Městská policie pomáhá Letišti Praha se zajištěním veřejného pořádku
Do služby přímo na ruzyňském letišti nasazuje od 1. března městská policie skupinu dvanácti strážníků. V nepřetržitém režimu zde budou dohlížet hlavně na dopravní kázeň, veřejný pořádek a problémové taxikáře.
- 3 minuty čtení
„S letištěm spolupracujeme při zajištění veřejného pořádku již dva roky. Hlídky sem ale musely zajíždět, což představovalo určitou časovou prodlevu. Nyní vyčlenilo Letiště Praha zázemí pro strážníky přímo v jednom ze svých objektů, což umožní nepřetržitý dohled po celých čtyřiadvacet hodin. Působit zde bude dvanáct strážníků z hlídkového útvaru ve trojčlenných hlídkách,“uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v hlavním městě spadá. „Výhledově počítáme s tím, že se počet strážníků na letišti zvýší až na dvacet,“ informoval ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš s tím, že strážníci budou úzce spolupracovat s ostrahou Letiště Praha a s Cizineckou policií.
Hlídky se zaměří mimo jiné na bezdomovce, kteří se stahují do letištní haly a znečišťují a demolují její prostor (zejména toalety). Často navíc obtěžují cestující svým chováním, zápachem nebo nevybíravým a dotěrným způsobem žebrání.
Městská policie také bude dohlížet na chování řidičů před letištní halou. „Řidiči zde mnohdy parkují na místech určených pro postižené nebo blokují prostory vyhrazené pro zásahy požární techniky. Často se těchto přestupků dopouští taxikáři, kteří nepatří do skupiny poctivých,“ doplnil ředitel Kotrouš.
Problémy s taxikáři na letišti
Letiště Praha má dnes na základě výběrového řízení dva smluvní partnery pro taxislužbu, kteří jezdí za garantované ceny. Ostatní přepravci nesmějí své služby v prostorách letištních hal nabízet. Přesto se snaží takzvaní „devadesátikorunoví“ taxikáři na letišti podnikat. Své služby nabízí především v terminále 2 (příletová hala), čímž porušují provozní řád letiště. Klienty hledají především mezi zahraničními návštěvníky, kterým poté účtují neadekvátní ceny za jízdu. K oklamání klienta používají různé triky, například mají z jedné strany auta označení podobné logu jedné ze smluvních firem, zatímco druhá strana vozidla je čistá, jako by šlo o civilní vozidlo.
Letiště Praha se snaží o taxislužbě s garantovanou cenou cestující informovat prostřednictvím letáků či bannerů v několika jazykových mutacích, navigací vedoucí od východu z neveřejné části až k nástupištím oficiálních taxislužeb, na webových stránkách nebo v pravidelných rozhlasových relacích. „S Magistrátem hlavního města Prahy spolupracujeme již několik let, a jsem proto moc ráda, že nám vyšel vstříc a zřídil přímo na Letišti Praha stanoviště městské policie. Pevně věřím, že se nám tak v blízké budoucnosti podaří nepoctivé taxikáře eliminovat z ruzyňského letiště. Mrzí nás, když jsou návštěvníci České republiky a našeho nádherného hlavního města hned na začátku svého pobytu konfrontováni s jedním z nejhorších přežitků minulých dob," podotkla Marta Guthová, členka představenstva a vrchní ředitelka pro Neletecký obchod, provoz a nákup Letiště Praha.
Město proti nepotivým taxikářům zasahuje
Město nepolevuje ve svém bezmála dvacetiletém úsilí o uspořádání poměrů v pražské taxislužbě, přestože má jen minimální podporu ze strany státu. „Zpracovali jsme v pořadí již třetí návrh změny zákona o silniční dopravě, který od loňského listopadu leží ve sněmovně. Celkem předložilo město do parlamentu již pět návrhů na novelizaci předpisů souvisejících s taxislužbou. Rada zřídila také v roce 2005 jako svůj poradní orgán Komisi pro řešení problematiky taxislužby, v níž jsou kromě reprezentantů města i zástupci provozovatelů taxislužby, radiodispečinků a Cechu taxi Praha,“ upozornil náměstek Blažek.
Poměry v pražské taxislužbě se podařilo v uplynulých letech ve značné míře stabilizovat a zbývá jen malá skupina nepoctivých taxikářů, kteří se nechtějí vzdát svých lukrativních výdělků. Jejich agresivita a drzost se neustále zvyšuje. Výjimkou nejsou slovní či dokonce fyzické útoky na úředníky magistrátu a městské strážníky, terorizování konkurence nebo vydírání a napadání zákazníků, kteří se ohradí proti svému okrádání.
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní a místního názvosloví.V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.