Nájemné v evropských metropolích

Datum vydání: 25.10.2019, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 20:00 90' ČT24, Téma: Adam Zábranský

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Slibovali jsme evropskou zkušenost, tak se na ni pojďme podívat. Neúměrně vysoké nájmy totiž dnes trápí zdaleka jenom české hlavní město, podobné problémy řeší řada dalších evropských metropolí. Úplně nejdražší mimochodem je bydlení v Paříži, tam za průměrný dvoupokojový byt lidé zaplatí skoro 66 000 Kč v přepočtu měsíčně. Nájmy rostou rychle také v už zmiňovaném v Berlíně. Ten byl dříve známý svou relativní dostupností a místní radní se proto během tohoto týdne rozhodli, že nájemné ve starších bytech zastropují.

Martin JONÁŠ, redaktor
Berlín jako velké staveniště, ve kterém ale není místo pro každého. Tyto byty vznikají v místech, kudy vedla berlínská zeď. A ve čtvrti, která rozhodně nepatří k nejoblíbenějším ve městě, přesto si budoucí nájemníci musí na třípokojový byt připravit v přepočtu aspoň 60 000 Kč měsíčně. Pro starousedlíky šok. Desítky let byl Berlín naopak proslulý příznivými cenami bydlení. Právě to pomohlo po pádu berlínské zdi přilákat do města zástupy kreativních, i když ne příliš movitých kumštýřů. Teď ale město platí daň za svůj úspěch. Zájemců o život v Berlíně je jednoduše příliš mnoho, za posledních 10 let jich přibylo zhruba o půl milionu. Nových bytů se přitom staví málo a nájmy ve výsledku vyskočily zhruba na dvojnásobek. Už několikrát proti tomu vyšlo demonstrovat do ulic několik desítek tisíc lidí. Hlasy nespokojenců byly vyslyšeny tady na berlínské radnici. I díky tomu, že ji ovládá středolevicová koalice zelených, sociálních demokratů a postkomunistické Die Linke. Výsledkem je radikální řešení, až na výjimky nesmí majitelé půldruhého milionu berlínských bytů v příštích pěti letech zvýšit nájemné.

poslankyně
Na žádost nájemníka a nájemce je možné zvýšení nájemného přezkoumat.

Martin JONÁŠ, redaktor
Líbivý experiment, který se může otočit proti těm, které má chránit, tvrdí pravicová opozice i sdružení majitelů bytů se obává, že zdražení nájmů vyžene z města investory a ještě víc zhorší bytovou krizi. Zastánci opatření ale tvrdí teď konečně potečou peníze, ne do luxusních renovací starých domů, ale do výstavby nových bytů, které si ve výsledku budou moci dovolit důchodci nebo třeba prodavačky. Martin Jonáš, Česká televize, Berlín.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak nemluvme ale jenom o Německu a o Berlíně. Je to skutečně velmi specifický případ i co se přístupu radnice týče. Ceny bytů nebo nájemného se pochopitelně liší napříč evropskými zeměmi. Třeba v bulharské Sofii za dvoupokojový byt lidé zaplatí jen něco přes 12 000 Kč.Naopak na příliš drahé bydlení si stěžují obyvatelé španělského Madridu. Nabídka bytů tam je sice pravda, dostatečná ale nájmy prudce stoupají, a to i kvůli velkému přílivu turistů.

Ondřej NEKOLA, redaktor
Jessica se svým manželem žije v podnájmu na okraji Madridu už 9 let bojí se, že místo budou muset opustit. Jim a dalších více než 200 rodinám zvýšil nový vlastník nájem o 80 %.

Jessica HINOJOSOVÁ, nájemnice
Budu si muset sbalit a odejít. Protože (takové bydlení) nezvládnu zaplatit. Ne že bych nechtěla, ale prostě nemůžu.

Ondřej NEKOLA, redaktor
Okolí domu polepili rodiny cedulemi, žádají spravedlivé nájemné. A chtějí se soudit, 1 000 EUR avíc za měsíc je pro ně příliš.

Jessica HINOJOSOVÁ, nájemnice
Tady si lidé vydělávají tisíc eur měsíčně. Takže si to nedokážu představit.

Ondřej NEKOLA, redaktor
Podobné případy ve Španělsku už dostaly i jméno Nájemní bublina. A je otázkou času, kdy praskne. Za posledních 6 let vzrostly nájmy v průměru o 50 %.Země na Pyrenejském poloostrově přitom nedostatkem bytů netrpí. Právě naopak.

