Nevidomým nejvíce pomohly studentky gymnázia
Poděkování nejlepším poskytovatelům služeb pro osoby se zrakový postižením na území hl. m. Prahy dnes proběhlo v Brožíkově síni Staroměstské radnici. Symbolická ocenění nejúspěšnějším dvojicím sbírky Bílá pastelka v roce 2010, kterou pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, předal pražský radní Milan Pešák.
- 1 minuta čtení
„Člověk, který přišel o svůj zrak, je více či méně odkázán na solidaritu ostatních. Proto jsou projekty jako Bílá pastelka velice důležité.Můj dík patří všem, kdo zakoupením Bílé pastelky finančně podpořili služby, důležité pro lidi s těžkým zrakovým postižením. O to více si vážím dobrovolných pracovníků, bez kterých by tato sbírka nemohla existovat,“ řekl radní hl. m. Prahy Milan Pešák
Nejlepšími „výběrčí“ pražské sbírky se staly studentky Arcibiskupského gymnázia Kateřina Erbenová a Alžběta Göblová, které nastřádaly 4525 korun. Celorepublikově nejúspěšnější dvojicí jsou dámy Marta Skotáková a Miriam Šticová z Blanska, které vybraly 9553 korun. Poděkování směřovalo také koordinátorce projektu Marii Rekové za trvale skvělé výsledky.
Letos vyšlo do ulic více než tři tisíce dobrovolných prodejců převážně z řad středoškolských studentů v bezmála 200 městech ČR, aby pomohli získat prostředky
na financování speciálních výukových programů pro lidi se zrakovým postižením. Za minimální příspěvek 20 Kč nabízeli originální bílou pastelku a bloček s černými a bílými stránkami. Výtěžek je věnován na speciální výukové programy pro těžce zrakově postižené.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS) sdružuje přes 10 000 členů. Spolu se specializovanými obecně prospěšnými společnostmi, které za tímto účelem zřídila, poskytuje informace, rady, zácvik. Snaží se odstraňovat bariéry. Pomáhá hledat zaměstnání, cvičí vodící psy, provozuje kluby, pracuje na celém území republiky nejen pro pár vyvolených, ale pro všechny, kdo potřebují. Hlavní důraz klade organizace na podporu samostatnosti a nezávislosti v běžném životě, soustřeďuje se na oblast sociální či ucelené rehabilitace - nácvik samostatného pohybu, sebeobslužných činností, čtení a psaní, používání elektronických pomůcek, na oblast podpory pracovního uplatnění, na poskytování konkrétních služeb vedoucích k integraci zrakově postižených občanů do společnosti.
PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.