Nebojím se, umím šermovat

Týden | 5.12.2011 | Rubrika: Rozhovor týdne | Strana: 22 | Autor: Miroslav Korecký, Josef Hympl

NOVÝ SILNÝ HRÁČ V ODS

Už dva týdny řádí v metropoli tak, že si vysloužil přezdívku Bohouš Čistič. I když je politickým nováčkem, sehrál pražský primátor BOHUSLAV SVOBODA obdivuhodnou partii, v níž odstavil od vlivu protřelé kmotry. A po sérii vyhazovů jejich chapadel z různých funkcí slibuje: uragán bude pokračovat.

* Jak je vám po těle, když čtete v novinách o schůzkách poražené party v pražské ODS se zdejšími kmotry a vysokými funkcionáři bezpečnostních složek?
Nemám s tím žádný osobní problém. Většinu z těch lidí vůbec neznám, nikdy jsem je neviděl a nemůžu nikomu nařizovat, s kým se má a nemá scházet. Je každého věc, jakou společnost si zvolí, já bych si asi takovou společnost nevybral.

* Nepovažujete za žádné riziko ani propojení se silovými složkami? V Obecním domě byli náměstek policejního prezidenta a náměstek ministra obrany, ve Žlutých lázních hned několik policejních šéfů. To už navozuje dojem skoro mafiánské chobotnice.
Bezpečnostní složky si vytváří stát a je v jeho gesci ovládat je natolik, aby sloužily tomu, čemu opravdu mají, tedy bezpečí občanů a státu...

* A věříte tomu, že se tam ti lidé chodí domlouvat, jak zvýšit bezpečnost občanů v Praze?
Pevně věřím, že pan ministr vnitra i celá vláda mají tuto oblast pod kontrolou. Já jsem byl ve Žlutých lázních naposledy, když tito pánové ještě nebyli na světě: rodiče mě tam koupali jako pětiletého chlapečka. A kdo s kým tam dnes pije, mě fakt nezajímá. Do politiky jsem vstoupil, když jsem slyšel Petra Nečase vyhlašovat jeho nový politický program. A šel jsem do toho s vědomím, že to přináší spoustu práce i rizik. Nikomu není příjemné, když na něj míří hlavně - tedy obrazně řečeno, žádné skutečné flinty na mě nemíří Š, ale patří to k tomu. Proto velmi vítám, že jsme v Praze v tuto chvíli došli do fáze, kdy své spory řešíme politickými prostředky.

* Už před časem jste čelil různým anonymním výhrůžkám. Nepřibylo jich po posledních událostech v Praze?
Zatím se nic nezměnilo, což říkám i s tím rizikem, že když to napíšete, může se to stát, protože tak lidi běžně reagují.

* Nemáte teď přidělenou ochranku?
Ne.

* Ani vaše rodina?
Ne.

* V Praze teď řádí hotový uragán. Jen v posledním týdnu jste přiměl k rezignaci šéfa zastupitelského klubu ODS Rudolfa Blažka, odvolal tři starosty ODS z dozorčí rady Dopravního podniku, fakticky donutil odejít jeho ředitele Martina Dvořáka, do toho je ještě šéf městské policie odváděn v poutech...
Pozor, zavřený Vladimír Kotrouš nemá nic společného se změnami, které já teď dělám, to bylo zcela na úrovni Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

* Ano, ale jinak probíhá čištění Prahy zcela ve vaší režii. Jakých dalších oblastí se uragán dotkne? Skončí třeba Patrik Roman, bratr bývalého šéfa ČEZ, v čele Pražských služeb?
Odmítám lidem v různých funkcích vzkazovat přes média něco, co ještě není na stole. To by nebylo seriózní.

* Tak alespoň obecně: chystáte očistu i v dalších sektorech?
Samozřejmě musejí být poměrně rychle vyřešeny problémy ve všech sektorech, kde jsou.

* A co takhle vedení pražské ODS? Je možné, aby dlouhodobě fungoval tandem vás a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, když s vámi v nedávném mocenském střetu drtivě prohrál?
Nevidím důvod k žádnému razantnímu řešení. Řadu věcí jsme si vyjasnili, začínáme mít společné názory a bude to fungovat. Troufám si říct, že neexistují žádná dvě křídla, pražská ODS je v tuto chvíli sjednocená jako snad nikdy. (Rozhovor se uskutečnil ve čtvrtek 1. prosince večer, v pátek odpoledne Boris Štastný po jednání s premiérem Nečasem rezignoval na funkci předsedy pražské ODS, pozn. red.)