Ferdando BARDERA, Sdružení nájemníků,Madrid
Ve Španělsku jsou odhadem tři miliony prázdných bytů. Většinou ve vlastnictví velkých firem - jde o investory a banky.

Ondřej NEKOLA, redaktor
V počtu prázdných bytů se země řadí na první místo v Evropě. Hlavní příčinou vysokých cen jsou ale důsledky ničivé hospodářské krize, která vypukla před 11 lety. A z které se Španělé ještě naplno nedostali. Levné půjčky od bank a touha po vlastním bydlení tehdy překonali obavy z neschopnosti hypotéky splácet. Žilo se na dluh.

Damian SCRIBES, nezaměstnaný
Ve chvíli, kdy podepisujete hypotéku, na to nemyslíte. Člověk myslí na to dobré.

Ondřej NEKOLA, redaktor
Zvyšujícím se cenám ale neunikli ani starousedlíci v centru velkých měst v Madridu, Barceloně, Valencii a podobně jako v Římě nebo Berlíně je vytlačují třeba turisté, kteří si pronajímají byty za vysoké částky, který místní nemohou konkurovat. Ondřej Nekola, Česká televize.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Viděli jsme příklady evropské zkušenosti a naše příspěvky sledovali také Adam Zábranský radní hlavního města Prahy pro bydlení a předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba ten pravda, v Liberci. Pane Zábranský inspiraci brát si v Berlíně zastropování nájemného. Oni to mají trochu snazší, protože Berlín je spolková země sama pro sebe, tak přece jenom ta tvorba legislativy tam asi trošku jednodušší než pouze pravidly platícími pro město.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Praha nemůže v současnosti takovýto krok udělat. To je první věc, asi ta nejdůležitější. Zároveň, ten to zastropování nájemného je vlastně takový experiment, kde není úplně zřejmé, jaké to bude mít dopady. Mnoho lidí teďka o tom spekuluje, myslím si, že se prostě budeme muset pár let počkat a teprve uvidíme. Ale zároveň z té mapy, kterou jste tu ukazoval, tak to vypadá jakože v Berlíně jsou na tom hůř než v Praze, ale kdysi k tomu člověk to porovná s těmi průměrnými příjmy, tak zjistí, že jsou na tom mnohem lépe. Protože, jestliže průměrný příjem v Berlíně v přepočtu nějakých 115 000 Kč měsíčně, v Praze něco málo přes 40 000 Kč,tak opravdu za to bydlení platí násobně méně než v Praze.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Ono to zastropování je dokonce i na nižší úrovni než teď, pokud se nepletu v Praze je průměrná cena za metr čtvereční, je tak.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Já si myslím, že ten krok berlínské radnice zkrátka reflektuje mnohem vyšší citlivost Berlíňanů na vysoké ceny bydlení. V Česku dlouhodobě od devadesátých let se razila politika, že bydlení je něco co vyřeší trh. A stát do toho nemá zasahovat. A myslím si, že ty extrémní ceny nájem bydlení, jak nájemního tak vlastnického jsou i jako s jedním z důsledků této politiky.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Pak jsme viděli příklad Madridu. Ohromné množství bytů, které vlastní soukromníci a nechávají prázdné. Možná jako investici, možná částečně z nemožnosti pronajmout kvůli nízkým příjmům, pokud se nepletu, tak to byl ale také jedno z hlavních pirátských témat jakýsi zásah proti majitelům, kteří nechávají své byty ležet ladem, třeba pokuty, zdanění, a tak podobně. Je to ve hře?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Určitě to není jedno z našich hlavních témat. My jsme třeba v Praze jsme chtěli zjistit vůbec, jak velký tento problém je, kolik je, kolik vlastně v Praze prázdných bytů, protože to dnes nikdo neví. Pouze různí lidé se to snaží nějak odhadovat, bohužel náš koaliční partner Jiří Pospíšil z TOP 09 z toho udělal skandál, takže nakonec.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
To byla ta debata o tom, jak to vlastně zjistit, jestli podle elektroměru nebo nikoliv. Asi všichni na to vzpomínáme, takže tím pádem to je ze hry a soukromí majitelé, kteří vlastní prázdné byty a čekají na vhodnou příležitost s nimi naložit, tak to je ze stolu.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Ano, v tuto chvíli ano. Ještě potřeba podotknout že, kdy se člověk koukne na to, kdo si kupujete byty v těch nejdražších developerský výstavbách třeba na Žižkově, tak zhruba z 90 % nejsou občané České republiky, ale například občané Ruské federace a podobně, což nechci v tuhle chvíli nějak hodnotit, ale zkrátka. je zřejmé, že dneska ty extrémní ceny za bydlení vedou k tomu, že velká část těch lidí, co si tyto byty kupuje, tak je ze zahraničí a nejenom z Evropské unie, ale třeba i ze třetích zemí.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Pane Tarabo vy máte formulované nějaké doporučení, které byste směřoval na pražský magistrát co s tím a pokud ne kontrola elektroměrů, následné sankcionování majitelů bytů.

