Mrazy polevily, nad stanovým městečkem visí otazník

Zimní krizové středisko pro nouzové ubytování osob bez přístřeší, které od 24. ledna stojí na Letenské pláni, s největší pravděpodobností splnilo svůj účel. Mrazy ustoupily, oteplení přináší nutnost odpovědět na otázku „Co bude dál?“.

  • 3 minuty čtení

Zimní krizové středisko pro nouzové ubytování osob bez přístřeší, které od 24. ledna stojí na Letenské pláni, s největší pravděpodobností splnilo svůj účel. Mrazy ustoupily, oteplení přináší nutnost odpovědět na otázku „Co bude dál?“.

Všichni, kteří se na provozu stanového městečka podílejí, se shodují na tom, že svůj účel splnilo. A vzhledem k tomu, že krizová situace, pro niž bylo zřízeno, pominula, je třeba uvažovat o možnosti jeho ukončení.

Podmínky ve stanech se zhoršují právě kvůli oteplení. Vedoucí krizového střediska Letná Ladislav Varga z Naděje popisuje aktuální stav: „Máme problémy s táním a vodou. Stany byly postaveny v době, kdy bylo minus dvanáct, patnáct stupňů. Teď začíná být celý terén podmáčený a stany se uvolňují. Armáda operativně zasáhla už včera a znovu je upevnila. Přesto dnes ráno jeden ze stanů opět povolil. Naštěstí v době, kdy klienti už byli probuzeni. Toto není tak velký problém, ale všude přítomná voda je vážnější. Pršelo, voda do stanů proniká i spodem a jejich obyvatelé mají problém, kam uložit své věci, které dříve měli pod lůžky. To už  teď není možné. Nemůžeme už využít ani celou kapacitu stanů, protože už nejde dát deky přímo na zem a uložit více osob. Navíc jsou v tomto prostředí deky a lůžkoviny nejen navlhlé, ale i mokré a je obtížné je rychle usušit pro další noc.“

Jak vidí další provoz z hlediska hygienického MUDr. Vladimír Polanecký, hlavní hygienik hl. m. Prahy: „V současné době už ohrožení života kvůli mrazům nehrozí. Při tomto skokovém zvýšení teplot je ale daleko větší riziko respirační nákazy, zvláště v relativně malém prostoru stanu, kde jsou lidé ubytováni,“ říká a dodává, že při teplotách kolem nuly je také větší možnost zahmyzení.

Na problémy technického rázu a nadměrné vlhko poukázal rovněž Stanislav Fiala z Arcidiecézní charity Praha. „S ohledem na to nyní, kdy důvod, proč bylo středisko vybudováno, pominul, situace směřuje k vážné úvaze o ukončení provozu.“

Ředitel Armády spásy Pavel Ondrák vidí situace stejně: „Podmínky se změnily, počasí se zlepšilo, avšak služby se právě v důsledku vody v celém areálu stanového městečka zhoršily. V současné době není možné zcela splnit standardy poskytovaných služeb, jak bylo při zřízení střediska stanoveno. “

Vedení města společně se všemi, kteří se na problematice řešení nouzového ubytování lidí bez přístřeší podílejí, současně uvažují i o opatřeních pro situaci, kdy by se mimořádné mrazy ještě vyskytly. Charitativní organizace Naděje, Armáda spásy a Arcidiecézní charita Praha i Městské centrum sociálních služeb a prevence jsou připraveny pomoci. Udělat maximum, otevřít denní centra i na noc, kde by v nouzových podmínkách lidé kritickou dobu mohli přečkat.

O trvalé řešení této problematiky usiluje hlavní město Praha řadu let. Zatím se nepodařilo najít objekt vhodný pro zřízení ubytovny pro bezdomovce. Město podporuje i činnost neziskových organizací, které v této oblasti působí – v letošním roce je pro ně určeno 17 milionů korun. 

Na dnešek přenocovalo ve středisku 225 osob, z toho 23 žen. Dalších 30 zájemců o   nocleh bylo odesláno do denních center charitativních organizací. Celkově bylo od 24. ledna v Zimním krizovém středisku Letná poskytnuto ubytování 3 164 lidem.

 

V Praze 8.2.2006

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061

8. února 2006
8. února 2006