Město provedlo „Analýzu pocitu bezpečí“ svých obyvatel

Zjistit důvody pocitu ohrožení Pražanů na území hlavního města, jejich postoje k jednotlivým problémům spojeným s kriminalitou i jejich zkušenost s trestnými činy – to byly hlavní cíle průzkumu s názvem „Analýza pocitu bezpečí“, který proběhl již potřetí koncem loňského roku a jehož výsledky se v současné době vyhodnocují.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Prevence kriminality

 

Město provedlo „Analýzu pocitu bezpečí“ svých obyvatel

 

Zjistit důvody pocitu ohrožení Pražanů na území hlavního města, jejich postoje k jednotlivým problémům spojeným s kriminalitou i jejich zkušenost s trestnými činy – to byly hlavní cíle průzkumu s názvem „Analýza pocitu bezpečí“, který proběhl již potřetí koncem loňského roku a jehož výsledky se v současné době vyhodnocují. Dva tisíce respondentů mělo možnost odpovědět mimo jiné na otázky, jaká opatření by prosazovali ke zvýšení osobní bezpečnosti, jaká je jejich ochota platit za bezpečnost či jaké důvody je vedou k případnému odstěhování z Prahy.

„Srovnání Analýzy pocitu bezpečí na území hlavního města Prahy, která proběhla v letech 1997, 1999 a 2004, ukázalo, že v některých případech nedošlo k žádné změně, naopak v některých případech ke změnám podstatným. Z hlediska bezpečnosti a veřejného pořádku se například v současné době nejvíce Pražanů cítí ohroženo drogami, pouliční kriminalitou, kriminalitou v MHD a pouliční prostitucí. V roce 1999 se naopak cítili nejvíce ohroženi kapsářstvím, drogami, nezaměstnaností a bezdomovectvím. V roce 1997 to byla kriminalita – všeobecně, drogy, závadové chování dětí a výherní automaty,“ informoval náměstek pražského primátora Jan Choděra, který má na starost oblast prevence kriminality.

Jak z nejnovějšího průzkumu také vyplývá, nejvíce ovlivňují pocit bezpečí Pražanů drogoví dealeři, kriminální recidivisté a nepřizpůsobiví Romové. Podle druhů zločinnosti se obyvatelé Prahy nejvíce obávají kapesních a bytových krádeží, vykrádání aut a krádeží aut. Nejčastěji uváděným trestným činem jsou pak kapesní krádeže a vykradené auto. Pokus o znásilnění, napadení na ulici a sražení chodce řidičem a neposkytnutí první pomoci byly pak nejvíce nahlašovanými trestnými činy.

Výzkum byl také zaměřen na vznik různých občansko-sociálních zařízení v blízkosti bydliště. Dotazovaným nejvíce vadilo kontaktní centrum pro narkomany, romské kulturní středisko, hrací automaty a výchovný ústav pro mládež. Co se týká odstěhování z Prahy byly v roce 2004 nejčastějšími důvody především vysoké životní náklady, vysoká kriminalita a špatné mezilidské vztahy.

Zajímavostí je, že 42% dotazovaných by bylo ochotno platit měsíčně ze svého příjmu určitou částku ke zvýšení bezpečnosti. A jaké byly názory na opatření ke zlepšení bezpečnosti na území hlavního města? Ve všech třech průzkumech byly shodné: více policistů v ulicích města.

 

Grafy k průzkumu:

graf 1   graf 2   graf 3

 

 

V Praze 11. 5. 2005

 

_________________________________________________

Mgr. Jan Choděra – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 31.03.2005, dříve působil jako zástupce starosty Městské části Praha 4, působnost v oblasti zásobování energiemi, oblast výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy, koordinace aktivit při  prevenci kriminality

_________________________________________________

 

Za správnost: Eva Petržílková / tel. 236 002 578


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

11. května 2005
11. května 2005