* Chápeme opakování téhle mantry v zájmu uklidnění strany...
To není mantra, to je vědomost.

* Sehrál jste brilantní politickou partii, která hodně změnila poměry v Praze. Proč se i zpětně zdráháte nazvat některé věci pravými jmény?
Ale jakými pravými jmény? Tady se staly normální politické kroky, jaké se stávají na celém světě. Prostě proti sobě stojí různé názory a finálně některý z nich převáží. Co je na tom mimořádného?

* Mimořádné je už to, že tady menšina v pražské ODS vyhrála nad většinou, které bývají hodně připisovány kmotrovské praktiky.
No tak to asi jde. Ale pořád to byl normální politický boj, střet názorů, žádná střelba.

* Jaká byla podle vás hlavní příčina toho střetu?
Zásadní problém byl v tom, že jsme měli pravolevou koalici, která je apriorně složitá, ale v době ekonomické recese je ještě složitější. Když je bohato, praví a leví se nějak dohodnou, ale když je chudo, jde do tuhého. A asi byl problém i v tom, že koalici tvořilo 20 lidí z ODS a 14 z ČSSD, ale těch 14 daleko silněji verbalizovalo svá přání. To pak vyvolávalo problémy i v ODS, protože spory s ČSSD měly rozdílnou intenzitu v těch dvou skupinách v ODS.

* Jakou roli ve střetu uvnitř ODS hrála míra napojení politického rozhodování v Praze na některé ekonomické skupiny?
Politika a byznys spolu musejí být propojené. Podnikatelský subjekt mám rád a je dobře, že jsou tu lidé, kteří vydělávají peníze. Ale má to podmínku: politické kroky, které se dělají i v návaznosti na podnikatelské struktury, musejí směřovat k tomu, aby město prosperovalo a také aby všechny tyto kroky bylo možné transparentně položit na stůl a nechat je vyšetřit.

* A tak tomu nebylo v případě tendru na svoz odpadu, který jste vy sám označil za jednu z příčin rozpadu radniční koalice?
Tam byl celý problém v tom, že do výběrového řízení přišly nabídky, které byly minimálně o tři miliardy dražší než stanovená nejvyšší možná cena. Nejenže to bylo neskutečně předražené, ale město by na to vůbec nemělo, proto jsem to musel řešit. A jak to souviselo s rozpadem koalice? No tak, že názory na to, jak v této věci postupovat, byly rozdílné.

* Za další příčinu střetu v Praze jste označil pokus nahradit vás ve funkci primátora někdejším Bémovým náměstkem Rudolfem Blažkem. Máte pro takové tvrzení důkazy?
Ta akce pana Šťastného byla velmi zvláštní, vypovězení koalice s ČSSD přišlo z vteřiny na vteřinu. Když je primátor takto postaven před hotovou věc, musí z toho mít nutně pocit, že tu asi nejde o to, vyleštit mu boty a obléci mu čistou košili.

* A ospravedlňuje takový pocit vaše následné ne úplně standardní kroky, které vedly k bleskové koalici s TOP 09?
Tak si to zrekapitulujme. V pondělí předložil Boris Šťastný regionální radě ODS požadavek na rozvázání koalice s ČSSD a zahájení jednání s TOP 09. Regionální rada i klub zastupitelů to odhlasovaly jednohlasně s tím, že se tak má stát do měsíce. Já udělal jen to, že jsem koalici uzavřel už ve čtvrtek. Kde je jaký nestandardní krok?

* Třeba v tom, že vás uzavřením koalice nikdo nepověřil.
Ale jak se podepisuje koaliční dohoda na magistrátě? Podepisují to kluby zastupitelů, každý zastupitel osobně, nic jiného neplatí. Vy můžete uzavřít cokoli, ale rozhodnutí platí, až když to všichni podepíší. Úplně stejně se loni podepisovala koalice s ČSSD.

