Měsíc školních zahrad poprvé v Česku
České školy se mohou letos v květnu nově připojit k oslavě Mezinárodního měsíce školních zahrad. Cílem svátku je povzbudit učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a začlenili ho do každodenního života své školy. Zapojit se mohou jakékoliv mateřské, základní i střední školy.
- 1 minuta čtení
Měsíc školních zahrad je iniciativou Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA) a zapojují se do něj školy a organizace po celém světě. Přivést tuto akci také do České republiky se rozhodla Nadace Proměny Karla Komárka, která je od roku 2017 členem ISGA a která spolu s dalšími partnery podporuje širší využití školních zahrad a učení se venku.
Podle průzkumu nadace zná výuku venku jen asi osm procent českých dětí. Typický český školák pobývá venku ve všední den průměrně hodinu a 41 minut, zatímco na internetu, hraním her nebo sledováním televize tráví denně čtyři hodiny a 14 minut. Každodenní pobyt dítěte venku vnímají přitom jako důležitý čtyři pětiny rodičů.
„Aktivní využívání školních zahrad u nás stále ještě není běžné. Chceme školám pomoci tyto nevyužité možnosti objevit a promítnout do praxe,“ říká Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka.
Na webu Měsíc školních zahrad jsou informace k projektu, učitelé si mohou stáhnout brožuru s inspiracemi k různým venkovním aktivitám, zároveň mohou sdílet a vyměňovat si své zkušenosti.
Pražské školy zapojené do projektu
I v hlavním městě se k projektu přihlásily některé základní a mateřské školy. Například ZŠ a MŠ Koloděje s komunitní školní zahradou v přírodním stylu, která funguje i jako celoroční učebna pod širým nebem a která vznikla i za přispění Magistrátu hl. m. Prahy. Pěknými zahradami se mohou chlubit i MŠ Arabská v Praze 6, Montessori ZŠ na Beránku v Modřanech, MŠ U Uranie v Holešovicích nebo ZŠ Kutnohorská v Dolních Měcholupech.