Národní knihovna v Praze bude

15.10.2007 | Mladá fronta DNES | str. 11 | názory | Pavel Bém

 

15.10.2007 |  Mladá fronta DNES |  str. 11 |  názory | Pavel Bém

 

O budoucím sídle Národní knihovny bylo v poslední době vyřčeno mnoho mýtů. Nebudu je všechny vyvracet, protože by mi nestačily celé noviny, takže jen o tom nejdůležitějším: Město a primátor se zavázali prodat Národní knihovně konkrétní pozemky pro stavbu knihovny, bude-li dodržen územní plán a základní parametry pro výstavbu v sousedství Pražské památkové rezervace. Následně vypsal ředitel Ježek architektonickou soutěž – na pozemky jiné a navíc bez respektu územního plánu Prahy. Jakožto primátor jsem byl členem mezinárodní poroty, ale umístění Kaplického blobu se mi od začátku nelíbilo a nikdy jsem pro ně nehlasoval. Kaplického návrh je v tak arogantní disharmonii s celým svým blízkým i vzdáleným okolím, že se v žádném případě nedá srovnat z hlediska zásahu do urbanismu města například s Tančícím domem Vlado Miluniče a Franka O. Gehryho.

Jako zkušenému politikovi se mi zdá, že některá média, konkrétně pak Lidové noviny, rozpoutala úplně zbytečnou a nesmyslnou kampaň, která Národní knihovně zasadila další vážnou ránu. Pod povrchem mediální debaty je totiž ukryt fakt, že státní rozpočet na tak nákladnou, až rozmařilou stavbu nemůže garantovat finance. Ukazuje se, že důležitější – a je to tak správně – je investovat peníze do záchrany historické budovy Klementina v centru Prahy včetně fantastické jezuitské knihovny a jejích depozitářů. To koneckonců potvrdil i pan premiér Topolánek.

A tak se obávám, jestli celá dnešní debata není pouhým odleskem elementárního konfliktu, že knihovnu sice chceme, nemáme za co stavět, ale osly uděláme z pražských zastupitelů. Abych nebyl za skeptika (to vážně nejsem), navrhuji desatero:

1. Přestat o Národní knihovně lhát (platí pro všechny včetně médií).

2. Zajistit peníze především na rekonstrukci a záchranu Klementina (je totiž tou nejcennější součástí Národní knihovny).

3. Pokud stát bude velkorysý a bude ochoten investovat do Kaplického projektu, na prvním místě zajistit na stavbu nové Národní knihovny peníze, abychom se v budoucnosti vyhnuli podobným problémům, jaké máme dnes.

4. Garantovat financování stavby účastí státu či jiných investorů v rozhodovacích procesech.

5. Vypsat novou soutěž s podmínkami danými finančními možnostmi státu či investorů stavby (knihovna se totiž dá postavit za půl miliardy, nebo také za pět miliard).

6. Respektovat v nové soutěži regulační urbanistické podmínky zástavby na Letné, které jsou dnes téměř hotové a které definují v návaznosti na územní plán Prahy širší vztahy a funkce celé Letenské pláně.

7. Pokud by stát řekl, že na velkorysý a lehce rozmařilý (i s ohledem na finanční náročnost následného provozu) Kaplického návrh nezbytné miliardy má, pak změnit projekt, aby byl v souladu s územním plánem a respektoval Pražskou památkovou rezervaci.

8. Pokud by došlo ke všelidové vzpouře za obhajobu Kaplického blobu na Letné, umístit jej doprostřed Letenské pláně, aby na něj bylo pořádně vidět a měl také důstojný vstup.

9. Pokud by se vzbouřili obyvatelé Letné, že projekt nechtějí a že preferují městský park, navrhuji zbourat Kongresové centrum u Nuselského mostu a postavit „chobotnici“ tam.

10. Pokud by se stalo, že Kaplického projekt v Praze stát nebude, doporučuji omluvit se panu architektu Kaplickému.

 

Dlouho jsem se k vítěznému návrhu Národní knihovny nevyjadřoval. Z pochopitelných důvodů.

Přál jsem si, aby o věci hovořili především odborníci.

Veďme věcnou diskusi, do které se zapojí i odborná veřejnost. Nehašteřme se jak hokynářky a najděme vhodné řešení bez osočování a urážek.

 

 

 

15. října 2007
15. října 2007