Nejtvrdší oříšek je asi dokončení Blanky

Parlamentní magazín | 4.10.2013 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6 | Autor: Lucia Kováčová | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Současný pražský primátor Tomáš Hudeček mne učil před 7 lety kartografii a dopravu na Přírodovědecké fakultě UK. Už tehdy studenty zaujal svojí rozhodností a přísností na tak mladého doktoranda, a tak nyní ráda využívám příležitosti, abych pro změnu položila několik otázek já jemu.

Z katedry do politiky

* Jaké vzdělání a praxi máte a jak se Vám hodí v nynější funkci?

Vystudoval jsem Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor matematika a geografie, a Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor sociální geografie - doktorandská studia. Jak říkáte - mám praxi na Univerzitě Karlově na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie a jako vědecký pracovník jsem dělal i analýzu dopravních dostupností v Česku v období 1918-2020. Pro řízení velkoměsta se tyto znalosti samozřejmě hodí, ale buďme realisté - primátorská funkce je kombinací politiky a manažerských činností v nesmírně komplikovaném systému, jakým každá metropole je. Vzdělání je proto jen jedním z faktorů, který výsledek práce ovlivňuje. Pokud ale nemáte schopnost domluvit se s lidmi, koordinovat širší tým a rozhodovat, potom je lépe věnovat se něčemu jinému než politice na komunální úrovni. Ta je primárně o věcných řešeních naprosto reálných problémů, o kterých ale člověk nemůže rozhodnout sám, musíte je politicky prosadit.

* Nestýská se Vám po fakultě a práci se studenty?

Přednášení se chci i nadále věnovat, i když úměrně svým časovým možnostem, které jsou hodně omezené, neboť mne tato práce se studenty naplňuje a jsem rád, když jim mohu předat to, čemu jsem se dosud věnoval.

* S jakými cíli jste vstupoval před pár lety do komunální politiky? Napadlo Vás vůbec někdy, že se stanete primátorem?

Začnu od konce - nenapadlo a ani jsem tuto ambici neměl. Život vás prostě někdy někam sám posune, a že v mém osudu sehrálo velkou roli i počasí, je vlastně dosti symbolické. Pro mne byl vstup do politiky spojen s cílem něco pozitivního prosadit. Prosadit své představy je ale v realitě mnohem těžší než si lidé mnohdy myslí -i politika je řemeslo, někdy velmi tvrdé.

Zkvalitníme Pražanům život

* Co byste chtěl na magistrátu v první řadě po těch letech různých koalic a třenic změnit?

Mnoho věcí se nám již podařilo uvést do chodu. Připravujeme drobné úpravy, které Prahu nebudou stát mnoho peněz, ale projeví se na kvalitě každodenního života Pražanů. Dále se nám podařilo např. změnit strukturu magistrátu, což je změna dosti zásadní a občané ji pociťují čím dál víc. Schválili jsme nové zadání územního plánu Prahy, tzv. Metropolitního plánu. Řízení města je ale především kontinuální proces. Příprava velké investice trvá řadu let, musíte vždy stavět na tom, co udělali ti před vámi, a nechat základ pro ty, co přijdou po vás.

* Co těmto změnám nejvíce brání?

Obecně samozřejmě platí, že peníze. Zdědili jsme od předchozích vedeních města obrovské finanční závazky a musíme převádět spoustu z nich do režimu, který je - řekněme prostě - rozumný. V Praze se léta hospodařilo, jako by městská pokladna byla bezedná, investovalo se i do zbytečných věcí a draho. Rozumné vize a pracovitost jsou naše předpoklady něčeho pozitivního dosáhnout.

* Jaké investice považujete pro Prahu za prioritní? Z jakých zdrojů na ně chcete získat prostředky?

Prioritní je dokončit tunelový komplex Blanka a prodloužení trasy metra A do Motola. Jde primárně o financování těchto investic včetně toho, jak toto financování založené vminulosti sladit s platnou legislativou. To je asi ten nejtvrdší oříšek. V této ekonomické situaci si Praha nemůže dovolit další velké investice, přesto je tu jedna, která již nesnese odkladu - a to rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Schválený model je asi o 290 milionů levnější než původně plánovaný projekt. Druhou částí naší strategie je, jak jsem již zmínil, soustředit pozornost nejen na obrovské stavby, ale začít financovat i drobné věci, které zlepšují život obyvatel. Ono řešení dopravního skeletu města je nezbytné, ale jako Pražan nejcitlivěji vnímáte své bydliště, své bezprostřední okolí. A to zase tvoří zdánlivé maličkosti. Proto jsme otevřeli diskuzi pro Pražany, ať nám řeknou, co chtějí oni zlepšit. A my se o to budeme snažit. Většinou nejde o velké výdaje, které by si město i při současné napjaté ekonomické situaci nemohlo dovolit.

* Jak zajistíte, aby při výběrových řízeních nedocházelo ke korupci?

Princip je jasný - nejlepší bariérou proti korupci je naprostá otevřenost. Jasná pravidla a zveřejňování veškeré dokumentace je nejlepší obranou proti potenciální korupci.

* Myslíte si, že na magistrátu pracuje více úředníků, než je třeba?

