Nádraží Praha-Bubny se promění. Vznikne tam Památník ticha
Na nádraží Praha Bubny vznikne Památník ticha jako vzpomínka na bezmála padesát tisíc lidí, kteří z tohoto místa nastoupili do transportů do koncentračních táborů. Ke vzniku památníku velmi výrazně přispěla dohoda Prahy s vlastníkem pozemků a nádražní budovy, kterým je Správa železniční dopravní cesty.
- 1 minuta čtení
- 20 fotografií
Praha se dohodla se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na dlouhodobém pronájmu nádražní budovy Bubny a přilehlých prostor, které patří do majetku právě SŽDC. Město se tak bude podílet na vzniku Památníku ticha, který bude připomínat tragický osud bezmála padesáti tisíc lidí. Ti v tomto místě nastoupili na transporty do Terezína a dalších koncentračních táborů. Přestavba bubenského nádraží začne v polovině příštího roku a potrvá rok a půl.
„Je skvělé, že se památník dočká proměny. Město se na realizaci bude podílet i finančně. Vítězný návrh je decentní a respektující historii místa, přitom je z architektonického pohledu velice zajímavě zpracovaný. Jsem z toho opravdu nadšená,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Podmínky se nám podařilo dohodnout poměrně rychle a za to děkuji všem zúčastněným stranám. Jsem ráda, že se rekonstrukci konečně podaří realizovat,“ dodává primátorka.
Vítězný návrh projektu je dílem studia ARN vedeného architektem Jiřím Krejčíkem. Jak bude památník, ale i celý prostor po revitalizaci, vypadat, se veřejnost může přesvědčit už nyní. Ve výstavních prostorách někdejších Elektrických podniků totiž byla instalována výstava nazvaná Nová Stanice Bubny, která přiblíží základní myšlenky budoucí expozice i celou historii nádraží Praha-Bubny až po budoucí podobu památníku.
Výstava byla otevřena k výročnímu dni prvního židovského transportu z Prahy, který již tradičně připomněl veřejný happening Bubnování pro Bubny. Ředitel Památníku Bubny Pavel Štingl také nabízí odborné veřejnosti, v případě předběžné domluvy, komentované prohlídky výstavy vždy dopoledne od 10 hodin.