Národní galerie Praha slaví: vstup zdarma a bohatý program
O víkendu 5. a 6. února oslaví 226. výročí od založení Národní galerie Praha. Pro své návštěvníky připravila k této příležitosti komentované prohlídky, přednášky i výtvarné dílny nejen pro děti, ale i pro dospělé. Doprovodný program i vstup do sbírkových expozic je po oba dny pro všechny návštěvníky zdarma.
- 1 minuta čtení
Dějiny Národní galerie Praha (NGP) se začaly psát 5. února 1796. Tehdy byla představiteli vlastenecky zaměřené české šlechty a několika vzdělanci z řad měšťanů založena Společnost vlasteneckých přátel umění. Toto sdružení pak založilo Akademii umění a také první pražskou veřejnou Obrazárnu, která se stala předchůdkyní Národní galerie v Praze.
Dnes NGP spravuje rozsáhlé umělecké sbírky, které jsou zčásti umístěny v depozitářích, částečně jsou přístupné veřejnosti v jednotlivých stálých expozicích. Instituce spravuje v hlavním městě šest budov – Klášter sv. Anežky České, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Salmovský palác, palác Kinských a Veletržní palác.
V rámci víkendových oslav bude po celou dobu vstup do sbírkových expozic - Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550, 1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika + výstava Digitální blízkost - pro návštěvníky zdarma.
Těšit se můžete kromě komentovaných prohlídek také na krátké komentáře k vybraným dílům z expozic ve Veletržním paláci, v Klášteře sv. Anežky České pak návštěvníci poodhalí napínavé příběhy, které v sobě slavné obrazy ukrývají, nebo co mohou tato díla sama „zažít“. Ve Šternberském paláci se zájemci dozví, proč se v 17. století v Itálii o krajině snilo, zatímco Holanďané ji přetvářeli, jaký je rozdíl mezi idylickou, heroickou krajinomalbou a topograficky věcným popisem i jaké důvody vedly k tomuto odlišnému pojetí.
Více informací o doprovodném programu i možnost rezervace naleznete zde.