Nesmíme být v Evropě občané druhé kategorie, říká Dolínek

Zdroj: Metro - Ústí nad Labem - speciál | Speciál +3 další Strana: 20 Oblast: Regionální zprávy Vydavatel: MAFRA, a.s. 31. května 2017

„Rozhodl jsem se kandidovat do Poslanecké sněmovny hlavně proto, že vidím, jaké problémy Praha neustále řeší s centrálními úřady. Bez podpory parlamentu se bude zdržovat stavba okruhu okolo Prahy nebo rychlodráha na letiště,“ uvedl v rozhovoru náměstek primátorky a místopředseda ČSSD Petr Dolínek.

Věříte, že ČSSD může porazit hnutí ANO a sestavovat také příští vládu?

Proto jsem kandidoval na místopředsedu strany. Věřím, že sociální demokraté na podzim můžou celkově vyhrát, i když v Praze by bylo první místo asi zázrak. Ale můžeme dosáhnout výborné výsledky a sestavovat vládu, pokud se naučíme mluvit s lidmi srozumitelně. Naše jednoduchá mluva musí obsahovat tvrdá témata.

Jaká témata jsou podle vás tvrdá?

Musíme jednoduše říci, že končí období levné práce a toho, že se v Evropě cítíme jako občané druhé kategorie. Když představíme pár jasných kroků, jak zvýšit mzdy třeba snížením daní pro 98 procent zaměstnanců, a řekneme, co to bude stát a kde na to chceme vzít, budeme uvěřitelní a voliče přilákáme.

Snížení daní slibuje řada stran, ale vy se spíše zaštiťujete vyššími mzdami.

Konec levné práce je společné heslo s odbory a má opodstatnění. Nemůžeme vyšší mzdy garantovat všude. Můžeme tlačit na zaměstnavatelské svazy, aby pochopily, že za 12 000 korun už neseženou pracovní sílu. Ale když vidíte pracovní nabídky ve firmách Andreje Babiše, který za osmihodinovou šichtu v tmavém mrazáku nabízí 13 tisíc hrubého, bude to těžké vyjednávání. Je tedy další cesta například posilovat odbory a jejich roli ve vyjednávání platů. Další cestou je navyšování minimálních mezd a platů ve firmách s kontrolou státu, protože to jsou signály pro celý trh. Jako příklad mohu ukázat dopravní podnik v Praze, kde jsme navýšili mzdy o 8 procent. Je to jen o vůli chtít.

Mluvil jste o občanech druhé kategorie. Co si pod tím máme představit?

To je třeba vysloveně téma pro Pražany. Za své – na české poměry výrazně nadprůměrné – platy si prostě koupí mnohem méně zboží a služeb, protože jsou dražší. Bohužel zároveň méně kvalitní, ať už mluvíme o potravinách, cenách mobilních operátorů, nebo zájezdech k moři. To prostě musí přestat. Jedna věc je zvyšovat platy, druhá dohlížet na kvalitu a cenu služeb. Německý důchodce má podstatně vyšší důchod, ale koupí si za stejné peníze kvalitnější dovolenou, může tam v klidu používat mobil a po návratu si v supermarketu koupí lepší a levnější jídlo. Jasně, máme nejlevnější a nejlepší pivo na světě a relativně levné bydlení. Ale také nižší platy, takže to nemůže být výmluva poskytovatelů zboží a služeb.

Říkal jste, že do Poslanecké sněmovny chcete vést pražskou kandidátku i proto, abyste na celostátní úrovni řešil pražská témata. Jaká to jsou?

Jednoznačně Pražský okruh, nejdříve propojku od Jesenice na východ Prahy, tedy stavbu 511. Cílem stavby je ochránit 300 až 400 tisíc Pražanů od negativních vlivů tranzitní nákladní a kamionové dopravy, ale ministerstvo dopravy spí. Už jsme převzali výkup pozemků, nabídli řadu úprav okolí dálnice tak, aby bylo přijatelnější a příjemnější pro všechny, ale je potřeba impulz z centra. Stejným případem je druhá část okruhu, kde snad už skončily vleklé soudní spory a máme jasnou variantu. Stejný příběh je slibovaná rychlodráha na letiště. Tam všude Praha může zatím jen prosit, a proto potřebuje silný hlas ve Sněmovně. Chtěli bychom také třeba vrátit DPH z velkých staveb typu metra nebo tunelu Blanka, které se na rozdíl od ostatních staví bez státních příspěvků, ale na to se musí změnit zákon.

 

31. května 2017
31. května 2017