Mezinárodní den alternativ ke spalovnám
Den alternativ ke spalovnám odpadů vyhlásila na 14. červenec mezinárodní síť GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives). Akce k Celosvětovému dni alternativ ke spalovnám pořádá celkem 235 organizací v 62 zemích všech kontinentů s výjimkou Antarktidy.
- 2 minuty čtení
Den alternativ ke spalovnám odpadů vyhlásila na 14. červenec mezinárodní síť GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives). Akce k Celosvětovému dni alternativ ke spalovnám pořádá celkem 235 organizací v 62 zemích všech kontinentů s výjimkou Antarktidy.
„Praha věnuje problematice životního prostředí velkou pozornost a v poslední době v této oblasti realizovala řadu projektů , které jsou pozitivním přínosem k ochraně životního prostředí. Rád bych zmínil pořízení dioxinových filtrů do malešické spalovny, které přispívají ke snížení produkce dioxinů až o 70% a minimalizují ekologické dopady zpracování komunálního odpadu v Praze. V rámci možností šetrným spalováním odpadu se vyrábí teplo, které vytopí více než 20 tisíc domácností. V Malešicích se také připravuje ke spuštění kogenerační jednotka pro výrobu elektřiny z odpadového tepla a bioreaktor pro využití bioodpadu,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.
Na území Prahy probíhají také pravidelně informační a vzdělávací kampaně pro veřejnost, zaměřené zejména na ochranu životního prostředí a informace ohledně třídění odpadů a jejich následného využívání. „Občané se mohou seznámit s názornými ukázkami sběrných nádob a svozové techniky, diskutovat o možnostech dalšího využívání vytříděného odpadu, dozvědět se jak lze správně nakládat s nebezpečnými odpady, kde je v Praze jaké chráněné území, kde získat bližší informace o životním prostředí v Praze. V rámci kampaní probíhají i nejrůznější zajímavé soutěže pro děti a vzdělávací programy k tématům obaly, odpady a domácí ekologie,“ dodal radní Štěpánek.
Víte že...?
Za rok se v Praze vytřídí přes 27 000 tun papíru, jehož recyklací se ušetří přes 324 000 vzrostlých stromů, 30% energie nebo neuvěřitelné množství vody o objemu 6,48 mil. m3 (což odpovídá objemu vody, který proteče v Praze ve Vltavě za 12 hodin, nebo také objemu vody v největším českém rybníku Rožmberk).
Z množství vytříděného skla by se dalo vyrobit zhruba 21 milionů 0,7 l lahví na víno.
Z vytříděného plastu by se dalo vyrobit zhruba 296 milionů PET lahví o objemu 1,5 l, které by tvořily řadu dlouhou 25 000 km.
Ročně převezme v Praze společnost Pražské služby, a. s. zhruba 220 000 tun směsného komunálního odpadu. To představuje masu, která by zaplnila Václavské náměstí do výšky 62 m, což je výška odpovídající Petřínské rozhledně. Tento odpad se energeticky využívá v Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) v Malešicích.
V Praze 11.7.2008
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.