Milan TARABA, předseda, Sdružení nájemníků ČR
Tak já bych především chtěl říct, že to srovnání v korunách v jednotlivých zemích je podle mě úplně mimo mísu, protože, jak řekl radní Zábranský, tak samozřejmě ta otázka příjmová versus výdaje hraje velkou roli, a to je speciálně pak ještě druhá věc. Československo nebo dneska Česká republika patřila mezi země s takzvanou středoevropskou bytovou politikou, kde dlouhodobě fungovala družstva, fungovala komunální výstavba, fungovala podpora státu. Já vám řeknu jeden příklad, proč třeba lidé, kteří jak se říká, jsou hloupější nebo starší a to není pravda, vzpomínají třeba na minulou dobu, protože když si vezmu takový rok 1985 tak domácnost zaplatila za bydlení v porovnání s příjmy zhruba polovinu. Důchod myslím teda důchodový přepočet, který byl 51 a půl procenta, a to jsou všecko věci, které lidi prožili. Oni tady by nebyli ve vzduchoprázdnu a pokud se týká to doporučuji magistrátu. Tak mám nějaké 3 doporučení. První doporučení je podívat se na inventuru nevyužívaných bytů A než stavět nějaké nové byty, tak ty co patří městu opravit. Za druhé inventuru pozemků A samozřejmě nabídku výstavby na zvýšení té nabídky, ale s požadavkem, aby město mohlo rozhodovat o nějaké kvótě těch bytů přidělení a bylo garantem, protože bude potřebovat učitele, policajty a další profese, bez kterých to město nemůže žít A představa, že budete lidi ubytovat v ubytovně je skutečně velmi matná a potom doporučuji vrátit se k té politice já tady byla od Rakouska Uherska a přežila první republiku, dokonce i okupaci Německem, potom dokonce tu dobu další a pořád to byla evropská bytová politika s principy. My se nemůžeme dostávat s bytovou politikou Spojených států nebo do Kanady.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Pane Zábranský ta inventura ta probíhá, k tomu to už jste říkal.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Zároveň my jsme minulý týden na radě schválili můj návrh, že jsme vyčlenili právě z fondu rozvoje dostupného bydlení půl miliardy korun na rekonstrukce prázdných bytů městských částí, protože chceme těm městským částem napomoci, aby opravili těch nějakých 1800 prázdných bytů, které dneska mají.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Co ty pozemky? To bývá také často problém, že už jsou dávno rozprodané, jestli se nepletu, to je ta hlavní pražská bolest.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
To právě jak stejně jako se privatizovaly byty těch devadesátých let, jak se ve velké míře privatizovali ty městské pozemky a nechalo se to na trhu, aby tu situaci vyřešil. Vidíme, jak to dopadlo. Rozhodně nechce prodávat v tuto chvíli pozemky pro bytovou výstavbu. Uvažujeme o různých modelech. Budeme zkoušet několik modelů, jako je podpora nějaké družstevní bytové výstavby, vlastní městskou bytovou výstavbu, ale třeba i spolupráce s nějakým developerem. Ovšem s tím, že opravdu podstatná část toho vzniklého bytového fondu by zůstala magistrátu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Divák Ondřej ptá se, není Praha zkrátka lukrativní evropská lokalita, kde tempo růstu cen bydlení přirozené nebo jsou v Evropě nebo jinde ve světě lukrativní lokality s dostupným a levným bydlením pro všechny? Pane Tarabo nějaká inspirace třeba z našeho regionu. Vídeň bývá často zmiňována.

Milan TARABA, předseda, Sdružení nájemníků ČR
Tak já jsem před 14 dny byl ve Vídni na sjezdovém kongresu naší světové organizace. A mohli jsme se podívat, škoda, že nemohou ukázat obrázky, mohli jsme se podívat na to, jak vypadá, řekl bych bytová politika Vídně. Ta Vídeň má stejnou historii jako má Praha, máme dokonce stejné právní předpoklady, a tak dále kdybychom to využili a ten způsob té výstavby i kvalita těch bytů je naprosto někde jinde a kdybych někomu vypravoval, že dochází k tomu, že tam v podstatě není ani žádná sociální segregace, protože v těch domech, které jsou velmi hezké a krásné a pozor patří pod podporu samozřejmě města Vídně, neboli na každém domě napsáno tento dům byl postaven městem Vídní za primátorování Michaela Ludwiga třeba v současné době tak známe cenovou relaci k příjmům, známe to, že v každém tom domě jsou knihovny, jsou tam zelené terasy, a tak dále. Takže já místo těhletěch dlouhých spekulaci o tom, že by to mělo být bych doporučoval všem, aby se té Vídně jeli podívat. Je to kousek. Aby převzali, co se převzít dá, páč to je ta středoevropská bytová politika, abychom neplakali, protože představa, že budeme podporovat dokonce nějaké ty takzvané investorské byty, to vede k tomu, že pak je Airbnb, pak jsou ty problémy, které z toho vyplývají a těch věcí je celá řada.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Airbnb za chvíli. Pane Zábranský byl jste ve Vídni teď někdy jak doporučuje pan Taraba.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Já jsem tam ještě nebyl. Měl jsem v plánu, bohužel jsem onemocněl. Nicméně pro nás je určitě Vídeň inspirací, bohužel teda potřeba říci, že ačkoliv Praha na začátku devadesátých let měla nějakých 190 000 obecních bytů, tak dneska všech stran zkrátka má pouze 30 000. My jsme teďka zastavovali privatizaci na úrovni magistrátu. Ale zkrátka mohli jsme být na tom trochu podobně jako Vídeň, která má nějakou čtvrtinu bytového fondu ve svémvlastnictví.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Promiňte, je velký nonsens se do těch časů aspoň pokusit vrátit? Zkrátka odkupovat, dávat nabídky, vstupovat do soutěží a podobně.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Ty náklady na to by byla extrémní myslím, že se bavíme o nějakých stovkách miliard korun, což prostě pro Prahu není finančně utáhnutelné.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Nemyslím samozřejmě vrátit do stavu, který byl v devadesátých letech, ale existují v centru města a všichni známe těch pár příkladů domů, které chátrají a asi není problém na katastru úplně zjistit, kdo je jejich vlastníkem. Ta myšlenka tedy byla také zavržena v radě.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
No tak nákupy pokaď se bavíme o nákupu nějakých prázdných nemovitostí, tak mi to dává smysl spíše dále od centra, protože v tom centru tam ty vlastníci si to zkrátka drží a nechtějí to prodat, protože spekulují na to, že za 10 let to třeba prodají za dvojnásobek nebo o třetinu vyšší. Mají k tomu nějaký racionální ekonomický důvod, proč se ty nemovitosti v současnosti držíprázdné. A nákup takových nemovitostí by byl opravdu extrémně drahý.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak dobrá, to jsou radniční plány, ale teď tedy Airbnb v celém Česku přetrvává totiž vysoký zájem o tuto krátkodobé ubytování, které tato služba nabízí. Podle posledních zveřejněných čísel za rok 2017 se přes ní ubytoval víc než 1 000 000 lidí a tito klienti našli nocleh v různých částech republiky. Ale obecně platí, že nejžádanější městem v zemi právě to hlavní, tedy Praha, respektive specificky její centrum majitelé bytů, kteří si pozvali hosty přes Airbnb si v průměru vydělali přes 47 000 za rok a nabízeli zhruba 19 000 bytů. Pronájmy přes Airbnb se naopak nelíbí, jak hoteliérům, tak i místním. Pane Zábranský je to problém 14 000 bytů, jestli se nepletu, je poslední analýza KPMG, která to číslo vygenerovala. To se, ale v rámci celkového pražského bytového problému nezdá jako až tolik.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Já si myslím, že když se bavíme o dostupnosti bydlení a vlivu Airbnb na tuto dostupnost ,tak určitě má lokální vliv třeba na Praze 1, kde se hovoří o tom, že až 20 % bytového fondu je pronajímáno krátkodobě. Na druhou stranu odliv lidí z centra města je dlouhodobý trend, který byl akorát tímnástupem Airbnbumocněn. Ale podle mě nelze tvrdit, že Airbnb má nějaký výrazný vliv na nedostupnost bydlení v celé Praze, protože těch bytů pronajímaných tak tímto způsobem je zkrátka příliš málo naten celkový počet.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Jak se vám to poslouchá pane Tarabo. Vy jste před pár minutami říkal naopak, že ve vašich očích je to problém zcela zásadní.

