Náměstkyně primátora přednášela o projektech PPP
Markéta Reedová, náměstkyně primátora hlavního města Prahy, se dnes zúčastnila konference Moderní obec – typy a možnosti infrastrukturních projektů, kterou pořádalo Vydavatelství Economia ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a Asociací PPP. Náměstkyně primátora Markéta Reedová vystoupila s prezentací na téma tipy a možnosti PPP projektů v hlavním městě Praze.
- 4 minuty čtení
Markéta Reedová, náměstkyně primátora hlavního města Prahy, se dnes zúčastnila konference Moderní obec – typy a možnosti infrastrukturních projektů, kterou pořádalo Vydavatelství Economia ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a Asociací PPP. Náměstkyně primátora Markéta Reedová vystoupila s prezentací na téma tipy a možnosti PPP projektů v hlavním městě Praze.
„Na území hl.m. Prahy se zvažuje využití spolupráce veřejného a soukromého sektoru v oblasti parkování, domů pro seniory, vjezdu do centra, revitalizace a přípravy území pro další rozvoj, regenerace a při realizaci metra D. Cílem hlavního města Prahy při přípravě takovýchto projektů je stanovení strategického plánu rozvoje. Je důležité zmapovat výhody a možná rizika PPP v jednotlivých oblastech, především porovnat délku přípravy projektu a finanční úspory, který projekt PPP přinese“, řekla Markéta Reedová, náměstkyně primátora hlavního města Prahy na dnešní konferenci.
PPP je obecně užívanou zkratkou pro Partnerství veřejného a soukromého sektoru, převzatou z anglického termínu Public Private Partnerships. Je možné se setkat také s výrazem Private Finance Initiative (PFI). Tento pojem je používán ve Velké Británii a jedná se o podmnožinu z mnoha forem PPP. Jednotlivé varianty PPP, jsou-li odborně a úspěšně aplikovány, zvyšují kvalitu i efektivnost veřejných služeb včetně výkonu státní správy a urychlují realizaci významných infrastrukturních projektů s pozitivním dopadem na rozvoj ekonomiky.
První oblastí, která je vhodná pro využití spolupráce veřejného a soukromého sektoru, je oblast parkování. Tato oblast patří k velkým problémům v hlavním městě a nedostatek parkovacích míst (nejen) v centru je třeba řešit. Je nutné zvýšit počet parkovacích míst v Praze, zavést velkokapacitní parkoviště především na okraji Prahy a v centru především převést parkovací místa do podzemí. Důležitým prvkem je v této oblasti také návaznost na systém Pražské integrované dopravy – tvorba záchytných parkovišť typu P+R (park + ride) "zaparkuj a jeď", umístěných v blízkosti městské hromadné dopravy, která jsou provozována ve vazbě na následné použití městské hromadné dopravy. Při realizaci formou PPP je důležité využít zahraničních zkušeností s koncesemi v oblasti parkování a zmapovat vhodné formy koncese. Tato oblast vyžaduje také diskusi s veřejností, informační a marketingové aktivity.
Další možnou oblastí realizace formou PPP jsou sociální domy a domovy pro seniory. V České republice žije v současné době 15 % obyvatel starších 65 let. Do roku 2050 je prognóza velkého nárůstu počtu seniorů, u skupiny starších 65 let dojde ke zdvojnásobení a u skupiny starších 85 let ke zpětinásobení. Tím dojde k výraznému nárůstu poptávky nejen po sociálních, ale také po zdravotních službách. Cílem hl.m. Prahy bude navýšit počet sociálních domů s kvalitním řešením. Výhodou využití PPP jistě může být omezení organizační a správní náročnosti a dále rozšíření a zkvalitnění nabídky sociálních služeb – vedle ubytovacích služeb poskytování také rehabilitace a odborné péče. Také v této oblasti bude důležité nalezení vhodné formy PPP a využití zahraničních zkušeností hlavně z Velké Británie a Islandu.
Také zpoplatnění vjezdu do centra patří mezi možné oblasti, kde lze využít spolupráci veřejného a soukromého sektoru. K nejvýznamnějším důvodům proč použít zpoplatnění patří nedostatečná kapacita městských komunikací, časová zpoždění hromadné dopravy, hlučnost, prašnost a nehodovost, tedy negativa spojená s individuální automobilovou dopravou. To vše má negativní vliv i na turistickou a residenční atraktivitu Prahy. Zavedení mýtného by mohlo také komplexně pomoci posílit hromadnou dopravu – zvýšit její kapacitu, spolehlivost a rychlost. Při řešení této oblasti bude nutné využít zkušeností ze zahraničí (Londýn, Stockholm, Projekt Progress) a najít vhodnou formu koncese.
Další oblastí možné realizace formou PPP je výstavba Metra D. V srpnu tohoto roku vzala Rada hl.m. Prahy na vědomí stav připravenosti výstavby provozního úseku metra I.D Hlavní nádraží – Písnice a záměr prověřit možnost realizovat provozní úsek metra D formou „dodávky na klíč“ financované ze soukromých zdrojů formou PPP projektu. Do budoucna je plánována další etapa výstavby metra D z Hlavního nádraží až na Vysočanskou, čímž by došlo k propojení se současnou trasou metra B.
V Praze 11.10.2007
Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.