Násilnosti na Staroměstském náměstí

Datum vydání: 19.10.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Zdeněk Hřib

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pojďme se vrátit k tomu, co se dělo včera na Staroměstském náměstí. Pane primátore, zákon neumožňuje preventivní zákazy demonstrací, tak jste reagoval včera na Twitteru, koneckonců podobná slova zmiňuje i policie. Dalo se ale něčemu takovému předejít?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Situaci, kdy ten svolavatel to ohlásí zavčasu a neuvádí tam něco, co by indikovalo, že na té demonstraci se budou porušovat nějaké zákony, tak ve své podstatě to magistrát jako by nepovoluje. To se skutečně oznamuje. Zákon zná nějaké možnosti, za kterých je možné to zakázat, ale ani jedna z těch možností nebyla aplikovaná, nebyla aplikovatelná na tento konkrétní případ.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Nicméně policie sama zmiňovala, že měla předem informace o tom, že na setkání míří 300-500 radikálů, zejména z řad fotbalových chuligánů. Je tedy v tomto okamžiku nejlepší reakcí čekat, jak vlastně se celá situace vyvrbí, jak to na Staroměstském náměstí dopadne?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Bohužel ty zákony jsou takhle postavené, s tím se nedá nic dělat. Já ještě připomínám, že vlastně magistrát to může zakázat do tří dnů od okamžiku oznámení. A byla ta demonstrace oznámena na konci září. To znamená v době, kdy byly tyhle informace dostupné, tak už bylo dávno poté. To znamená, to skutečně není možné zakázat. Nicméně v okamžiku, kdy bylo zjištěno, že tedy jsou na té demonstraci porušována ta vládní nařízení, tak byl svolavatel vyzván k tomu, aby tu demonstraci ukončil, což se tedy skutečně stalo. A potom následně tedy už to bylo plně v režii policie, protože tam už působnost po skončení demonstrace, působnost magistrátu vlastně končí.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Mašku, zeptám se i vás, jak do budoucna případným podobně vyhroceným demonstracím zabránit? Ptám se na to i s ohledem na to, že na místě bylo 1000 policistů, 20 z nich bylo zraněno. Z toho 1 má dokonce těžký otřes mozku, podle informací policejního prezidenta. A dokážete vlastně odpovědět na otázku, proč se ta situace na místě tak strašně vyhrotila?

Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Tak já bych tady zase trošku nesouhlasil s panem primátorem, který teda správně říká, že o tu demonstraci nebo shromáždění bylo tím sdružením Hon čili sdružením odpíračů roušek požádáno včas a řádně. Ale mezitím přišly informace a tady bych se já chtěl zeptat pana primátora, jestli je měl od Policie České republiky, že se tam chystá 300 fanoušků nebo možná více těch ultras, kde hrozilo, že se tam jedou poprat do té Prahy. A pokud ty informace měl, tak si myslím, že magistrát města mohl zvolit jinou lokalitu a mohl tuto demonstraci sice povolit, ale přemístit ji na bezpečnější místo, třeba na Letnou nebo na Stadion Evžena Rošického, těch míst by se jistě našlo v Praze více. Čili to by byl můj dotaz na pana primátora, tady já bych viděl to řešení, pokud tu informaci měl dopředu, jak je to rizikové. Potom bych chtěl zareagovat na to, že již po té čtrnácté hodině pořadatel, který vybízel na svém Facebooku všechny ty účastníky, aby přijeli a dodržovali pravidla, čili 500 lidí to už se nedá úplně odhadnout, ti lidé se tam nehlásili asi jednotlivě, ale skupinky po 20 s rouškami, tak jak to vyžadovala vládní nařízení, tohleto dodrženo nebylo, to se vědělo už po té čtrnácté hodině a na můj vkus to trvalo hodinu až čtvrt, než po opakovaném žádání úředníků, magistrátu a policie se ta akce přerušila. Takže hlavní nedostatek bych viděl v tom a myslím si, že mohlo být zvoleno jiné místo té demonstrace a na to se mohlo reagovat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane primátore, poprosím vás o reakci. Jednak jiné místo demonstrace, věděli jste dopředu od policie, že se na místo chystá 300-500 radikálních fotbalových fanoušků?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak pracovníci živnostenského odboru, který má tyhle záležitosti na starosti, samozřejmě intenzivně komunikovali s policií, takže já jsem přesvědčen, že kdyby ta možnost skutečně reálně tady byla, tak by využita byla. Ostatně ta komunikace s policií probíhala i na místě. Já jsem o tom mluvil i s krajským ředitelem státní policie. Neshledali jsme tam žádné problémy v té vzájemné komunikaci magistrát versus policie. To znamená, já jsem přesvědčený to, že skutečně se udělalo maximum. Ještě je dobré si teda uvědomit, pokud pan poslanec vybízí mě jakožto voleného politika, abych zasáhl do těchhle záležitostí, tak bohužel mě vyzývá přímo k porušování zákona, protože ta záležitost okolo těch demonstrací to je takzvaná přenesená působnost. To je v podstatě výkon státní správy, do které politici nejsou oprávněni zasahovat. A vím, že to zní možná divně a možná to zní jako výmluva, ale opravdu to tak není. Tak mizerně jsou prostě napsané zákony tady téhle země a pan poslanec má jedinečnou možnost v Parlamentu s tím něco udělat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A zareagovali tedy úředníci včas z vašeho pohledu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu to bylo o tom, že na místě probíhala intenzivní komunikace přímo s Policií ČR. To znamená, tam skutečně to probíhalo po vzájemné dohodě a následně byl tedy vyzván svolavatel k tomu, aby tu demonstraci ukončil, protože docházelo k porušování těch vládních nařízení. Čemuž vyhověl. Ta demonstrace původně měl být, tuším, až do pěti hodin, takže byla zkrácena snad o, nevím, 50 minut nebo nějaký takovýhle čas.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Mašku, položil jste si otázku, nakolik k té samotné demonstraci přispěla vaše vláda? Protože přece jenom lidé přijeli na Staroměstské náměstí demonstrovat kvůli tomu, že ztratili práci, případně zkrachovaly jejich podniky, další požadovali, aby mohli chodit na sportovní zápasy, podporovat svoje kluby, které jejich pohledu se opravdu snažily, aby minimalizovaly možnost přenosu nákazy? Jakou velkou mírou k té současné situaci přispěla opravdu vaše vláda, respektive vláda ANO a ČSSD tolerovaná komunisty?

Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Tak určitě tomu přispěla. Po tom zvládnutí té první vlny excelentním jsme podlehli nebo vláda podlehla požadavku o uvolnění a ten požadavek šel i ze strany opozice, řekněme, že to bylo veřejné mínění, vypadalo to všechno velmi dobře, i ta čísla vypadala velmi dobře. A tam snad jediné, pořád se mluví o těch prvních 14 dnech v září, kdy už na konci srpna byly určité náznaky, jestli by to zásadně rozhodlo nebo nerozhodlo. Já jsem přesvědčen, že to by zásadně nerozhodlo, že to bylo o tom rozvolnění těch dvou měsíců těch prázdnin, které jsme si teda všichni užili svorně, všem se nám to líbilo a teďka se to zase stalo předmětem politiky. A mně se tohleto nelíbí, já prostě v tuto chvíli vidím tu nutnost se semknout a dodržovat opatření, snažit se oploštit křivku, je to pořád dokola ---

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Mašku, omlouvám se, to už jsme slyšeli několikrát, že to musíme všichni zvládnout, ale co konkrétně pro to prosí uděláte? Protože my tady neustále slyšíme, že vláda už nemá důvěru lidí. To znamená, jakým způsobem si je chcete přiklonit na vaši stranu?

Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
No přiklonit si je výsledky. Prostě tím, že to skutečně zvládneme a že toho 2. listopadu půjdou ty děti do škol, že se nezastaví ekonomika, že budeme ještě dlouho dodržovat opatření, ale že tu situaci zvládneme. Ničím jiným se přesvědčit ti lidé nedají. --- té situace.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Hřibe, prosím, ve stručnosti ještě vaše reakce, jak může opozice přispět k tomu, že opravdu lidé uvidí, že politici táhnou za jeden provaz, a pak je to možná přesvědčí k tomu, aby nebyly zde dva polarizované tábory?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že tohle je opravdu tedy primární úkol vlády. Já nemám pocit, že by opozice, třeba naši piráčtí kolegové, v parlamentu nějakým způsobem té vládě mydlili schody.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Jde o to, jestli opravdu měli konstruktivní apely s konkrétními opatřeními, návrhy.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my jsme ty návrhy podávali celou dobu, některé dokonce prošly v parlamentu, to bylo těch 11 pirátských návrhů, co by měla vláda vlastně v průběhu prázdnin udělat. Bohužel většinu z nich vláda vlastně nezrealizovala, no a teďko je ta situace, jaká je díky tomu.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Takže chápu to správně, že od toho dáte ruce pryč?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My od ničeho nedáváme ruce pryč. My neustále chceme být tou konstruktivní opozicí. Ostatně my spolupracujeme s těmi jednotlivými ministerstvy, co se týče tedy Prahy. To znamená, ta spolupráce tam probíhá. Já jsem dneska komunikoval třeba s panem ministrem Havlíčkem o nějakých záležitostech, takže pochopitelně my se k tomu stavíme konstruktivně.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Dobře. Pánové, děkuju vám za to, že jste byli našimi hosty, a přeju dobrý večer. Na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji, na shledanou.

Jiří MAŠEK, člen zdravotního výboru sněmovny /ANO/
Hezký večer, na shledanou.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
A my se teď na další rovinu celé události, míněno těch nedělních protestů, podíváme se sociologem a ředitelem společnosti STEM Martinem Buchtíkem, dobrý večer vám přeju.

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Dobrý večer.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Když jste se díval na ty záběry z těch nedělních demonstrací nebo v té jedné masivní velké demonstrace, co jste tam viděl? Byla to frustrace z omezování svobody, byl to strach z ekonomické nejistoty, ze ztráty práce. Co tam všechno bylo? Protože redukovat to jenom na tu primitivní emoci toho hněvu asi úplně nejde, je to tak....

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Určitě máte pravdu v tom, že ta skupina byla velmi různorodá, byli tam právě lidé, kteří si přišli vybít zlost a přišli se tam poprat, tak o tom jsme se bavili celý dnešní den. Ale byla tam i silná skupina těch, kteří právě třeba přišli o práci nebo dlouhodobě nedůvěřují vládě, ale pak i skupina těch, kteří věří různým konspiračním a dezinformačním teoriím o tom, že vlastně epidemie nebo pandemie je vlastně vymyšlená a je to nějaké spiknutí, které se snaží jenom změnit veřejné mínění.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
A jeden pocit, kdybyste měl stihnout? Byl by tam jeden pocit jednotící?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Myslím si, že právě ne. V tom to bylo zajímavé. Samozřejmě to přebíjí ta agrese, která tam potom nastala, ale bylo by velmi chybné házet všechny ty lidi do jednoho pytle. Je spíš potřeba porozumět těm jednotlivým motivům. Určitě jedna z těch spojujících věcí byla určitá frustrace, která měla ale zase různé kořeny.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Na to se právě chci zeptat, jestli selhávají i ti, kteří ty včerejší protesty čtou pouze jako projevy hloupých chuligánů, agresivních lidí, protože v tomto duchu se skutečně nesla minimálně většina příspěvků nebo reakcí komentářů na sociálních sítích. Na druhou stranu říkal jste, byla ta agrese. A násilí je prostě třeba odsoudit, tak jak bychom se k tomu měli jako společnost postavit?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Víte, my vždycky máme tendenci odsuzovat ty, kterým nerozumíme nebo jim nevěříme, mají jiný názor. A ten jejich jiný názor máme zase ještě větší tendenci potom převádět do něčeho, co je vlastně extrémní chování té skupiny, a ty extrémní projevy v těch jednotlivých skupinách vydávat za něco, co je jako samozřejmé a normální a tím tu skupinu vlastně znovu odsuzujeme. Ale naopak kdybychom zase porozuměli tomu, že tam byli opravdu lidé, kteří přišli třeba o práci nebo jejich živnost zkrachuje, a oni mají pocit, že nemají jinak možnost vyjádřit svůj názor než nějakou občanskou angažovaností nebo chcete-li v tomhle případě v podstatě až neposlušností, tak můžeme přijít na příčinu a zároveň jim podat pomocnou ruku. Pokud v té společnosti nebude existovat dialog, tak opravdu budeme vést nějakou zákopovou válku, a to by byla v téhle situace asi tragédie.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Jak ten dialog, jak ten rozhovor mezi těmi mnoha skupinami teď už v tuto chvíli nastavit správně tak, aby k něčemu vedl, aby to nevyvřelo právě v to, co jsme viděli včera na tom Staroměstském náměstí?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Asi je dobré začít u toho, že chceme respektovat to, že ostatní mají jiný názor. Ono ostatně to, že já mám nějaký názor, často poznávám až na tom, že mám jiný názor než někdo druhý. A jsou společnosti a režimy, kde prostě ten jiný názor se nenosí, takže za to buďme za prvé rádi. Za druhé já si nemyslím, že by v té společnosti byl nějaký velký nesoulad. V demokratické společnosti vždycky je určitá skupina, která ten názor bude projevovat z různých důvodů velmi radikálně, velmi jaksi viditelně, a to bude přitahovat pozornost médií, protože ta fádní prohlášení, nějaké otevřené dopisy, tiskové zprávy vlastně nejsou ty zajímavé obrázky, které přilákají pozornost čtenáře nebo diváka.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Dnes ten rozpor, ten nesoulad minimálně v těch koronavirových debatách ve společnosti je. Jsou to ti ultra, řekněme, dodržovači těch opatření, naproti tomu ti takzvaní chřipečkáři. Mohli bychom to nazvat různě. Prostě ty dva názory proti sobě stojí velmi často. Kde je ta dělicí linie ze strany nebo z pohledu sociologa? Určuje to věk, vzdělání, pohlaví, lze to někde takhle nakreslit tu linii?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Tak především tady ty dělicí linie nejsou nic nového ve společnosti. Často je to právě nějakých 15 % lidí, kteří v různých tématech nejenom v tomto stojí naproti sobě a nálepkují se těmi nálepkami, které vy jste vlastně použila, vzájemně. A ty jsou...

