Místo slova kmotři říkám zločinci

Právo | 29.6.2013 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 12 | Autor: Petr Janiš | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

PRAŽSKÝ PRIMÁTOR TOMÁŠ HUDEČEK (TOP 09) ŘEKL PRÁVU:

* Každý primátor bývá srovnáván se svým předchůdcem. Bohuslav Svoboda (ODS) neustále zdůrazňoval transparentnost a boj s kmotry. Vy o tom příliš nemluvíte. Proč?

Když jsem přišel před 2,5 lety do zastupitelstva, zaregistroval jsem několik různých řečníků na téma transparentnost, vynikal mezi nimi poslanec ODS Boris Šťastný. Získal jsem z toho pocit, že to je absolutně prázdná fráze. Abychom ve veřejné správě dělali věci řádně, myslím, že bychom měli všechno zveřejňovat, dávat na internet. Nejlepší kontrola je, když je na věci vidět, třeba i na každou zakázku, již musí samospráva umět obhájit.

* A boj s kmotry?


Boj s kmotry není moje věc uvnitř mé strany. Respektuji, když takový boj někdo vede uvnitř své strany. Připadá mi na tom ale úsměvné, když se z vnitrostranického boje dělá téma politického programu. Jen to ukazuje, že na tom ta strana není dobře.

* Ale ono nejde o vnitrostranické věci, říká se, že s kmotry byl propojen celý magistrát.

Ano, ale místo kmotři říkám zločinci.

* Na magistrátním investičním odboru policie před 14 dny hledala důkazy proti některým kmotrům. Pátrali jste po těch stopách, narazili jste na takové spojení?

Díval jsem se, o jaké zakázky a výběrová řízení jde, ale nebyl jsem z toho vůbec moudrý. Dokumenty jsou navíc na internetu, v jednom případě šlo dokonce o zrušenou zakázku.

* Myslíte tedy, že už žádní kostlivci v magistrátních skříních nejsou?

Kostlivců je tu určitě ještě tisíce a zločinci byli, jsou a budou. V politice jsem se už trochu poučil a vím, že realita není úplně černobílá. Existuje spousta věcí, které zákon dovoluje, ale jsou nemorální, a já bych je třeba nedělal. Existují i věci, o kterých bych řekl, že morální jsou, ale jsou nezákonné. Příkladem může být nucení vybírat nejnižší cenu. Je to logicky správné, ale v soukromém životě to také tak nefunguje. Častokrát sáhnete po něčem dražším, o čem víte, že vám to déle vydrží. Ale veřejná správa je zvláštní svět, nefunguje jako ten soukromý.

* Naznačovalo se, že kmotři mohou stát i za současnou podobou části kauzy Opencard, v níž policie obvinila i vás. Nemáte pocit, že se i toto dění ovlivňuje z nějakého zákulisí?

Mám. Je to problematika všech zakázek, které jsme zdědili. Příkladem může být také ústřední čistírna. Velké projekty už prošly řadou rozhodnutí, čistírna například bude uvnitř Prahy, rozhodovalo se, zda bude moderní či hypermoderní, velká či malá, nadzemní či podzemní, široká či úzká. Udělalo se deset rozhodnutí a my jsme dostali balík, který je už má v sobě. Nemůžeme se k nim už vrátit, znovu řešit. Pokud takový nešťastný projekt hodíme pod stůl, poneseme následky, přestaneme čistit vodu a bude nás pokutovat EU. Musíme zvolit variantu ano, či ne z toho, co už bylo nachystáno. A pokud v předchozích rozhodnutích je něco zakopáno, je tam nějaké účelové rozhodnutí, nemůžeme to z toho vyčlenit. Protože pražské zakázky dělala skupina lidí, o níž se šušká všechno možné, myslím si, že moc dobře vědí, v čem ty miny vězí.

* Když něco rozhodnete, může se vám to vymstít?

Ano a těch věcí je velká spousta. Druhá možnost je toho nechat a přenechat to jiným. Řešení to není, jen zodpovědnost by byla na nástupcích.

* Mohlo by se vám to vymstít politicky, říkalo by se, že nic neděláte.

Já to ani neumím, nevydržel bych to. Měl bych z toho, že nic nedělám, nejspíš své vlastní problémy.

* Když jste na jaře za nicnedělání kritizovali ODS, říkali jste, že byste smlouvu na nové tramvaje rozložili tak, aby je Praha odebírala až do roku 2032 místo do roku 2018. Daří se to?

Zaúkolovali jsme tím ředitele dopravního podniku a předsedu dozorčí rady, aby vyjednali nové podmínky. Dokud jednání probíhají, slíbil jsem, že se k tomu nebudu vyjadřovat. Běží ale asi měsíc a je skoro na čase bilancovat, zda se pohnula. Co mám zprávy, nevypadá to špatně.

* Ještě jako náměstek jste se obklopil architekty a urbanisty, ponechal jste si v kompetenci územní plán. Hodláte se ale vyjadřovat ke konkrétním problematickým projektům?

Ano, jsem teď také trochu zodpovědný za dopravu, infrastrukturu, rozvoj města jako takový. Zmínil bych prostor u Bio Oko, I. P. Pavlova, prostor u Prašné brány.

* Stál jste třeba o návrat tramvají na Václavské náměstí.

Už je dokonce shoda mezi městem a Prahou 1. Ta si uvědomila nutnost propojení Vinohradské třídy s Jindřiškou ulicí a oblastí u Masarykova nádraží. Jsou varianty trati v Opletalově nebo Washingtonově ulici.

* A dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice?

Je to věc státní správy, která by neměla být ovlivňována politikem. Jsem přesvědčen, že primární je struktura města, tedy nikoli každý jednotlivý dům, pokud to není dům památkově chráněný. Horší je, že hned vedle v Opletalově je typický fasádismus, fasáda a za ní zeje díra. Myslím si, že je mnohem lepší co nejdříve rozhodnout místo nekonečného čekání.

* Diskutuje se budoucí podoba Vítězného náměstí v Dejvicích. Máte tam nějakou preferenci?

Ono nikdy nebylo dostavěno. Bylo to plánováno, plán měl myšlenku a jeho nedotažení je chybou. Je třeba postupovat citlivě. Jsem pro to, aby původní plány byly dokončeny. Jak to bude architektonicky vypadat, bych nechal na odbornících.

 

29. června 2013
29. června 2013