Město založilo nadační fond Bezpečná Praha
Zastupitelstvo Prahy dnes zřídilo nadační fond „Bezpečná Praha“. Bude pomáhat obětem násilné trestné činnosti v Praze, pozůstalým rodinám obětí, příslušníkům integrovaného záchranného systému či jejich rodinám v případech úmrtí při výkonu služby apod.
- 4 minuty čtení
Zastupitelstvo Prahy dnes zřídilo nadační fond „Bezpečná Praha“. Bude pomáhat obětem násilné trestné činnosti v Praze, pozůstalým rodinám obětí, příslušníkům integrovaného záchranného systému či jejich rodinám v případech úmrtí při výkonu služby apod.
„Byla to tragédie Michala Velíška, která urychlila naše rozhodnutí zřídit fond, jehož potřebu Praha pociťovala už dříve. Musíme se umět postarat o profesionály, kteří zajišťují bezpečnost lidí, musíme umět pomoci nevinným obětem kriminality. Je obecně lidskou povinností pomoci tam, kde je to možné. My tuto odpovědnost přijímáme jako zástupci Pražanů,“ řekl primátor Pavel Bém.
„Prostřednictvím fondu chceme projevit veřejné uznání činům občanské statečnosti v situacích, kdy při ochraně a záchraně lidského života došlo k trvalé újmě na zdraví nebo ke ztrátě života. Ale především chceme pomoci materiálně a odškodnit i rodiny případných pozůstalých. S takovouto aktivitou přicházíme jako první a doufáme, že najdeme následovníky i na radnicích dalších měst,“ dodal primátor.
Jako zvláštní projev úcty za mimořádný čin spojený s osobním hrdinstvím ocenilo hlavní město Michala Velíška in memoriam stříbrnou medailí hl. m. Prahy. Tato cena byla spojena s finanční částkou sto tisíc korun a rodině Michala Velíška, jehož manželka se dnešního jednání zastupitelstva zúčastnila, Praha věnovala 300 tisíc korun.
Iva Velíšková také krátce promluvila k zastupitelům: „Je to přesně jeden rok a jeden den, co David Lubina, vrah mého muže Michala Velíška, způsobil naší rodině nezměřitelnou bolest. Nechci se teď vyjadřovat o citovém dopadu této tragédie. Fakt je, že život můj i dcery Valentiny se změnil od základů. Na Michalovi jsme byly závislé nejen citově, ale i materiálně a zůstat s dítětem s měsíčním příspěvkem ve výši mateřského příspěvku, což jak víte, jsou necelé čtyři tisíce korun, je tristní. Naštěstí díky několika nadacím a hlavně díky slušným lidem, mimo jiné i díky Magistrátu hlavního města Prahy, jsme se nešly pást. Jsem také ráda, že pokud už se stát neumí postarat o bezpečnost v zemi a střílí se tu za bílého dne na tátu, který před sebou tlačí kočárek s dítětem, a, že pokud stát neumí přijít s adekvátním odškodněním pozůstalým oběti, že se mne zastali alespoň komunální politikové a že jste přišli s návrhem zřídit nadační fond Bezpečná Praha. Jsem přesvědčena, že ho bude potřeba.“
V následné diskusi zastupitelů zazněla z řad opozice i slova kritizující načasování tohoto tak vážného rozhodování právě do doby před volbami. Zastupitel Jan Kasl považuje vznik nového fondu za zbytečný a navrhl peníze vložit do již existujících fondů. Primátor Pavel Bém na to odpověděl, že byly samozřejmě zvažovány všechny možnosti, jak obětem násilí nejlépe pomoci, ale jiné fondy mají celorepublikovou působnost. „Nemohli bychom proto ovlivnit, aby byly peníze využity v Praze,“ řekl. Na Kaslova slova, že návrh na zřízení fondu lze považovat „za polický populismus a citové vydírání“ reagoval zastupitel Pavel Ždárský: „Stydím se za to, že někdo může v této souvislosti používat takové argumenty. Já osobně jsem okamžitě připraven dát do fondu padesát tisíc korun.“
Vystoupení Jana Kasla primátor Pavel Bém i další členové zastupitelstva, odsoudili jako ostudné. Návrh na vznik fondu schválili všichni zastupitelé s výjimkou dvou, kteří se hlasování zdrželi.
Nadační fond, jak zdůraznil primátor Bém, umožní tragické případy řešit bez průtahů, takže pomoci se obětem kriminálních činů či pozůstalým dostane rychle. Náměstek primátora Rudolf Blažek dodal: „Chceme, aby odškodnění dostali nejen oběti násilí, případně jejich rodiny, ale aby se pomoci dostalo i těm, kteří se následkem trestných činů či vážného zranění při plnění služebních povinností nemohou uplatnit na trhu práce.“ Upozornil, že další související iniciativou Prahy je příprava návrhu zákona o pomoci obětem násilí, který bude vypracován do konce roku.
Vznik fondu město připravuje od září loňského roku, proběhla řada konzultací, mimo jiné s osobami navrhovanými do správních orgánů. „Výsledkem byl návrh složení správní a dozorčí rady fondu, v nichž kromě zástupců Hlavního města Prahy jsou zástupci bezpečnostních a záchranných složek a také humanitárních organizací a známé osobnosti,“ upřesnil náměstek Blažek.
Správní rada fondu má devět členů: primátor Pavel Bém, náměstek primátora Rudolf Blažek, náměstek primátora Petr Hulinský, viceguvernér ČNB Miroslav Singer, členka Zastupitelstva hl. m. Prahy Markéta Reedová, předseda správní rady nadace Adra Vítězslav Vurst, Jan Potměšil, Veronika Žilková a předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.
Dozorčí rada je tříčlenná: ředitel zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Zdeněk Schwarz, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Dalibor Gosman a ředitel Městské policie hl. m. Prahy Vladimír Kotrouš. Na základě rozhodnutí zastupitelů bude ještě doplněna o ředitele Správy hl. m. Prahy – Policie ČR Petra Želáska.
Výše majetkového vkladu Prahy do fondu je 10 milionů korun. Další finanční prostředky bude fond získávat z dobrovolných darů fyzických a právnických osob, z výnosů akcí a dalších příjmů a z hospodaření s majetkem fondu.
V Praze 14. 9. 2006
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma