Neklidné dítě – přednášky k problematice speciálního vzdělávání

Ve dnech 11. – 12. listopadu probíhá v Městské knihovně v Praze odborný seminář na téma „neklidné dítě“, který pořádá speciální mateřská škola Štíbrova ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hlavního města Prahy. Seminář je určen pro pedagogické pracovníky speciálních škol a školských zařízení a další zájemce o problematiku speciálního vzdělávání. Záštitu nad seminářem převzala náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

  • 4 minuty čtení

 

Ve dnech 11. – 12. listopadu probíhá v Městské knihovně v Praze odborný seminář na téma „neklidné dítě“, který pořádá speciální mateřská škola Štíbrova ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hlavního města Prahy. Seminář je určen pro pedagogické pracovníky speciálních škol a školských zařízení a další zájemce o problematiku speciálního vzdělávání. Záštitu nad seminářem převzala náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

 

Na semináři vystoupí mimo jiné i významná německá psycholožka českého původu doktorka Jiřina Prekopová, která se mnoho let zabývá vývojovými poruchami dětí. Doktorka Prekopová žije v německém Lindau, kde je ředitelkou "Institutu J. Prekopové v Německu". Zaměřuje se na práci s rodiči a jejich problémové - neklidné děti. Zabývá se "terapií pevným objetím", což je metoda využívaná právě u dětí neklidných, nesoustředěných, autistických ap.

„Neklidné dítě“ je pojem, kterým se dá vhodně vystihnout problematika dětí s poruchami pozornosti, poruchami učení, poruchami chování, s agresivitou, či hyperkinetickým syndromem. Víme o tom, že inteligence takového dítěte není snížena. Je tak na jeho okolí, zejména rodině a poté samozřejmě na škole, aby dítěti byla poskytnuta maximální podpora, porozumění, možnost co nejlepšího vzdělání a co nejlepšího možného budoucího uplatnění,“ řekla Marie Kousalíková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast školství, která seminář zahajovala. „Hlavní město Praha hledá optimální cestu řešení této komplexní mezioborové problematiky. Jsem pevně přesvědčena, že i tento dvoudenní seminář přispěje k obohacení našich poznatků a k nastínění možných budoucích směrů,“ doplnila náměstkyně Kousalíková s tím, že chce obzvlášť poděkovat doktorce Prekopové za její osobní účast na semináři a přivítat ji v Praze.

 

PhDr. Jiřina Prekopová Ph.D.
Jiřina Prekopová se narodila v roce 1929 a žila v Prostějově. Psychologii, filosofii a pedagogiku studovala v Olomouci, později v Mnichově. V roce 1970 musela se svým slovenským manželem z politických důvodů opustit vlast. V západním Německu se plně uplatnila jako psycholožka. Až do penze působila v oblasti vývojových poruch, převážně na dětské klinice ve Stuttgartu. Převzala metodu americké lékařky Marthy Welch a z ní vyvinula vlastní metodu patentovanou v evropském měřítku. V Česku ji známe pod názvem "Terapie pevným objetím podle Jiřiny Prekopové". Její podstatou je syntéza vývojové a hlubinné psychologie, systemické terapie podle Hellingra, etologie a teologie. Cílem této metody je obnova lásky v rodinných vztazích. Jiřina Prekopová napsala řadu odborných článků a knih, z nichž některé jsou přeloženy do 17 jazyků a staly se bestsellery. V Čechách vyšly např. publikace: „Neklidné dítě", „Malý tyran", „Jak být dobrým rodičem", „Prvorozené dítě", „Empatie“ a jiné. Instituty terapie Jiřiny Prekopové byly založeny v Německu, ve Vídni a v Mexico City. Do Česka a dále na východ přenesl její terapii PhDr. Jaroslav Šturma.

PhDr. Jaroslav Šturma
Jaroslav Šturma se narodil v roce 1944. V roce 1970 ukončil studium psychologie na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako psycholog v Dětské psychiatrické léčebně v Dolních Počernicích a následně vyučoval na Dětské klinice Institutu pro další vzdělávání lékařů ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Věnoval se rozvoji nových forem péče o děti zdravotně a mentálně postižené či o děti s kombinovanými vadami. S týmem spolupracovníků založil Dětské centrum Paprsek, které poskytuje komplexní služby dětem a mladým dospělým s kombinovaným postižením a stal se jeho ředitelem. Od roku 1991 Jaroslav Šturma působí na katedře psychologie Filozofické fakulty UK pro dětskou klinickou a poradenskou psychologii a dětskou psychologickou diagnostiku. V průběhu let publikoval a přednášel u nás i v zahraničí, autorsky se podílel na učebnici Dětské klinické psychologie. V roce 1995 obdržel z rukou prezidenta republiky ocenění za podíl na realizaci projektů Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Od počátku její činnosti je členem rady Konta Bariéry.

 

 

V Praze 11.11.2008

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


11. listopadu 2008
11. listopadu 2008