Město schválilo granty vlastníkům památkově významných staveb
Pražští zastupitelé dnes schválili poskytnutí grantů hl. m. Prahy vlastníkům památkově významných staveb a objektů v roce 2007. V rozpočtu města je na tyto účely pro rok 2007 schválena částka 62 milionů korun. Zastupitelé dnes rozdělili granty, u nichž jednotlivá dotace přesahuje částku 200 tisíc korun na projekt, v celkové výši 18 210 tisíc korun.
- 3 minuty čtení
/Zpráva ze 4. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 31.května 2007 /
Pražští zastupitelé dnes schválili poskytnutí grantů hl. m. Prahy vlastníkům památkově významných staveb a objektů v roce 2007. V rozpočtu města je na tyto účely pro rok 2007 schválena částka 62 milionů korun. Zastupitelé dnes rozdělili granty, u nichž jednotlivá dotace přesahuje částku 200 tisíc korun na projekt, v celkové výši 18 210 tisíc korun.
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu hl. m. Prahy obdržel v řádném termínu celkem 141 žádostí o poskytnutí finančního grantu, přičemž požadovaná částka dosahovala výše 375 990 965 Kč.
Dotace v celkové výši 3 190 tisíc Kč už městská rada rozdělila na 33 projektů. Jde o projekty, u nichž částka na jednotlivý grant nepřesahuje 200 tis. Kč. Dnešní suma 18 210 tis. Kč bude rozdělena mezi 15 grantů.
„Výbor ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP a Komise Rady hl. města Prahy pro udělování grantů vlastníkům památkově významných objektů tak v tomto kole doporučily rozdělit celkem 21 400 tisíc korun a rada a nyní i zastupitelstvo jejich návrh respektovaly. Podle upravených zásad budou ještě v květnu 2007 vyhlášeny granty na rok 2007 – II. kolo, kdy dojde k rozdělení zbývající částky 40 600 tisíc korun,“ uvedl radní Milan Richter.
Jak upřesnil, smlouvy na poskytnutí účelové dotace - grantu na zachování či obnovu památkové hodnoty objektu, které město se subjekty inkasujícími grant uzavírá, nově obsahují podmínku vrácení grantu v případě změny vlastnictví objektu, na který je grant poskytnut. A to po dobu deseti let. To platí i v případě změny vlastnictví podniku, v jehož majetku se objekt, na který je poskytnut grant, nachází. „Je to jedna z novinek, kterými jsme zpřesnili pravidla pro udělování a čerpání těchto grantů. Ta budou platit v plném rozsahu pro druhé letošní grantové kolo, ale řídili jsme se jimi už při rozhodování o grantech v tomto prvním kole. Platí tak a bude platit, že každý projekt, který se o grant uchází, ohodnotí nejprve znalec z příslušného oboru, například restaurátor a podobně. Ověříme tím i výši nákladů a nebudeme spoléhat pouze na údaje, které nám uvede žadatel o grant. Pro výši grantů jsou také nově stanoveny určité limity. Žadatel například od nás bude moci získat finanční prostředky pouze do výše částky, kterou do investice vloží sám. Navýšení grantu nad tento limit pravidla připouštějí, například pro památkové stavby v majetku města, městských částí a neziskových organizací včetně církví. Nová pravidla tak budou přísnější, ale garantují lepší průhlednost grantového řízení i lepší hospodaření s veřejnými prostředky, které Praha do grantů vkládá. Dáváme tím větší jistotu celému grantovému procesu a to je jednoznačná výhoda jak pro žadatele, tak pro město,“ řekl.
„Praha těmito granty každoročně pomáhá majitelům historických objektů v péči o zajímavé památky, protože jejich údržba je i v zájmu města. Letos rozdělovaná částka je opět vysoká, každý projekt, na který přispíváme, pečlivě posuzovali odborníci a budeme pečlivě kontrolovat i využití přidělených peněz,“ dodal.
V Praze 31.5.2007
Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.