Nejstarší česká škola oslavila 450. výročí

450 let existence Akademického gymnázia Štěpánská oslavil dnes dopoledne v Zrcadlové kapli Klementina společně se studenty, absolventy i pedagogy školy také pražský primátor Pavel Bém. Od počátků byla škola učilištěm a působištěm význačných osobností našeho národního života. Čest svým slavným předchůdcům dělají a dobré jméno školy hájí i nynější studenti, kteří se např. v loňském roce v rámci olympiád Středoškolské odborné činnosti v oblasti Filozofie a politologie umístili na 2. místě celostátně a skórovali nejlépe ze nejlepší z pražských škol. Nemalou zásluhu na kvalitní přípravě studentů jistě má finanční podpora města, které je zřizovatelem školy.

  • 3 minuty čtení

450 let existence Akademického gymnázia Štěpánská oslavil dnes dopoledne v Zrcadlové kapli Klementina společně se studenty, absolventy i pedagogy školy také pražský primátor Pavel Bém. Od počátků byla škola učilištěm a působištěm význačných osobností našeho národního života. Čest svým slavným předchůdcům dělají a dobré jméno školy hájí i nynější studenti, kteří se např. v loňském roce v rámci olympiád Středoškolské odborné činnosti v oblasti Filozofie a politologie umístili  na 2. místě celostátně a skórovali nejlépe ze nejlepší z pražských škol. Nemalou zásluhu na kvalitní přípravě studentů jistě má finanční podpora města, které je zřizovatelem školy.

„Gymnázium je pozoruhodné nejen trváním existence, ale zejména svou významnou tradicí. Založeno bylo v roce 1556, tedy v roce, kdy císař Ferdinand I. povolal do Čech Řád Tovaryšstva Ježíšova. Přestože bylo gymnázium plodem rekatolizační, a tedy i zároveň protičeské habsburské politiky, stalo se paradoxně od svých počátků učilištěm a působištěm význačných osobností našeho národního života, jako například Josefa Jungmanna, Bedřicha Smetany či Karla Čapka, a podrželo si po celou dobu své existence český charakter,“ řekl primátor Bém. „Město je hrdé na to, že je zřizovatelem prestižní školy s tak výjimečnou tradicí a příslibem spousty skvělých absolventů do budoucna.“

Mezi žáky, profesory a ředitele školy patřily osobnosti jako Bohuslav Balbín, Josef Jungmann zde promlouval v době národního obrození k „mládeži české“ a jeho přednáškám naslouchal i K. H. Mácha, dále Václav Kliment Klicpera, Josef Kajetán Tyl, František Ladislav Rieger, Bedřich Smetana,  Josef Václav Frič,  Vítězslav Hálek,  Miroslav Tyrš, Jan Neruda, Josef   Svatopluk Machar, František Xaver Šalda, Zikmund Winter, Karel Čapek, Jan Masaryk, profesor Heyrovský a mnoho dalších.

Atribut "akademické" v názvu školy odkazuje jednak na skutečnost, že ústav vznikl z nižších tříd jezuitské univerzity - Akademie, a připomíná také historickou privilej zápisu studentů nejvyšších tříd na pražskou univerzitu. Po únorovém převratu 1948 gymnázium svůj staletími posvěcený přívlastek ztratilo, aby se posléze změnilo v jedenáctiletou (od r.1953) a později (r.1960) dvanáctiletou střední školu.

Předzvěstí lepších časů bylo zavedení specializovaných tříd s výukou latiny a řečtiny a experimentální obnovení osmiletého gymnázia v roce 1968. Následovala však srpnová okupace s "normalizací", která přinesla zrušení nižších tříd. Gymnázium se ke svému historickému přízvisku mohlo oficiálně přihlásit až po listopadu 1990.

V  akademickém roce 2004/2005 se umístili studenti AG Štěpánská v rámci olympiád Středoškolské odborné činnosti v oblasti Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory celostátně  na 2. místě (nejlepší z pražských škol), s prací  „Interpretace knihy J. M. Buchanana "Hranice svobody: mezi anarchií a Leviathanem" a na 5. místě s prací „Trvale udržitelný rozvoj a Kjótský protokol“.

 

V Praze 13. 10. 2006

13. října 2006
13. října 2006