, že dopravní investice, které nedávají valný smysl, nakonec víc poškodily pražskou správu než samotný rozvoj města. Tam nic vyloženě zlého nezpůsobily?

To nemůžu říct. Rozvoj města byl v uplynulých deseti patnácti letech opravdu mizerný. Velké oči a megalomanské nápady a krátkodobé plánování nadělaly dost velkou zkázu. Velká německá města znají pouze dlouhodobé vize do roku 2030 nebo 2050 a střednědobé, tedy v horizontu pěti deseti let. Krátkodobé plánování ve smyslu, že se teď rozhodneme a za tři roky něco postavíme, to neznají.

* Co jste myslel zkázou města?

Myslím tím, že chátrají silnice. Je v nich vnitřní dluh dejme tomu 30 až 33 miliard korun. Z toho mosty jsou asi šest miliard. Všichni Pražané znají polorozpadlý Libeňský most, rozpadající se Hlávkův most. Všichni moc dobře víme, jak snadno si zničíme automobily tím, že jezdíme po pražských sinicích. Když jedeme autem do Londýna, tak nejvíc na tom krátkém úseku v Praze, pak tisíc kilometrů dálnic a samotný Londýn nám to auto vůbec neopotřebují. Auta nám tady stárnou v horizontu dvou let místo pěti let a takové obrovské materiální škody musí pro ekonomiku znamenat miliardy korun ročně. Náklady na udržení kvality silnic na západní úrovni odpovídají penězům, které byly vloženy do jednoho tunelu, který zase nic tak moc úžasného nepřinese.

* Tunel Blanka i metro z Dejvické provázejí podezření z korupce. Vy jste ten, kdo stavby dokončuje, a přitom se nesnažíte případnou korupci odhalovat. Neznamená to, že jste spojenec těch, kteří stavby zahájili?

Oblast Blanky se teď řeší a policie kolem toho krouží mnohem více, než bych považoval za zdravé. Kdyby u Blanky bylo cokoli spojeného s korupcí, a já si to dovedu dost dobře představit, tak policie do toho dříve nebo později opravdu sáhne. U stavby metra je to úplně stejné. U všech ostatních projektů z naší strany chodila trestní oznámení, ať v oblasti IT, nebo územního plánování. Lidé volají po trestních oznámeních a stíhání, ale to je v první řadě věcí policie. Nemám pocit, že politik je od toho, aby podával na bývalou politickou reprezentaci trestní oznámení. My to činíme, ale vyvolává to zcela pochopitelný tlak opačným směrem. Protitlak má důsledky, jako trestní stíhání nové politické reprezentace za řešení Opencard a Blanky.

* Přesto věříte, že policie nakonec objasní Blanku i metro?

Věřím, že to policie vyšetří a vyvodí trestní odpovědnost. Jestli se tak stane v období, kdy budu působit v politice, to už si netroufám odhadnout.

* Věříte tomu, protože si myslíte, že jsme součástí civilizovaného světa?

A pořád jsme ještě trochu idealisti a naivní, i když se nás tu dva roky snaží semlít politická mašinerie.

* Máte indicie, že policie postoupila?

Nevím.

* Po všech negativních zkušenostech jste se přesto rozhodl kandidovat znovu na primátora. Znamená to, že se vám ve funkci zalíbilo?

Žádného soudného člověka nemůže nikdy napadnout, že by se mu funkce politika, a zrovna pražského primátora mohla zalíbit. A pokud se mu to stane, tak bych to považoval za jasnou cestu směrem k panu Bémovi.

* Co to je za cestu?

Směrem k megalomanství a egoismu. Ale rozdíl mezi Prahou listopadu 2010 a Prahou dejme tomu listopadu 2014 bude obrovský, už bude úplně jiný přístup k řešení problémů. Rozproudila se debata, která je zárukou, že zakořenil přístup, kdy lidé sami určují, co by Praha měla chtít. To se deset let nedělo a priority se stanovovaly na základě ekonomických zájmů. Ale tento trend se podařilo otočit a bylo by ode mě hanebné od toho teď odejít.

 

1. března 2014
1. března 2014