Město sedmimilionovou dotací zachraňuje opuštěné děti
Šek na 7 milionů korun předal dnes v poledne ve své rezidenci předsedkyni Fondu ohrožených dětí (FOD) Marii Vodičkové primátor Pavel Bém. Fond provozuje tzv. Klokánky, zařízení pro dětí vyžadující okamžitou pomoc, ať už z důvodu, že se o ně jejich biologičtí rodiče nestarají, nebo je vychovávají v nevyhovujících a zdraví ohrožujících podmínkách. Na území metropole fond provozuje tři taková zařízení s celkovou kapacitou 118 míst.
- 3 minuty čtení
Šek na 7 milionů korun předal dnes v poledne ve své rezidenci předsedkyni Fondu ohrožených dětí (FOD) Marii Vodičkové primátor Pavel Bém. Fond provozuje tzv. Klokánky, zařízení pro dětí vyžadující okamžitou pomoc, ať už z důvodu, že se o ně jejich biologičtí rodiče nestarají, nebo je vychovávají v nevyhovujících a zdraví ohrožujících podmínkách. Na území metropole fond provozuje tři taková zařízení s celkovou kapacitou 118 míst. Ročně řeší přibližně 400 případů umístění dětí, z čehož cca 170 případů je dlouhodobého charakteru. Umístění jednoho dítěte v Klokánku vyjde ročně průměrně na 275 tisíc korun. Novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí byl seškrtán státní příspěvek na tyto děti o 22 procent a Klokánkům hrozilo uzavření. Město sedmimilionovou dotací tento deficit pokrývá a pomáhá tak strádajícím dětem nalézt nový domov.
„Nejen jako primátor, ale především jako lékař a rodinný terapeut vím, že je nanejvýš důležité, aby období, které dítě tráví mimo fungující rodinu, bylo co možná nejkratší,“ říká primátor Pavel Bém. „Sedmimilionovou dotací pokrýváme drastické snížení státního příspěvku, které ohrozilo samotnou existenci Klokánků. Podpora, kterou město dlouhodobě těmto zařízením poskytuje, je dokladem toho, že si – zřejmě na rozdíl od státních úředníků - uvědomujeme jejich důležitost v systému péče o opuštěné a týrané děti. V říjnu 2005 jsme otevřeli nový Klokánek v Praze-Štěrboholích v objektu bývalého učiliště, na jehož rekonstrukci město ze svého rozpočtu vyčlenilo 41 milionů korun a Fondu ohrožených dětí pronajalo za symbolickou jednu korunu ročně, včetně zahrady a přilehlé tělocvičny. Namísto původně projektovaného dětského domova tak vzniklo 13 krásných „klokaních“ bytů a další potřebné zázemí pro 48 dětí.“
Do dnešního dne přijaly Klokánky přes 1600 dětí. V roce 2005 získalo prostřednictvím FOD nové rodiče 38 dětí - 19 dívek a 19 chlapců ve stáří od 4 dnů do 16 let. Přímo z porodnic odešlo 13 novorozenců - 9 chlapců a 4 holčičky. Nové rodiče dále získalo 1 čtyřměsíční miminko, 7 batolat (tři roční, dvě dvouleté a dvě tříleté), 8 předškoláků ve věku od čtyř do šesti let, 6 dětí ve věku od osmi do dvanácti let (jedno osmileté, jedno devítileté, dva desetiletí a dva dvanáctiletí), 2 patnáctileté a 1 šestnáctiletá dívka. Je mezi nimi i roční nevidomý chlapec, batole s genetickou zátěží (schizofrenie) a tříletá týraná Dominika a její tři sestřičky.
FOD v uplynulém roce řešil celkem 3 176 případů ohrožených dětí, z toho 221 se týkalo týrání a 49 pohlavního zneužívání, v Klokánku našlo v roce 2005 dočasný domov celkem 482 dětí.
V Praze 18. 10. 2006
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma
- Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete zde
Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945