* Ale tam jste ji dojednali a uzavřeli tři pověření vyjednávači z vaší strany, ne sám primátor bez vědomí celé pražské ODS.
A kdo říká, že to mají být tři vyjednávači? Proč ne dva, jeden nebo třeba deset? Jaký předpis ODS jsem tím porušil? Já myslím, že žádný.

* Kritizoval vás za to ale nejen šéf pražské ODS, ale třeba i prezident.
Pan prezident jenom zdvíhal obočí. Ale z mé strany to nebyla žádná partyzánská akce: jakmile jsem nabídku od TOP 09 dostal, konzultoval jsem ji s panem premiérem.

* Jak dlouho dopředu věděl Petr Nečas o tomto tajném plánu?
Já s panem premiérem hovořím zhruba jednou do měsíce. Jsem relativně nový člověk v ODS, občas považuji za nutné některé věci a kroky konzultovat. Takže ani to nebylo nic mimořádného.

* Politici a byznysmeni, které jste tím v Praze porazil, hodně neradi prohrávají. Jakou čekáte odvetu? Počítáte s tím, že se teď na vaše politické spojence v ODS může vyrojit řada kauz?
Vy o nějaké víte? Pokud ano, řekněte mi to a já sám okamžitě zakročím.

* Třeba zastupitel ODS Pavel Hurda je už dlouho propírán kvůli penězovodům do jeho Paláce Akropolis a ani další vaši spojenci nejsou lidé bez minulosti.
Já samozřejmě pracuji s radními, které jsem si vybral, a dalšími zvolenými zastupiteli. Žádná jiná možnost není. Neřeším, co bylo před týdnem nebo před rokem, zajímá mě, jak ti lidé pracují dnes - a v tom mají zatím moji plnou důvěru. Jinak já se nebojím, celý život jsem šermoval, umím vyhrávat i prohrávat, vím, jakou radost přináší vítězství i jaké problémy přináší porážka. Takže psychologicky jsem připraven na všechno.

* Jak se nová konstelace na pražské radnici promítne do chodu hlavního města? Z minulosti vás tíží zakázky za více než sto miliard, budete nyní některé projekty zastavovat?
Určitě se musíme s novým koaličním partnerem domluvit, co je a co není naše priorita. A určitě budeme muset z toho stavu rozmáchlé rozpracovanosti, jaký dnes v Praze je, něco ubrat. Na sepsání programového prohlášení máme třicet dnů od podepsání koaliční smlouvy čili bude někdy po 20. prosinci.

* A jaký bude mít nová éra na pražské radnici dlouhodobě dopad na ODS v hlavním městě?
V politické straně vždy existují pluralitní názory. I my je máme rozdílné, tříbíme si je, říkáme si je, občas to opravdu zaskřípá a zajiskří, to se může stát. Ale v nějaké fázi se názory musí vytříbit natolik, že se řekne: Toto je cesta, kudy bychom měli jít. A k tomu my jsme teď dospěli. O to tu jde, ne o nějaké poražení a rozdrcení oponentů.

* Masivní odvolávání lidí z politických i ekonomických funkcí v Praze ale moc nesvědčí o tom, že tu druhou skupinu v ODS nechcete úplně porazit.
Já nechci žádnou skupinu porazit, já jen chci, aby ty věci začaly fungovat dobře.

* To znamená, že oni je nedělali dobře?
Myslím, že teď budou fungovat dobře. A že změny budou k dobru pro Prahu i ODS.

* Partie, kterou jste v Praze sehrál, z vás v každém případě udělala silného hráče v ODS. Jak to změní vaše další politické ambice?
Zadání, s nímž jsem do politiky šel, bylo prospět Praze. To trvá, mám ještě tři roky mandát pro Prahu a ten mandát maximálně využiji.

* Tak otevřeně: počítáte s tím, že byste se napřesrok ucházel minimálně o funkci místopředsedy ODS?
O místopředsedu strany se člověk neuchází, na něj je nominován. Bude-li to strana po mně chtít, budu zvažovat, jestli jí vyhovím, ale dnes je moje zadání být prospěšný Praze. Mám před sebou moc práce na to, abych se teď rozptyloval malichernostmi. Já už jsem těch řetězů na krku měl, o jeden víc nebo míň, to už mě nerozhoupe.

 

 

5. prosince 2011
5. prosince 2011