Nedokončenou Šutku Praha dostaví
Město dostaví plavecký bazén Šutka v Tróji na aquacentrum. Studie rozvoje lokality navíc v těsném sousedství stávajícího objektu počítá s vybudováním areálu s venkovními bazény. Ten by se v případě pořádání olympijských her v Praze dodatečnými úpravami změnil v hlavní olympijské centrum vodních sportů. Po skončení her by bazény opět sloužily Pražanům.
- 4 minuty čtení
Město dostaví plavecký bazén Šutka v Tróji na aquacentrum. Studie rozvoje lokality navíc v těsném sousedství stávajícího objektu počítá s vybudováním areálu s venkovními bazény. Ten by se v případě pořádání olympijských her v Praze dodatečnými úpravami změnil v hlavní olympijské centrum vodních sportů. Po skončení her by bazény opět sloužily Pražanům.
Železobetonové torzo areálu s 50 metrovým bazénem stojí v Praze 8 již z dob minulého režimu, od roku 1987. Stavba se několikrát zastavila, naposledy v roce 1996 kvůli restituci některých pozemků. Ty město nakonec za 30 milionů vykoupilo, ale práce se znovu nerozjely. Praha nejprve marně hledala schopného soukromého investora a nakonec se rozhodla na jaře roku 2002 dostavět bazén z městských peněz. „Povodně v srpnu 2002 ale tento záměr odsunuly načas do pozadí. Nyní jsme nechali zpracovat studii, která posuzuje realizaci dostavby plaveckého areálu Šutka s možností využití areálu jak pro rekreaci občanů, tak pro potřeby případných olympijských her, o jejichž pořádání v letech 2016 či 2020 Praha uvažuje,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetence spadá hospodářská politika města a městský majetek. Původní úvaha o výstavbě olympijského centra pro vodní sporty směřovala kromě Šutky ještě k volným plochám na Maninách. Rada se však nyní definitivně rozhodla Maniny využít jiným způsobem a hledá pro tuto lokalitu soukromého investora. Plavecké soutěže případné olympiády, skoky do vody, finále vodního póla a aquabely by tak nalezly zázemí právě v lokalitě Šutka. „Důležité je, že dostavba starého objektu i vybudování nového sousedního areálu nejsou samoúčelné. I kdyby se v Praze olympiáda nekonala, nevzhledný pomník minulého režimu konečně zmizí a plavecké centrum je pro rekreaci obyvatel nejen spádových velkých sídlišť jako Bohnice, Čimice, Ďáblice, Trója, Kobylisy, Prosek i Chabry rozhodně přínosem,“ podotkl Pavel Klega. Areál je dobře dostupný veřejnou dopravou, ale dostatečně vzdálený od hlavních komunikačních tahů. Je situovaný v klidové zóně nad úrovní pražské kotliny, otevřený k jižní straně s hezkým výhledem na Prahu.
Krytý bazén a venkovní koupaliště
V první fázi město zhruba do dvou, tří let dostaví stávající objekt Šutky s padesátimetrovým krytým bazénem a hledištěm pro zhruba 400 osob a s dětským výukovým bazénem. Celkové náklady se odhadují zhruba na cca 350 milionů korun. Provoz je plánován celoroční. „K dispozici by tu byly vířivý a perlivý bazén, skluzavky, tobogány, divoká řeka, říčka i brouzdaliště. Chybět by neměly šatny pro asi tisíc návštěvníků, sauny, posilovna, tělocvična, restaurace, masáže, solária a další služby. Stavět by se mělo začít již v příštím roce,“ vypočítal náměstek Klega. Letos Praha vyčlenila z rozpočtu na přípravu investice 39 mil. korun. Ta spočívá nejen ve vypracování studie, ale i v dořešení inženýrských sítí, prohlídce železobetonového torza statikem, demolici nesouvisejících a nepotřebných objektů v prostoru atd.
Výstavba sousedního venkovního koupaliště by plynně navázala. Relativně členitý terén se dá využít ke zvýšení atraktivity oddychového areálu. Jeho součástí bude padesátimetrový bazén, dále skokanský bazén, dětské brouzdaliště a bazén pro neplavce ve tvaru olympijských kruhů. Zázemí budou tvořit převlékárny, asi tisíc venkovních odkládacích skříněk, občerstvení, parkoviště pro přibližně 470 vozů a další vybavení. Celý areál by měl pojmout až 600 plavců a více než dva tisíce návštěvníků najednou. Druhá etapa přijde metropoli na zhruba 280 mil. korun. Veřejnost by nekryté koupaliště mohla začít využívat okolo roku 2010. „Až poté přijde na řadu zhruba osmnáct tisíc metrů čtverečních okolních pozemků. Budeme hledat jejich nejvýhodnější komerční využití, aby výnosy z prodeje či pronájmů pokryly z velké části investici do plaveckého areálu,“ vysvětlil záměry města Pavel Klega.
Šutka a Olympiáda
V případě, že by Praha vyhrála pořadatelství olympijských her, proměnily by se obě části areálu Šutka dočasně na hlavní olympijské centrum vodních sportů. Vnitřní prostory krytého bazénu by se upravily pro zázemí sportovců, organizátorů, novinářů a komentátorů. Bazén by sloužil jako tréninkový a rozplavávací. „Venkovní prostor bychom za přijatelně nízkých nákladů dočasně zastřešili, vybavili tribunami pro zhruba dvanáct tisíc diváků, kabinami pro závodníky i mobilním sociálním zařízením z lehkých příček či kontejnerů. Tyto nízkonákladové, po skončení olympiády lehce odstranitelné úpravy představují pro město ekonomicky velmi výhodnou variantu,“ upozornil autor studie, architekt Martin Rybář.
Příloha:
Vizualizace (3,5 MB)
V Praze 6. června 2007
Za správnost: Luděk Schreib. / tel. 236 002 061
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.