Metropole podpoří hasiče

Pražské Slovo - 11.12.2001
V pražském zastupitelstvu převládá názor, že převod hasičů do kompetence ministerstva vnitra nebyl šťastným řešením. Změnu však město nebude prosazovat dříve než po volbách. V příštím roce tak dostanou hasiči z městského rozpočtu další miliony.
LENKA PROKOPOVÁ
Praha - Už téměř rok patří Hasičský záchranný sbor hlavního města podle zákona o integrovaném záchranném systému do působnosti ministerstva vnitra. Stát platí provoz a mzdy těchto profesionálních hasičů, techniku i zázemí ovšem nadále financuje magistrát.
"Nemůžeme si dovolit, aby v Praze hasičský sbor nebyl stoprocentně funkční a nepokrýval hlavní město sítí hasičských stanic," uvedl radní pro bezpečnost Rudolf Blažek.
Profesionální hasiči dostali letos z rozpočtu metropole sto milionů korun. Koupili za ně mimo jiné nové požární žebříky a terénní automobil Praga. V návrhu rozpočtu pro příští rok se pro hasiče počítá s přibližně stejnou částkou.
Městští zastupitelé dali už několikrát najevo, že převod hasičů pod stát nepovažují za rozumný krok. "Ministerstvo vnitra nemá dost peněz, aby udržovalo jejich vybavení na potřebné úrovni. Záměrem města je dostat hasiče zpátky do své působnosti," řekl Blažek. V období před parlamentními volbami by podle něj legislativní iniciativa neměla smysl, příslušný návrh pražského zastupitelstva však určitě dostane na stůl sněmovna sestavená po volbách.
Investice do hasičské techniky přitom nejsou bezvýznamnou čárou přes rozpočet. Například výsuvný žebřík, který je vzhledem k husté zástavbě v metropoli nutností, přijde na 22 milionů korun. Speciální terénní hasičský automobil stojí zhruba polovic.
"Velkou pomocí jsou investice do hasičských zbrojnic. Město se už v minulosti postaralo o nadstandardní vybavení hasičů a pokračuje v tom i nyní," řekl ředitel pražského hasičského záchranného sboru Dalibor Gosman.
Kromě jedenácti profesionálních hasičských stanic je v hlavním městě také šestačtyřicet sborů dobrovolných hasičů, jejichž provoz platí městské části. Na vybavení jim přispívá i magistrát, od nějž letos dostali dobrovolní hasiči na nákup ochranných pomůcek a opravu techniky pět milionů korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok se pro ně zatím počítá se třemi miliony.
Odborníci tvrdí, že tyto investice se městu vyplácejí. "Úroveň sborů dobrovolných hasičů v Praze je velmi dobrá. Můžeme se na ně spolehnout a nechat se zastoupit bez obav, že by nezvládli situaci. Při velkých akcích, jako byl například požár bývalého pivovaru na Vinohradech, jimi bez obav můžeme obsadit několik profesionálních stanic a jejich osádku vyslat do terénu," uvedl Václav Hladík, šéf hasičů-vyšetřovatelů, kteří zjišťují příčiny požárů.

Sumy, s nimiž počítá návrh městského rozpočtu na rok 2002 pro Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy
ţ nákup strojů, zařízení a speciální techniky 30 000 000 Kč
ţ dokončení hasičské stanice v Radotíně 38 000 000 Kč (8 milionů bylo přesunuto z roku 2001)
ţ nákup modernizace centrální stanice Sokolská 15 969 000 Kč
ţ nákup rezerva pro potřeby zasedání NATO 20 000 000 Kč
ţ nákup celkem 103 969 000 Kč
11. prosince 2001
11. prosince 2001