Model Staroměstské radnice v bruselské MiniEurope odhalen

U příležitosti dvouletého výročí vstupu České republiky do Evropské unie se Česká republika zařadila i do Evropy symbolické – do MiniEvropy. Je to Evropa na pár stovkách čtverečních metrů, jedná se o park nejslavnějších miniatur evropských architektonických skvostů. Zde Česká republika včera slavnostně představila svůj první exponát – model Staroměstské radnice v Praze. V parku, který ročně navštíví přes 300 000 domácích i zahraničních turistů, přítomnost české expozice chyběla. Od včerejšího podvečera tomu tak není!

  • 3 minuty čtení

U příležitosti dvouletého výročí vstupu České republiky do Evropské unie se Česká republika zařadila i do Evropy symbolické – do MiniEvropy.  Je to Evropa  na pár stovkách čtverečních metrů, jedná se o park nejslavnějších miniatur evropských architektonických skvostů. Zde Česká republika včera slavnostně  představila svůj první exponát – model Staroměstské radnice v Praze. V parku, který ročně navštíví přes 300 000 domácích i zahraničních turistů, přítomnost české expozice chyběla. Od včerejšího podvečera tomu tak není!

„Jsem potěšen, že se uskutečnila dnešní akce – že se Česká republika v podstatě u příležitosti druhého  výročí vstupu do EU zařazuje i do Evropy symbolické – do MiniEvropy, a to v podobě jedné z nejkrásnějších českých architektonických památek  Pražským orlojem, který symbolizuje nejen Prahu a její bohatou historii, ale i bohatou kulturní historii celé české země,“ řekl při včerejší slavnosti Jan Koukal, ředitel Zastoupení Prahy v Bruselu.  Spolu s ním  akci zahájili slovenský eurokomisař pro vzdělání a kulturu Ján Figel, ředitel MiniEurope Thierry Meeus a velvyslanec ČR při Evropské unii Jan Kohout.

Jedná se o první exponát, kterým se ve venkovním muzeu miniatur (v měřítku 1:25) nejznámějších staveb z jednotlivých zemí Evropské unie může Praha pochlubit, a tak se Pražský orloj bude pravidelně rozeznívat kousek od londýnského Big Benu či Eiffelovy věže.

Český exponát se navíc může pyšnit tím, že patří mezi takzvané „akční modely“ řízené počítačem. Slavností zahájení české expozice bylo připraveno ve spolupráci se Slovenskem, které během společného ceremoniálu představilo model secesního Modrého kostela v Bratislavě. Model z dílny ateliéru Romana Slavíčka vyšel přibližně na 750.000 korun, nepočítaje stavební parcelu, základy a údržbu, o kterou se postará bruselský podnik. Kromě Prahy se o zbytek financování podělilo ministerstvo zahraničních věcí a agentura CzechTourism. Maketa bruselského náměstí Grand-Place je přitom více než 10krát dražší. Její výroba stála 350.000 eur.

V hlavní části večera se včera zaplnil park nejen čtyřmi stovkami očekávaných hostů, ale i barevnými stánky, ve kterých se představily se svými regionálními kulinářskými specialitami a výrobky či informačními materiály české kraje. Možnost účastnit se této velkolepé akce využily nejen všechny české regiony, které mají v Bruselu svá zastoupení (Praha, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Středočeský, Liberecký, Zlínský a Olomoucký), ale i kraj Ústecký a Královehradecký, jejichž představitelé, včetně královehradeckého hejtmana Pavla Bradíka, se slavnostního večera účastnili.

 Velké pozornosti se těšil stánek Karlovarského kraje, který připravil ochutnávku svých dvou tradičních symbolů - teplých lázeňských oplatek a Becherovky. Návštěvníci si kromě ohňostroje měli možnost prohlédnout celý areál parku MiniEurope, vše za hudebního doprovodu umělců z Karlínského divadla v Praze.

 

V Praze 30. 5. 2006

 

Za správnost: Linda Kopecká / Pražský dům v Bruselu

30. května 2006
30. května 2006