Nejstarší tramvaji je čtyřicet let

Mladá fronta Dnes - 8.2.2003
Autor: JAN ZIEGLER
Praha Tramvaje jsou nejslabším článkem městské dopravy v hlavním městě. Dopravní podnik už šest let nekoupil jediný nový vůz. Současných devět set čtyřicet vozů je v průměru dvacet let starých. Zatímco každoročně přibývají v pražských ulicích desítky nových autobusů včetně nízkopodlažních, nejezdí v Praze jediná tramvaj, do níž by lidé, kteří špatně chodí, mohli pohodlně nastoupit. Podle Petra Štěpánka ze Sdružení SOS je velkou chybou, že Dopravní podnik nekupuje nízkopodlažní tramvaje. "To je jenom další důkaz, že magistrát pouze mluví o preferenci městské dopravy, a nic pro ni ve skutečnosti nedělá," řekl Štěpánek.
Zbytečně utratili sto milionů korun
Štěpánek také upozornil na velkou ostudu s nákupem čtyř kloubových nízkopodlažních tramvají, za které Dopravní podnik zaplatil sto milionů korun. Vozy však nyní stojí ve vozovně, protože měly často poruchu a řidiči je museli odstavovat z tratí. Na některých tramvajových tratích také nemohly jet tyto soupravy proti sobě, protože byly příliš široké a na trať se nevešly. Problémy s těmito tramvajemi mají i v Brně a Liberci. Jednu z těchto tramvají nyní opravuje výrobce v továrně na Zličíně. Průměrné stáří pražské tramvaje je dvacet let. Z devíti set čtyřiceti vozů, které může Dopravní podnik nasadit do provozu, je téměř polovina starší než třicet let. Rekordmanka na pražských kolejích vyjela poprvé na trať v roce 1962. Technický ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek připustil, že staré soupravy odrazují lidi od cestování městskou dopravou. "V roce 1990 jezdilo tramvajemi o patnáct procent víc cestujících než nyní," dodal Jílek. Dopravní podnik proto v minulém roce vyhlásil výběrové řízení na nové nízkopodlažní kloubové tramvaje, ale soutěž později zrušil. Podle Jílka to bylo proto, že žádná ze tří společností nebyla schopna dodat tramvaje, které by mohly jezdit v Praze. Typ vozu vyrobený Škodou Inecon, kterou plzeňský výrobce již dodal do Ostravy, Plzně a Olomouce, podle Jílka v hlavním městě jezdit nemůže. "Technicky nemá na to, aby dokázala jezdit v kopcích," dodal Jílek. Podle původních plánů měl Dopravní podnik nakoupit letos i v příštích letech patnáct až dvacet tramvají ročně.
Proč městu chybějí nové tramvaje
Poslední novou tramvaj nakoupil Dopravní podnik v roce 1997, od té doby nevyjel na pražské koleje jediný nový vůz. Podle Jílka je to tím, že domácí výrobce tramvají po krachu ČKD chybí a stroje dovážené ze zahraničí by byly moc drahé. "Taková tramvaj by stála asi osmdesát milionů korun, a na to nemáme peníze," tvrdí Jílek. Dosud nejdražšími pražskými tramvajemi byly právě nepovedené nízkopodlažní vozy, za jeden z nich zaplatil městský dopravce pětadvacet milionů korun. Dopravní podnik se snaží zlepšit situaci alespoň tím, že v hostivařských dílnách kompletně opravuje nejstarší vozy, které po opravě vydrží v provozu o patnáct let déle. Zmodernizovaný vůz přijde městskou kasu na čtyři a půl milionu korun.
Výstavba nových tramvajových tratí
Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera by měly první vlaky vyjet na barrandovské sídliště již v prosinci letošního roku. V nejbližších letech počítá město s výstavbou tří tramvajových tratí, do malešického sídliště na konečnou v Předlické, z Modřan na Lhotku, kde by tramvaje zajížděly ke stanici metra na nové trase D, a na Smíchově z Laurovy rovněž k metru na Radlickou. Naopak město nebude stavět novou tramvajovou trať do bohnického sídliště. "Tramvaje odtud měly vozit lidi na metro, ale tamější občané byli proti stavbě tramvajové trati," dodal Šteiner. Podle něj v nejbližších letech magistrát neobnoví ani tramvajovou trať na Václavském náměstí. "Zatím jsme se neshodli se zastupiteli Prahy 1 na tom, kudy by tramvaj měla jezdit, já nechci, aby koleje vedly na Můstku a na Příkopech," míní Šteiner.
10. února 2003
10. února 2003