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Já jsem je použila záměrně, protože ony ve společnosti takto nastavené jsou, byť to není správně asi.

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Jsou velmi dehonestující často pro ty ostatní. A v tu chvíli ale těch 70 % veřejnosti je drženo v nějakém šachu jako rukojmí. A právě tady ten jako racionální hlas by se měl ozvat. Nemyslím si na druhou stranu, že pravda je vždycky nutně někde uprostřed. To je jako často klamavý trik té veřejné diskuze. V tuhle chvíli určitě neuškodí, když člověk, pokud má strach o sebe nebo své blízké, zůstane doma, pokud si to může dovolit.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Kdy dojde ke smíření? Bude to ve chvíli, kdy už budeme mít ten náš svět ve velkých uvozovkách zpátky, kdy už nebudeme nosit roušky, kdy nebude ve společnosti strach z té situace?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Já si myslím, že tahle společnost není v nějakém velkém konfliktu. Skupina těch, kteří vyloženě odmítají ta opatření, je relativně malá. Jsou to desetitisíce, možná malé statisíce lidí, ale pořád jsou to jednotky procent dospělé populace. A za druhé ty problémy, které tady máme v té společnosti, které se prohlubují, tady nevznikly koronavirovou krizí nebo epidemií. Ty jsou tady dlouhodobě, prohlubují se a jejich vyřešení, pokud se ta společnost odhodlá je vůbec řešit, bude trvat ne měsíc, ne 14 dní, ne půl roku, ale dost možná jednu nebo dvě generace.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Pokud země zchudne, jakože pravděpodobně ano, tak otevře se podle vás v naší zemi prostor pro vládu pevné ruky? Budeme náchylnější k autoritářství, k tomu ho buď tolerovat anebo přímo vzývat?

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Nepředstavujme si autoritářství 21. století uprostřed Evropy jako nástup hitlerovského fašistického Německa. To autoritářství by mělo jistě jiné podoby. Ty tendence tady rozhodně budou. Uvidíme, jak budou úspěšné v České republice. Zatím na rozdíl od jiných zemí ve světě nebo i v Evropě nezapustily nějak kořeny. Nepředpokládám nějaký velký nárůst takové té vlády pevné ruky, restrikcí. Ale určitě to může být populismus, který bude se orientovat na teď a tady mnohem víc než dosud. A bude znemožňovat vlastně kvalitní život dalším generacím.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka
Martin Buchtík ze společnosti STEM. Já vám moc děkuju za vaše postřehy. Pěkný večer.

Martin BUCHTÍK, sociolog, ředitel STEM
Děkuji za pozvání.

 

19. října 2020
19. října 2020