To je složitá otázka. Obecným trendem je počty úředníků snižovat. Celkový počet však vychází z množství povinností, které má úřad vykonávat - ty zase určuje primárně platná legislativa. Jsem přesvědčen, že naše veřejná správa je zbytečně komplikovaná a přebujelá. Magistrát pod naším vedením prošel reorganizací a několik desítek úředníků včetně těch z vyšších pozic skončilo. Je ale pravdou, že některé služby veřejné správy vyžadují naopak vyšší počet úředníků, abychom byli schopni poskytnout občanům kvalitní služby. Takže najít optimální řešení není úplně snadné.

Budujeme otevřený úřad

* Stačil jste již udělat nějaké zásadní personální změny na magistrátu? Co jimi sledujete? ODS probíhající reorganizaci vyčítá, že slouží pouze k centralizaci moci.

Praha vypsala výběrová řízení na posty osmi ředitelů odborů a dvou zástupců ředitele magistrátu. Souvisí to se zmíněnou reorganizací magistrátu. V rámci ní od začátku července ubylo na úřadu 39 zaměstnanců. Jsem přesvědčen, že reorganizace přispěje k zefektivnění práce magistrátu. Oddělení státní správy a samosprávy zároveň sníží riziko korupce. Pro občany to například znamená, že třeba ředitel Sekce rozhodování o území bude odpovědný za dodržování termínů při územních a stavebních rozhodnutích. Zároveň pod něj bude spadat magistrátní odbor stavební, odbor územního plánu, dopravních agend, památkové péče a odbor životního prostředí. Razítka, která jako občan nebo podnikatel potřebujete, tak budou vydávána v řádných termínech a s co nejnižším možným rizikem korupce. Opozice samozřejmě kritizuje, to má konec konců jako svou práci. Centralizace moci je v tomto kontextu ale termín úplně nesmyslný. K tomu nepotřebujete zásah do systému, stačí vám dosadit na důležitá místa poslušné úředníky. O tom by se v souvislosti s minulým vedením města dalo mluvit hodně dlouho. Řeknu-li to hodně cynicky, na rozdíl od minulosti vypisujeme výběrové řízení dříve, než si vybereme jeho vítěze, a rozhodujeme až skutečně v něm, což bych si o minulosti tvrdit netroufal. My jdeme směrem naprosto opačným - otevřený výběr zaměstnanců úřadu v korektních výběrových řízeních, nezasahování politiků do práce úředníků… To není centralizace moci, to je korektní, otevřený úřad, který dělá svou práci.

* Nepochybuji o tom, že na magistrátu pracuje více žen než mužů, ale ve vedoucích funkcích už tomu tak určitě nebude. Dokážete zajistit na magistrátu vhodné podmínky a prosadit více žen do vedoucích funkcí?

Ve funkci ředitele mé kanceláře je žena, šéfkou asi nejdůležitějšího odboru, který řídí celou ekonomiku města, je také žena a mohl bych pokračovat. Magistrát samozřejmě má i skupinu pro rovné příležitosti a výběr do vedoucích funkcí je naprosto transparentní a objektivní.

Někdy musím jít s kůží na trh

* Máte nějaké originální nápady, které by Praze prospěly?

Doufám, že mám, a průběžně je zveřejňuji. Snad se mi podařilo vytvořit prostor pro to, aby se svými nápady k nám mohli přicházet odborníci i veřejnost. Patří k tomu i to, že je často musím zaštítit vahou primátorské funkce a jít s kůží na trh - protože neexistuje asi nápad, který by se líbil úplně všem.

* Dočetla jsem se, že Praha má získat miliardy z fondů Evropské unie. Na co budou tyto prostředky použity?

S ohledem na to, že rozhodnutí bude záviset na orgánech státu a Evropské unie, a že vše je prozatím v jednání, raději o těchto věcech budu mluvit, dokud nebudeme blíže rozhodnutí. Velmi zjednodušeně mohu říci, že jde o využití na investice v oblasti dopravy, které by přispěly ke zlepšení životního prostředí v Praze.

* K čemu budou využity peněžní prostředky, které získal Dopravní podnik hl. města Prahy od zahraničních filmařů, kvůli kterým byla dvě noci uzavřená stanice metra Anděl?

To je spíše otázka na Dopravní podnik, ač jako město a tedy hlavní akcionář tuto akciovou společnost samozřejmě kontrolujeme a neseme odpovědnost za její celkový provoz a klíčová rozhodnutí, k těm však využití peněz od filmařů nepatří. Obecně je ale jakýkoliv zisk Dopravního podniku použit na krytí ztráty, protože podnik hospodaří se ztrátou, kterou hradí hlavní město, takže se jistě tyto prostředky hodí. Snažili jsme se, aby se omezení Pražanů dotklo co nejméně a domluvili jsme se tak, aby šlo pouze o několik hodin, protože v noci je metro stejně uzavřeno.

* Chystají se předčasné parlamentní volby. Budete v nich kandidovat za svoji stranu?

V TOP 09 o kandidátech v konečné fázi rozhoduje strana definovaným postupem a strana je také zveřejňuje. Za sebe mohu pouze říci, že mám v Praze v této chvíli práce více než dost a po další netoužím.

 

4. října 2013
4. října 2013