Milan TARABA, předseda, Sdružení nájemníků ČR
Já zkusím jedno číslo, které pan Zábranský, které ho má, tak bych vám velmi rád řekl a on řekl, že má Praha k dispozici na opravu nějakých 1400 bytů, které je možné rekonstruovat a vedle toho říká, že 1400 bytů není velký problém v té Praze. Tak za prvé, jestli je normální, aby Praha 1 se stala, řekl bych turistickým skanzenem a šli tam odtud lidi pryč a ti lidé, kteří tam bydlí v těch, řekl bych domech ještě navíc trpí tím, že tam přijdou lidé, přihlášen je tam jeden a funguje tam v podstatě uklizečka, která vyměňuje klíče a nikdo nic neví a když se pak vypočítává, řekl bych to vyúčtování těch služeb, tak si lidé, kteří tam byly trvale jenom diví, protože když tam přijde 5-6 lidí do jednoho bytu, tak samozřejmě svítí, ušpiní chodbu, nemluvě o tom, v jakém stavu se třeba nachází, a tak dále. A zase v různých evropských městech udělali různá opatření, regulační ty lidé podepisují určitý /nesrozumitelné/, že do toho bytu jdou nemůžete dělat nějaká nějaká uklízečka na počkání, a tak dále. Takže to všechno je určitá míra. Zkrátka a dobře to sdílené bydlení bylo původně míněno úplně jinak. Člověk v tom bytě musel bydlet pak si tam mohl pozvat, dejme tomu z Vídně návštěvu, nechat ho tam vyspat, dát si snídani, a tak dále. V okamžiku, kdy se z toho staly ubytovny, tak porušujeme několik zákonů o cizinecké policii, živnostenský zákon, ztráta daní, a tak dále, a to přece není normální. A ještě řeknu jednu jedinou věc, která podle mě je úplně klíčová. Tady by stačilo tak strašně málo. V zákonech, které uvažují kolaudaci činžovních domů je napsáno, že ty domy a jejich byty v nich slouží pro trvalé bydlení, zatímco ubytování, které provozuje Airbnb další firmy touhletou formou není v žádném případě bydlení, ale ubytování. A neumím si představit nějakou legalizaci nájmu bytu na jeden nebo dva dny, to je zcestné, neboli jiný problém kolaudace domu činžovního, jiný má ubytovna, jiný má hotel a podobně.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Ano každopádně, tak to skutečně vypadají některé objekty a nejenom na Praze 1, na Praze 2, o Karlíně se třeba také mluví hodně. Celý objekt s jedním majitelem a postupně jsou z nějvytlačování běžní nájemníci a byty mění ty jmenovky se jmény na čísla, která odpovídají číslu bytu pro krátkodobý nájem.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
Já určitě souhlasím, že Airbnb je velký problém, který se týká centra Prahy. Akorát jsem říkal, že podle mě nelze tvrdit, že to je nějaký zásadní faktor, proč ty ceny nájemného v celé Praze tak zásadně stoupají. Jsou to 2 trochu odlišné otázky, ale rozhodně Airbnb je velký problém, který se snažíme řešit. A já třeba osobně jsem právě to, co říkal pan Taraba pro mě taky, myslím si, že v rozporu se zákonem, aby zkrátka z bytu se stávaly ubytovací zařízení. Taky jsem proto podal podnět na Ministerstvo pro místní rozvoj, jednal jsem přímo paní ministryní Dostálovou, protože tady v té věci je prostě potřeba změnit přístup stavebních úřadů, které dneska nepokutují ty majitelé bytů, kteří v rozporu s koaličním rozhodnutím ten byt využívají jako ubytovací zařízení.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak ono to není nic jednoduchého v okamžiku, když to třeba jeden byt v celém domě. To by musel někdo přijít a oznámit skutečnost.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
No tak zcela podle zákona vzhledem k tomu, že provozování Airbnb je podnikatelská činnost, ten člověk by měl mít živnostenské oprávnění a měl by ten byt mít nahlášen jako provozovnu, bohužel ve velké míře se toto neděje. Ty zákony dodržovány nejsou. A potom ta kontrola toho opravdu složitá. Nicméně já sám znám případy, kdy stavební úřad chtěl pokutovat stavební úřad městské části chtěl pokutovat nějakého podnikatele, který z celého domu udělal z bytu ubytovací zařízení a pronajímal to přes Airbnb. Nicméně toto rozhodnutí bylo zrušeno a právě kvůli tomu jsem podával podnět na Ministerstvo pro místní rozvoj a doufám, že ten přístup ministerstva se změní a potom ty stavební úřady to začnou řešit.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Toto je tedy podle vás jediné řešení. Se mluvilo také na ministerské úrovni o tom udělat z pronajímání koncesovanou živnost.

