Městská a regionální protidrogová politika v éře globalizace

V pražském Obecním domě byla včera zahájena mezinárodní konference na téma Městská a regionální protidrogová politika v éře globalizace. Konferenci, která se koná do neděle 2. října, spolupořádá Hl. m. Praha, záštitu tomuto významnému mezinárodnímu setkání poskytl primátor Pavel Bém.

  • 3 minuty čtení

 

V pražském Obecním domě byla včera zahájena mezinárodní konference na téma Městská a regionální protidrogová politika v éře globalizace. Konferenci, která se koná do neděle 2. října, spolupořádá Hl. m. Praha, záštitu tomuto významnému mezinárodnímu setkání poskytl primátor Pavel Bém.

30.9.2010- Zahájení konference Městská a regionální protidrogová politika v éře globalizace „Úloha měst, obcí a místních samospráv v boji proti důsledkům užívání návykových látek je nezpochybnitelná. Neexistuje jediná funkční protidrogová politika země, která by neměla jasné promítnutí do lokálních protidrogových strategií či programů. V Praze investujeme významné zdroje do primární protidrogové prevence, ale také se snažíme vyhledávat návykovými látkami ohrožené jedince ve společnosti a poskytovat jim rychlou a efektivní „první pomoc“. Přesně z těchto důvodů vytváříme programy pro „přežití“, jejichž jediným smyslem je nabídnout šanci k produktivnějšímu a zdravějšímu životnímu stylu těm, kteří jsou problémovými uživateli drog či závislými na nich,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Konference „Městská a regionální protidrogová politika v éře globalizace“ upozorní na obtížnou roli protidrogové politiky na úrovni měst a regionů, které v reakci na výkyvy veřejného mínění a hospodářskou krizi stále častěji zvažují plány řešit problematiku drog jejím odsunem na periferie měst i městských rozpočtů.

Na území Prahy se některé dosud pozitivně přijímané programy protidrogové politiky začínají ocitat v napjaté situaci. Koncem minulého roku tak například bylo ze svého dlouhodobého sídla v Praze-Holešovicích vypovězeno jedno ze tří pražských K-center, a z jeho nového sídla v obvodu Prahy 5 se ho někteří místní politici snaží znovu vytlačit nebo alespoň vyplatit. Střet mezi zájmy a postoji obyvatel postižených lokalit, kteří se obávají zhoršení (již existujícího) problému a zájmem společnosti o minimalizaci bezpečnostních a zdravotních rizik vzněcuje kontraproduktivní radikalismus u všech zúčastněných.

Terénní pracovníci v Praze 1, která představuje lukrativní obchodní zónu a zároveň místo polootevřené drogové scény, jsou periodicky vytlačováni policisty do oblastí, kde uživatelé drog nejsou a kde by tedy služby pro ně neměly žádný smysl. Podle dostupných studií jsou přitom programy harm reduction (snižování škod z užívání drog), jež K-centra a terénní programy reprezentují, nejefektivnějším, nejrychleji působícím a nejekonomičtějším opatřením snižujícím rizika pro veřejné zdraví, tedy i pro zdraví těch, kteří drogy neužívají.

Cílem konference je pomocí nepředpojatého a otevřeného dialogu najít společnou řeč mezi jejími účastníky i různými proudy veřejnosti. To by mělo napomoci přijímání řešení, jež by nepředstavovala hrozbu pro veřejné zdraví ani pro veřejný pořádek a tak zvyšovala kvalitu života v postižených městech.

U příležitosti zahájení konference byla zveřejněna Pražská deklarace (o principech účinné lokální protidrogové politiky). Pražská deklarace byla připravena jako prohlášení představitelů samospráv měst a obcí, držitelů klíčových rozhodovacích pravomocí v rámci drogové politiky na místní úrovni (města a obce), pracovníků v oblasti drogové prevence, léčby a harm reduction (snižování negativních dopadů), pracovníků působících v rámci koordinace protidrogové politiky na všech úrovních (mezinárodní, národní, krajská, místní) a výzkumných pracovníků v drogové oblasti. Text deklarace je k dispozici na http://www.praguedeclaration.com/cz ,  kde může každý, kdo se zajímá o drogovou problematiku a s deklarací souhlasí, připojit svůj podpis. 

V Praze 1. 10. 2010

_______________________________________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.

_________________________________________________________________________________________________________________

 

1. října 2010
1. října 2010