Na průjezd vlaků nejsou peníze - Večerník Praha - 23: 6. 2003
Kyvadlovými vlaky se Pražanům jezdilo po loňských povodních lépe, než v přeplněných tramvajích. Kdy se konečně dočkají, že budou jezdit železnicí i po městě? To je zatím ve hvězdách - chybí třicet miliard a pražský železniční uzel má slabiny.
"Z veškeré kyvadlové dopravy zbyly jen tři vlaky z Běchovic," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Vysvětlil, že lidé znovu jezdí metrem a nejsou ochotni v půli cesty přestupovat na vlak. O lepší železniční spojení však mají zájem především ti, kteří bydlí v okrajových částech Prahy a nebo do hlavního města dojíždějí z okolí. Jim chtějí dráhy vyjít podle svých možností alespoň trochu vstříc.
"Plánujeme, že v ranní špičce budou osobní vlaky častěji než každou půlhodinu jezdit až do Klánovic a Úval, případně až do Českého Brodu. Některé spoje, které dosud končí na Smíchovském nádraží, bychom prodloužili až na hlavní nádraží," prohlásil Šťáhlavský.
To však jsou jenom dílčí kroky. Praha má zatím velmi daleko do stavu, který znají jiná evropská velkoměsta. Metropolitní železnice je plnohodnotnou městskou dopravou. "Používají ji především lidé, kteří se chtějí přepravit co nejrychleji z jednoho konce města na druhý. Linky jsou průběžné a člověk neztratí čas na přestupu uvnitř města," řekl dopravní specialista Pavel Vlasák. Podle něj se navíc uleví i centru města a tamní dopravě. Většina vlaků z příměstských oblastí Prahy končí na okrajových nádražích, například na Smíchově. Cestující, který chce pokračovat třeba na Kolín, musí metrem či povrchovou dopravou na Masarykovo nádraží. "Tím ubírá kapacitu pro ostatní cestující," tvrdí.
Největší překážkou dalšího rozvoje metropolitní železnice však není chybějící zájem cestujících, ale nedostatek peněz. Kyvadlové vlaky Českých drah jezdily sice plné, ale většina pasažérů cestovala na předplacené jízdenky pražské integrované dopravy. Tržby stouply jen nepatrně a zvýšené náklady na provoz musel vyrovnávat magistrát. Ani kdyby se dotace na tyto vlaky v pokladně města našly, nebylo by to nicplatné.
Metropolitní železniční doprava nemůže pomýšlet na důstojnější roli, protože na ni není připravena. Pražský uzel nemá dostatečnou kapacitu a představuje brzdu projíždějícím vlakům. Došlo to už tak daleko, že se primátor Pavel Bém v uplynulých dnech obrátil na premiéra Vladimíra Špidlu s žádostí o pomoc. "Současný neuspokojivý stav ohrožuje úsilí o zabezpečení dopravní obslužnosti metropolitního regionu," uvedl primátor. Připomněl, že lidé se denně přepravují pantografy, které jsou staré čtyřicet let. Zabezpečovací traťové zařízení ve většině pražských stanic je ještě o deset let starší.
Radní Radovan Šteiner poukázal na to, že projekt přestavby pražského železničního uzlu, jehož základem je vybudování takzvaného Nového spojení, je připraven, ale odložen. "Realizace závisí na zajištění potřebných finančních prostředků," sdělil. Nikdo však neví, kde potřebných třicet miliard korun vzít. Špidlova vláda, která žádá od občanů utahování opasků, je určitě nedá.
Zauzlený uzel
slabým místem pražské železnice je nevyhovující propojení Masarykova a hlavního nádraží
existuje projekt Nové spojení, avšak chybí na něj finanční prostředky a vadí občanským sdružením
problém by vyřešilo 30 miliard korun, nemá je však ani město ani vláda
Pavel Kačer, Dana Machurková, Jitka Eisenhammerová