Město dokončilo revitalizaci Hamerského rybníka

V rámci dlouhodobého projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ byla v současné době dokončena rozsáhlá revitalizace Hamerského rybníka v Praze 10 - Záběhlicích. Investorem a garantem projektu bylo hlavní město Praha, Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Celkové náklady na revitalizaci a odbahnění rybníka činily 9 mil. Kč.

  • 3 minuty čtení

 

V  rámci dlouhodobého projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ byla v současné době dokončena rozsáhlá revitalizace Hamerského rybníka v Praze 10 - Záběhlicích. Investorem a garantem projektu bylo hlavní město Praha, Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Celkové náklady na revitalizaci a odbahnění rybníka činily 9 mil. Kč.

 

Rybník byl založen roku 1770, kdy byly v okolí zřízeny měděné hamry. Rybník je boční a je napájen náhonem z Botiče, který se od potoka odděluje doleva na Záběhlickém jezu. „Zajímavostí je, že při odbahňování rybníka v únoru 1960 byly na dně nalezeny pozůstatky záběhlické královské tvrze Václava IV. Tvrz byla zničena za husitských válek roku 1420 a  při výstavě rybníka pak nadobro pohřbena pod vodní hladinou. Při následném průzkumu bylo odkryto několik místností této středověké stavby,“ uvedl jako zajímavost k rybníku radní Petr Štěpánek, který má ve své gesci oblast životního prostředí v Praze. Uprostřed rybníka se od roku 1960 nachází malý ostrůvek, který vznikl při tehdejším odbahňování.

Po dlouhém období zanedbávání údržby získalo v roce 2007 rybník do vlastnictví hlavní město Praha. Neprodleně po převodu vlastnictví byly Odborem ochrany prostředí MHMP, který spravuje rybníky a vodní plochy v majetku hl. m. Prahy, zahájeny přípravy na revitalizaci celého rybníka. Rybník nebyl od 50. let 20. století čištěn a byl zanesen 7500m3 sedimentu. Vypouštěcí zařízení bylo zchátralé, břehy podemleté a okolní zeleň zanedbaná.

„Cílem revitalizace Hamerského rybníka bylo odbahnění, část sedimentu se odvezlo a část se použilo na vymodelování mělčin, které jsme osázeli vodními rostlinami. Tyto mělčiny, takzvané litorální pásmo, jsou důležité pro hnízdění ptáků a rozmnožování obojživelníků. Původní ostrůvek byl opevněn kamenným záhozem a rozšířen o takzvaný ptačí ostrov, který je pokrytý pouze drobnými valounky,“ uvedl radní Štěpánek. Podemleté břehy rybníka byly opraveny pomocí velkých balvanů umístěných do břehu a betonové opevnění nad hladinou bylo nahrazeno kamennou dlažbou. Původní vypouštěcí zařízení bylo zbouráno a na jeho místě byl vystavěn nový sdružený objekt z kamenného zdiva.

„Rybník je zajímavý i z hlediska výskytu živočichů a rostlin. Z ptáků zde můžeme vidět labuť velkou a lysku černou. Z obojživelníků se zde vyskytuje skokan zelený, ropucha obecná, vzácně i čolek obecný. V okolí rybníka se vyskytuje 214 druhů motýlů. Z dřevin je zajímavý starý topol černý a olše na levém břehu. Rybník bude sloužit i pro extenzivní chov ryb a každé jaro bude probíhat pravidelný výlov,“ dodal na závěr radní.

Zároveň s revitalizací Hamerského rybníka bylo v září 2009 dokončeno odbahnění a revitalizace rybníka Labuť v Kunratickém lese a retenční nádrže Hájecká v Praze 11.

 

 

V Praze 19. 11. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

19. listopadu 2009
19. listopadu 2009