Na zkvalitnění sociálních služeb získala Praha 42 milionů korun
Rada hl. m. Prahy dnes schválila přidělení dotací dvěma projektům, jejichž cílem je zdokonalit sociální politiku v hlavním městě. V rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita se 42 milionů korun rozdělí mezi dva komplexní projekty magistrátního odboru sociální péče a zdravotnictví. Jejich hlavním úkolem je zvýšit kvalitu služeb, které Praha poskytuje znevýhodněným osobám a lidem v těžké životní situaci. Jedná se o projekt Plánování sociálních služeb v Praze a Kvalita sociálních služeb v Praze.
- 4 minuty čtení
/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 11.11.2008 /
Rada hl. m. Prahy dnes schválila přidělení dotací dvěma projektům, jejichž cílem je zdokonalit sociální politiku v hlavním městě. V rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita se 42 milionů korun rozdělí mezi dva komplexní projekty magistrátního odboru sociální péče a zdravotnictví. Jejich hlavním úkolem je zvýšit kvalitu služeb, které Praha poskytuje znevýhodněným osobám a lidem v těžké životní situaci. Jedná se o projekt Plánování sociálních služeb v Praze a Kvalita sociálních služeb v Praze.
„Oba projekty jsou pro rozvoj sociálních služeb v Praze velmi důležité,“ zdůrazňuje náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má ve své gesci evropské fondy. „První z nich se zaměřuje na zpracování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ve spolupráci s obcemi, organizacemi zaměřenými na sociální oblast a osobami, kterým jsou sociální služby poskytovány. Cílem druhého projektu je zase zlepšit úroveň sociálních služeb přímo v organizacích, které je zajišťují.“
Realizací obou projektů bylo pověřeno Centrum sociálních služeb Praha. Tato příspěvková organizace se v minulosti s hlavním městem podílela například na projektu Aktivizace, který pomohl při hledání práce polovině pražských bezdomovců.
„Nemalou roli při tom hrálo i vytvoření strategického plánu a metodiky pomoci. Tyto věci jsou zcela zásadní, pokud chceme zlepšit pomoc znevýhodněným osobám. Je třeba stále reagovat na nové impulsy, které nám společnost dává,“ zdůrazňuje náměstkyně Markéta Reedová.
V rámci projektu Plánování sociálních služeb budou v tvorbě a metodice účinných sociálních strategií školeni například pracovníci magistrátu a úřadů působících v oblasti sociální integrace. Druhý projekt se zaměří na seznámení pracovníků středisek sociálních zařízení zřízených hlavním městem Prahou s postupy práce, směrnicemi a metodikou, které povedou k zlepšení nabízených sociálních služeb.
Projekty financované z Evropského sociálního fondu – letošní projekty navazují na předešlé, které byly financovány také z evropských peněz v rámci JPD 3
Projekt JPD 3 (2006-2008): Projekt Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy
Projekt podpořil proces plánování sociálních služeb v Praze. Zástupci městských částí se v jeho rámci vzdělávali v akreditovaném šestiměsíčním kurzu. Městské části využily nabídku supervizí, moderovaných veřejných setkání a zpracování analýzy potřeb uživatelů sociálních služeb. Součástí projektu bylo také několik odborných seminářů, workshop a konference.
Doba realizace projektu: 1. 12. 2005 – 31. 7. 2008; více na: http://vukp.mcssp.cz
Projekt OPPA (2008-2011): Plánování sociálních služeb v Praze
Projekt navazuje na projekt Vzdělávání účastníků komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy, který realizovalo Centrum sociálních služeb a prevence, a na základě zjištěných potřeb jej dále rozšiřuje. Spočívá v zajištění vzdělávání v plánování sociálních služeb a dále ve vytvoření nástroje pro plánování sociálních služeb na úrovni kraje (hl. m. Prahy)
V rámci projektu bude realizováno vzdělání v oblasti komunitního plánování pro zástupce triád - cílovou skupinu (zadavatelé, poskytovatelé a uživatelé) a pracovníky úřadů působících v oblasti sociální integrace, kteří se danou problematikou zabývají. Důležitou aktivitou projektu je vzdělávání pracovníků MHMP a pracovníků 22 správních obvodů hl. m. Prahy v oblasti tvorby střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb včetně metodické podpory. Dalšími doplňkovými aktivitami bude podpora při pořádání veřejných setkání, supervize, metodická podpora vyškoleným účastníkům komunitního plánování a osobám odpovědným za komunitní plánování na úrovni správních obvodů a zajištěním masivní informační kampaně.
Prostředky programu Adaptabilita jsou určeny na další profesní vzdělávání lidí ve firmách, na rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje a posílení jeho spolupráce s podnikatelským sektorem, podporu integrace znevýhodněných skupin a v neposlední řadě na modernizaci vzdělávání na sekundárním a terciárním vzdělávacím stupni. Celkem je v jeho rámci připraveno 127,5 milionu eur.
Z 1178 předložených projektů předložených v tzv. první výzvě si 840 milionů korun nakonec rozdělí 166 projektů zaměřených na další profesní vzdělávání, podporu vstupu na trh práce a modernizaci výuky na školách.
Program Konkurenceschopnost se zaměřuje na podporu dostupnosti dopravních služeb a informačních a komunikačních technologií, revitalizaci nevhodně využívaných ploch, zvýšení efektivity využívání energií a přírodních zdrojů, rozvoj vědy a výzkumu a podporu příznivého podnikatelského prostředí a malých a středních podniků. Celkem je v tomto programu připraveno 276,4 milionu eur.
V první výzvě, která proběhla od 9. ledna do 31. března 2008, bylo předloženo 190 projektů za 2,3 miliardy korun. Podpořeno bylo 61 projektů za 1,6 miliardy korun. Druhá výzva bude vyhlášena v listopadu 2008.
V Praze 11. 11. 2008
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU – Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.