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
To si myslím, že jako změna, která by znamenala obrovský zásah do standardního pronajímání bytů, myslím si, že by to bylo velmi nebezpečné. Změna přístupu stavebního úřadu je něco, co se dá udělat při současné legislativy, ale určitě potřeba přijmout legislativní změny v oblasti té Airbnb, bohužel teď, kdy se řešil třeba zákon o místních poplatcích, tak my jsme ve Sněmovně navrhovali několik pozměňovacích návrhů, které by mohly tu situaci zlepšit ažádný neprošel, takže se pouzenějak mírně zvýšily maximální poplatky za ubytování, coý si myslím, že ten problém nevyřeší.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak díky moc, to byla pražská zkušenost, radní za Piráty Adam Zábranský byl s námi v Devadesátce. Díky, mějte se hezky. Ale nebuďme pragocentričtí výhradně, byť pravda, zájem o byty v Praze v hlavním městě je největší. Zamíříme teď na jih Moravy, zamíříme do Brna, ptát se na zkušenosti z jihomoravské metropole. Barbora Žítková už je připravená, dobrý večer přeju.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Hezký večer z Brna. My v tuto chvíli stojíme v nově zrekonstruovaném bytě přímo v centru Brna 2+1 a tento byt má asi 50 m2. Bude brzy obsazen a bude obsazen za cenu 60 Kč za metr čtverečný a měsíc to znamená, že zhruba celý byt bude pronajímat za 3 000 Kč, a to z toho důvodu, že bude patří do té kategorie sociálních bytů. Více k bytové politice už mi řekne můj host náměstek primátorky města Brna Oliver Pospíšil. Hezký večer.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Dobrý večer z Brna.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Jak se zhruba pohybují ceny tedy obecních bytů, začněme těmi obecnými.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Začíná to od těch 60 Kč, co je tady třeba pro ten sociální byt nebo pro byty pro seniory a končí to někde kolem 100 Kč za metr čtverečný za měsíc.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Můžete to srovnat s cenou tržní.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Určitě ano, teď podle nejnovějších statistik se vyšplhalo nájemné někde kolem 280 Kč to tržní, takže v tom obecním bytě, v brněnském, je to asi 3×, 4× méně než v komerčním.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Dá se říct, jestli ty ceny obecních bytů v Brně poslední roky rostly nebo se drží kolem té stejné hranice.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Mírně to šplhá, ale no od doby třeba už před čtyřmi, pěti lety, tak to skočilo poměrně na hodně. Je to dáno tím, že poptávka daleko daleko převyšuje nabídku nájemního bydlení v Brně.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Kolik bytů vlastně město Brno spravuje, kolik bytů je městských.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Město Brno má 28 300 bytových jednotek.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Obsazeno v tuto chvíli, kolik z nich?

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Obsazeno je téměř všechno na my máme, no výpadek zhruba kolem čtyř procent absolutně je to nějakých 1200 jednotek z toho 200 jsou v podstatě na cestě, jsou to různé dědictví, exekuce a podobně. A ten zbytek jsourekonstrukce většího nebo menšího rázu, takže jsou tam nějaké stavebně technické překážky.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Mluvíte o rekonstrukcích, kolik město Brno vlastně investuje do těch městských bytů.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
Město spolu se svými městskými částmi, které nás hlavně tedy starají o svěřený bytový fond vynakládá na zhruba miliardu a třičtvrtě ročně. Z tohodo těch rekonstrukci je to skutečně miliarda čtvrt a zhruba na 500 000 000 směřuje do novostaveb.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Jaká je ta strategie města, protože říkáte, že poptávka tady daleko převyšuje nabídku, to znamená, že spíše strategie, že se bude investovat do těch starých bytů nebo se budou stavět třeba nové byty.

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
My se samozřejmě snažíme minimalizovat to procento těch nepoužitelných bytů, ale do budoucna pro nás důležitá nová bytová výstavba, kde prioritou je samozřejmě bydlení pro mladé,pro rodiny s dětmi a pro seniory.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Plánuje se, kolik zhruba bytů a v jakém časovém horizontu?

