Městská rada schválila Protikorupční strategii hl. m. Prahy

Městská rada dnes souhlasila s Protikorupční strategií hl. m. Prahy, kterou náměstek primátora Milan Richter předloží ke schválení Zastupitelstvu hl. m. Prahy na zasedání 30. dubna 2010. Protikorupční strategie vychází z Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.

  • 4 minuty čtení

 

 /Zpráva z 16. jednání Rady hl. m. Prahy 27. dubna 2010/

 

Městská rada dnes souhlasila s Protikorupční strategií hl. m. Prahy, kterou náměstek primátora Milan Richter předloží ke schválení Zastupitelstvu hl. m. Prahy na zasedání 30. dubna 2010. Protikorupční strategie vychází z Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.

 

„Základním postojem Rady hlavního města Prahy a její prioritou je nekompromisní boj proti korupci a omezení prostoru pro korupční jednání, které je vážnou překážkou v cestě ke kvalitní, efektivní a racionální veřejné správě. Navržená Protikorupční strategie  proto maximálně tvrdě a vymahatelně postihuje veškeré oblasti, kde je možný prostor pro korupční jednání,“ uvedl Milan Richter.

Jak dodal, v současné době fungují v hl. m. Praze opatření, která vycházejí ze zákona nebo usnesení vlády. Některá z nich jsou již v současné době funkční. Hl. m. Praha navíc zavedlo další opatření nad rámec zákona, například Pravidla pro zadávání veřejných zakázek.

V dnes projednané strategii je zabudováno mnoho dalších věcí nad rámec zákona, a také doporučení skupiny GRECO, což je skupina států proti korupci, která monitoruje přijímání jednotlivých protikorupčních dokumentů Rady Evropy a vytváří tlak na nápravu nedostatků identifikovaných v rámci monitorovací činnosti. Protikorupční strategie Prahy také vychází z protikorupční strategie schválené vládou, kterou vypracoval ministr vnitra Martin Pecina.

Protikorupční strategie například zavádí pozici nezávislého protikorupčního ombudsmana, rozšiřuje Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy na obchodní společnosti, u nichž je hl. m. Praha akcionářem, mění jednací řád městské rady, na internetu budou zveřejňována nejen usnesení rady jak ukládá zákon, ale také důvodové zprávy projednávaných tisků a přílohy, zavede systém veřejného připomínkového řízení a diskuse k připravovaným právním předpisům hl. m. Prahy prostřednictvím internetu a zavede další internetové aplikace, uplatní novelizovaná a aktualizovaná Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy a do komisí pro veřejné zakázky zapojí zástupce občanů, ředitelům odborů MHMP budou sníženy limity na rozhodování o zadávání veřejných zakázek do 6 miliónů Kč (u služeb i u stavebních zakázek) a všechny veřejné zakázky nad 6 mil. Kč bude muset schvalovat městská rada, bude zajištěno vyloučení uchazečů s netransparentní majetkovou strukturou a s vlastnictvím tzv. akcií na majitele z výběrových řízení atd. Dodržování protikorupční strategie bude kontrolovat externí audit.

„Jdeme v boji proti korupci daleko za rámec, který vyžaduje zákon. Navržená Protikorupční strategie vychází částečně z podkladů, které pro  bývalou náměstkyni primátora Markétu Reedovou zpracoval Ernst & Young, ale  je daleko tvrdší a konkrétnější. V návrhu paní Reedové bylo 26 opatření, z nichž některá byla měkčí než stávající. Dnes projednaná Protuikorupční strategie zahrnuje více než sedmdesát výrazně tvrdších protikorupčních opatření, včetně konkrétních termínů, kdy budou zavedena. Proto ji rada, na rozdíl od návrhu, na kterém paní Reedová pracovala tři roky, mohla schválit. Já jsem měl na přípravu Protikorupční strategie tři měsíce. To byl termín, který jsem slíbil, když jsem úkol přebíral. Dodržel jsem ho. Doufám, že zastupitelstvo Prahy na zasedání zapomene na probíhající volební kampaň, návrh posoudí naprosto věcně a strategii schválí, protože je ku prospěchu Prahy a jejích obyvatel,“ řekl Richter. 

Dnešního jednání se mimo zástupců kontrolního výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy a komise Pro transparentní veřejnou správu zúčastnili také zástupci neziskových organizací, které se bojem proti korupci dlouhodobě zabývají. Jejich názor na Protikorupční strategii hl. m. Prahy vyjádřil Tomáš Kramár, předseda sdružení Oživení: „Nová Protikorupční strategie hlavního města Prahy je kvalitní a dostatečně tvrdá, při jejím zpracování byly zohledněny téměř všechny naše připomínky, proto přijetí této strategie podporujeme a budeme v budoucnu spolupracovat na její realizaci.“

Občanské sdružení Oživení vzniklo v roce 1997. Od roku 1999 se Oživení zabývá systematickým odhalováním střetu zájmů a korupce ve veřejné správě a zvyšováním transparentnosti veřejného sektoru. V této oblasti se věnujeme monitorování případů střetu zájmů a korupce a následně informování veřejnosti, přípravě systémových opatření včetně ovlivňování legislativy.

 

 

V Praze 27. 4. 2010

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17. 12. 2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.


 

 

 

 

27. dubna 2010
27. dubna 2010