Moderní LED svítidla ještě zvýší atraktivitu metropole

Pilotní projekt LED svítidel spustilo město 11. listopadu 2009 a tuto převratnou novinku tak zapsalo do historického vývoje veřejného osvětlení v hlavním městě. Dynamický rozvoj technologie LED stále pokračuje a v brzké budoucnosti přispěje i v oblasti veřejného osvětlení ke snížení spotřeby energie, pozitivně ovlivní náklady na údržbu či umožní větší kreativitu při návrzích designu svítidel. LED diody nejprve rozsvítí oblast pražského Smíchova, a to například v ulicích Radlická, Ostrovského, Stroupežnického či Klicperova. Město hodlá nejdříve sledovat odolnost a spolehlivost osvětlení a získávat potřebné zkušenosti s jeho praktickým používáním. Poté jej plánuje dále rozšiřovat.

  • 4 minuty čtení

 

Pilotní projekt LED svítidel spustilo město 11. listopadu 2009 a tuto převratnou novinku tak zapsalo do historického vývoje veřejného osvětlení v hlavním městě. Dynamický rozvoj technologie LED stále pokračuje a v brzké budoucnosti přispěje i v oblasti veřejného osvětlení ke snížení spotřeby energie, pozitivně ovlivní náklady na údržbu či umožní větší kreativitu při návrzích designu svítidel. LED diody nejprve rozsvítí oblast pražského Smíchova, a to například v ulicích Radlická, Ostrovského, Stroupežnického či Klicperova. Město hodlá nejdříve sledovat odolnost a spolehlivost osvětlení a získávat potřebné zkušenosti s jeho praktickým používáním. Poté jej plánuje dále rozšiřovat.

 

„Svítidla s LED diodou jsou v současnosti nejperspektivnějším druhem osvětlení. Můžeme je považovat za světlo budoucnosti, světlo tohoto století a možná i tisíciletí. Nyní máme jedinečnou možnost je vyzkoušet i v hlavním městě. Listopad 2009 se tak zapíše do historického vývoje pražského veřejného osvětlení,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „LED diody představují do budoucna ekonomicky méně náročný způsob osvětlování a jejich vysoká životnost výrazně sníží náklady na údržbu. Praha navíc neztratí svou nezaměnitelnou atmosféru. Spíše naopak. Vzhledem k malým rozměrům LED diod se dají svítidla různě tvarovat a  umožní větší kreativitu při návrzích designu. Atraktivitu města tak můžeme ještě zvýšit.“

11. listopadu letošního roku spustilo město pilotní projekt LED svítidel v Praze, a uvedlo tak převratnou novinku z laboratoří do praktického života. Nový světelný zdroj nejprve soustředilo do oblasti pražského Smíchova, a sice do ulic Radlická, Ostrovského, Stroupežnického, Bozděchova, Klicperova, Matoušova, do části ulice Nádražní a do areálu zámku Portheimka. Ulice Smíchova jsou vhodné nejen pro svítidla technického charakteru, ale i pro ta, která jsou kromě své prvotní funkce, tedy osvětlování, zvlášť řešena také po své výtvarné stránce. Ve vybraných lokalitách město vyměnilo současná svítidla za moderní s LED diodami. Jejich počet i umístění zůstalo bez jakýchkoli změn. Projektu se zúčastnilo šest předních světových výrobců svítidel, kteří splnili náročné podmínky výběrového řízení a na akci se podílejí i finančně. „Svítidla LED se každým rokem, měsícem i dnem zdokonalují a blíží se doba, kdy jimi zcela nahradíme současné výbojky. K tomu však výrobci potřebují ještě nějaký čas na vývoj a my na jejich prověření a získání potřebných zkušeností s jejich praktickým používáním,“ sdělil Vítězslav Chmelík, ředitel společnosti Eltodo-Citelum, s.r.o., která má veřejné osvětlení v metropoli na starosti, a dodal: „S prvním LED osvětlením na Smíchově budeme mít možnost v provozu sledovat jejich odolnost či spolehlivost, zjistíme, jak se budou měnit jejich technické parametry za určitou dobu, nebo jak bude náročná údržba.“ Nová svítidla se také vyznačují jinou barvou světla. Město tak hodlá prověřit, jak bude osvětlení působit na chodce i řidiče.  Pokud se tento převratný zdroj osvětlení v Praze osvědčí, metropole jej plánuje postupně dále rozšířit.

 

Pražské veřejné osvětlení má za sebou pestrou historii

Počátky veřejného osvětlení v metropoli sahají do 14. století, kdy na Staroměstském náměstí ponocný udržoval oheň v železných pánvích. V době Rudolfa II. pak město osvětlovaly koše s hořícími loučemi na nárožních domech. „Začátkem osmnáctého  století přišly na řadu olejové lampy. Nejprve svítily v části Královské cesty a v dalších sto letech se postupně rozšiřovaly po celé Praze. Teprve v roce 1847 nastoupily na scénu lampy plynové,“ sdělil Klega. Během tohoto období se také prosadily elektrické obloukovky Františka Křižíka. Ty ale v roce 1924 začaly nahrazovat žárovky. Po několika desítkách let se objevily první zářivky a následovaly žluté sodíkové výbojky, které se staly téměř jediným světelným zdrojem v pražských ulicích až dodnes. I když elektrická energie málem vymazala plynové osvětlení z pražských ulic, od roku 2002 se opět postupně vrátilo do historického středu metropole. Nyní tak opět dokresluje její romantickou atmosféru, a to především v předvánočním čase. Dalším významným mezníkem v historii veřejného osvětlení v hlavním městě se tak stává rok 2009, kdy na scénu přichází světelný zdroj LED.

   

 

V Praze 11. 11. 2009

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

 

11. listopadu 2009
11. listopadu 2009