Oliver POSPÍŠIL, náměstek primátorky Brna /ČSSD/
My momentálně máme v realizaci má nějakých 800 bytů, tam je to polovina rekonstrukce celkové za vystěhování a na polovinu novostavby. V přípravě ve třech stěžejních bytových lokalitách je 1200 bytů a z toho 600 by mělo být pro družstevní výstavbu úrovně města.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Já moc děkuji za odpovědi a předávám slovo zpět do Prahy.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Díky za něj a my se skutečně budeme opět bavit o bytech v metropoli. 106 713 Kč to je cena za metr čtverečních v novém bytě v Praze. Za rok se zvedla o 11 a půl procenta a nemovitosti zdražují v dalších velkých městech, třeba v Brně zaplatí lidé za metr čtverečních v novostavbě v průměru už 80 000. Pojďme se podívat na to, kolik v Česku teď staví nových bytů. To jsou čísla za posledních 20 let to, co vidíte za mými zády od začátku tisíciletí výstavba stoupala svého vrcholu dosáhla v roce 2007, tehdy se zahájila stavba bezmála 44 000 nových bytů. Potom přišla ekonomická krize, která způsobila pokles výstavby na 22 000 bytů se pak rozestavělo v roce 2013 a v posledních letech pak tato čísla opět rostou. Předloni už statistika přehoupla přes hranici 31 000, loni to bylo dokonce 33 000, jenže i, když se teď staví o něco víc pořád je to málo. Bydlení dál jen velmi těžko dostupné, a to zejména ve velkých městech. My se budeme bavit o tom, jestli byt koupit nebo nekoupit hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák s námi dobrý den. Vy jste ještě nedávno doporučoval koupi bytu na pronájem jako investici, když jsem četl vaše články rok zpátky jde o to ještě bude platit?Jak dlouho to ještě doporučovat budete?

