Náměstkyně primátorky Kislingerová ocenila účastníky kvízu Kraje pro bezpečný internet
Celkem 1 428 žáků a studentů ze 43 pražských základních a středních škol se v loňském roce účastnilo řešení kvízu v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet, který je má poučit o možných rizicích internetu a také, jak se jim vyvarovat. Vylosované studenty a také tři nejrychlejší řešitele včera ocenila náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Eva Kislingerová.
- 2 minuty čtení
- 27 fotografií
Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR ve spolupráci s krajskými koordinátory. Těmi jsou za hlavní město Prahu odbor informatiky Magistrátu hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem školství a mládeže a odborem zdravotnictví, sociální péče a prevence. V rámci projektu vznikly nové on-line kvízy a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. Formou kvízových otázek se žáci a studenti všech věkových kategorií dozvídají, jak správně reagovat na nečekané situace na internetu v rámci komunikace a jak se vyhnout možným rizikům.
„Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Zejména dětí a dospívajících se bezpečnost na internetu týká zásadním způsobem. Řada z nich využívá informační technologie intenzivněji i častěji než jejich rodiče či někteří dospělí. S ohledem na nízký věk ale postrádají větší povědomí o jeho možných sociálních rizicích. Ze své pozice radního pro bezpečnost proto tento projekt a iniciativu nejenom vítám, ale osobně chci přispět k jejich co nejširší podpoře a k motivaci účastníků. Ostatně, sám jsem rodič,“ uvedl Libor Hadrava, pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality.
„Dnešní mládež si nedovede svět bez internetu představit. Proto pro nás vyvstává velmi důležitý úkol - děti vzdělávat jak bezpečně plavat ve vodách velkého množství informací a čelit nástrahám, kterých je na sociálních sítích i kdekoli jinde velké množství. Podpora bezpečnosti musí tak mít mimo zabezpečení internetové infrastruktury i osvětovou formu. Za iniciativy typu Kraje pro bezpečný internet jsem velmi vděčná,“ řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.
Náměstkyně Kislingerová společně se zástupci sponzorů předala diplomy a mobilní telefony od sponzorů vylosovaným studentům. Herní konzoli Xbox, tablet a klávesnici s myší získala i trojice nejrychlejších studentů v náročnějším Kvízu PLUS, který byl určen zkušenějším a zvídavějším řešitelům. Studenti a zástupci škol obdrželi i propagační předměty hlavního města. Při této příležitosti radní ocenil také aktivitu všech základních a středních škol v Praze, které se kvízu účastnily, a osobně poděkoval učitelům tří středních škol, kteří svou aktivitou zapojili do soutěže nejvíce studentů.
Nejvyšší počet soutěžících, 445 studentů a studentek, byl ze Střední odborné školy v Praze 5 v Drtinově ulici, na druhém místě se umístila Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb z Prahy 4 v počtu 425 žáků a studentů a na třetím místě Gymnázium Oty Pavla v Radotíně se 186 studenty.
E-learnigové kursy pro děti a mládež, rodiče, seniory, pedagogy, pracovníky Policie ČR i veřejnost jsou stále k dispozici na webových stránkách: http://www.kpbi.cz.