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Určitě ten byt jako na investici není špatná investice, jenom je potřeba dnešní době a to bylo to platilo i před nedávnem správně počítat. Musím opravdu zhodnotit své možnosti, ekonomickou hlavně svoji situaci a je dobré si v takovýchto případech třeba z části nájemného dělat rezervu v případě, že nebudu mít nájemníka, protože ten hlavní problém u koupě bytu na investici nebo investičního bytu, tedy koupím byt nebydlí v něm a dále pronajímám a teď nemyslím přes Airbnb, ale opravdu mám tam dlouhodobého nájemníka, tak i tak je potřeba počítat s rezervou, že třeba ten nájemník vypadne, případně budu ten byt potřebovat opravit anebo, co se dělo teď na přelomu roku a dělo se to v minulé polovině loňského roku porostou úrokové sazby u hypotečních úvěrů a mně se zvedne splátka na hypotéku.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
To už neplatí, jestli se nepletu, pomalu klesají.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Neplatí to posledního půl roku, i když veškeré předpoklady z loňského roku hovořili o tom, že dnes bysme se měly pohybovat okolo třech, třech a půl procenta na pětileté fixaci u hypotečních úvěrů. Ta situace je opačná. Úrokové sazby od začátku roku postupně a velmi pomalu klesají tuhle chvíli jsme schopni se dostat okolo 2,49 procentního bodu na pětiletou fixaci. Samozřejmě při využití všech slev.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Já se přiznám, že jsem se na to, jak dlouho se to ještě vyplatí ptal schválně, když nahlédnu do té analýzy /nesrozumitelné/, kterou si nechal zpracovat pražský magistrát, tak tam je popsáno, že ceny nových bytů, tak rostou rychleji, než ceny nájmů aspoň tedy v hlavním městě, tak jak dlouho to ještě potrvá 65 % v pěti letech oproti 45 procentům u pronájmu to bylo.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Může to trvat nechci říkat donekonečna, ale bude záležet na tom jako bude postupovat bytová výstavba v Praze. Já souhlasím s tím co řekli kolegové přede mnou akorát těch problémů je daleko víc a tím jedním z nich je to, že výstavba v Praze nebo i ve zbylých částech republiky prostě trvá dlouho. Ten problém je v tom, že jenom 5 a půl roku vám zabere vyřizování všemožných papírů, rok a půl trvá příprava dokumentace a 2 roky stavíte, takže jste nějakých průměrných 8,8 letech, 9 letech. Ten problém, který tady je naznačen dnes, to znamená,rostou nám ceny nemovitostí díky tomu nám rostou nájmy, protože ten problém v tom, že ještě Česká národní banka trošku zpřísnila podmínky pro hypoteční úvěry, tak ti lidé nebo pro nás klienti, kteří řeší vlastní bydlení, tak ve své podstatě mají 2 možnosti. Buď si vezmou hypotéku, která vám ale výrazně zdražuje a může být pro vás bonitní náročnější na ní vůbec dosáhnout, to znamená nemáte dostatečně vysoké příjmy, anebo nemáte vlastní prostředky, to je ještě další problém, ke kterému bych se dostal. Tak ta druhá varianta je jít do nájmu a na těch nájemních bytech je prostě tuhle chvíli obrovský přetlak.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
No, a to by mě právě zajímalo, kde se pro vašeho klienta, který za vámi přijde pro radu láme výhodnost hypotéky oproti nájmu. Doporučil byste jednoznačně v okamžiku, když mám potřebnou sumu na účtě, kterou můžu složit jako procento z ceny bytu, tak jít do vlastního bydlení, nebo ne.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Pokud jsem rozhodnutí o tom, že chci bydlet ve vlastním, tak určitě ano. Z mého pohledu je to opravdu rozhodnutí na tom klientovi. Jsem rozhodnut, že tady chci bydlet, chci tu žít, si třeba založit rodinu a dá se rozvíjet, pak není co řešit a budeme s tím agentem bavit, jestli to bydlení v dané lokalitě je pro něj vůbec dostupné, protože to je odpověď na vaši otázku. Rostou ceny nemovitostí, kam dál už to půjde, co bych klientovi doporučil. Z mého pohledu chceš kliente bydlet, dobře pojďme se bavit o tom, jak se stávajícími příjmy a z tvým majetkem na to jsi, co si vlastně můžeš dovolit, co je ekonomicky možné a pojďme to správně finančně naplánovat.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Je pro vás výše nájemného jenom to, co je ekonomická realita to, co je ekonomicky možné. Ptá se na to dívá Pavel, co to je předražené nájemné. Pokud majitel bytu najde někoho, kdo je ochotný danou částku zaplatit, tak zkrátka je cena v pořádku.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Já s tím nemohu než nesouhlasit. Já ten názor mám podobný. Je to názor liberálního ekonoma, ale já se přiznám, že nejsem velký fanoušek restrikcí nebo regulací z pohledu města nebo státu. Pokud někomu nevadí, že má nemovitost prázdnou, tam přesně řekl radní pro bydlení, pokud to nevadí vám to nevadí ekonomicky vám to z nějakého ohledu dává smysl, pak nemyslím si, že je na mě nebo na stát by říkal, že to tak není.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Kde se podle vás láme ochota lidí do nájmu jít nebo nejít. Mám tím na mysli tu hranici části výdělku, kterou jsou ochotni dávat podle vašich zkušeností.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Z mého pohledu to není o tom, jestli chci nebo nechci do nájmu, ale jestli můžu jít vlastní bydlení nebo musím být v nájmu, případně chci jít do nájmu, protože třeba jsem z malého města na severu Čech třeba, pracuji v Praze, tak přestává mě bavit dojíždění ekonomicky se mi daří, tak proč jsi ten život nezpříjemnit tím, že prostě ušetřím hodinu hodinu a půl, To je to, co tady zaznělo - netahejme sem ten americký model. Ve Spojených státech je naprosto běžné prostě cestovat za tou prací hodinu, dvě denně tam, hodinu, dvě denně nazpátek. Já se přiznám ze své osobní zkušenosti, u mě se to láme okolo té tři čtvrtě hodiny. Kdybych měl jezdit déle jak tři čtvrtě hodiny, tak už budu řešitpřestěhování a bydlení v místě toho zaměstnání.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak a když jsme teď tedy na nějakém prozatímním pětiletém vrcholu cen nemovitostí, prodávat teď byt, který jsem si třeba i na úvěr pořídil jako investiční projekt, nebo ještě ne?

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Zase záleží, na co ten byt máte. Pokud jste ho měl na tuto investici, na úrovni do pěti let se dá říct i spekulaci, určitě, máte tam krásný výnos, je to opravdu dobrá investice. Pokud ale v tom bytě chcete žít a líbí se vám to okolí a jste tam spokojeni, není důvod to prodávat jenom za účelem nebo za cílem toho zisku nebo výdělku. Protože můžete dneska narazit paradoxně na opačný problém, že sice byt krásně prodáte, a to opravdu dnes není problém prodat nemovitost, pokud je aspoň v nějakém elementárně slušném stavu a nechcete opravdu extrémně vysokou cenu, tak to opravdu problém není prodat. To mohu skoro garantovat, že v nějaké slušné lokalitě nebo aspoň normální to nezabere déle jak týden nebo 14 dní, abyste sehnal kvalitního kupujícího. Ale budete mít se vůbec, kam přestěhovat? Takže pokud máte druhou nebo třetí nemovitost, proč ne.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Tak podívali jsme se na druhou stranu nabídky a poptávky. Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting byl s námi. Díky moc, mějte se hezky, na shledanou.

Martin NOVÁK, hlavní analytik, Broker Consulting
Děkuji za pozvání.

 

25. října 2019
25. října 2019