Nízkou finanční gramotnost našich dětí mohou zlepšit interaktivní hry

Nízkou finanční gramotnost našich dětí mohou zlepšit interaktivní hry
10. března 2016
10. března 2016

Ochota Čechů vzdělávat se ve finanční gramotnosti klesá. Většina se totiž domnívá, že financím rozumí dobře. Chování nás ale usvědčuje z opaku - naše schopnost dobře hospodařit je podprůměrná. Nejohroženější jsou vedle lidí s nižšími příjmy a vzděláním také děti. To jsou poznatky průzkumu finanční gramotnosti, který pro Českou spořitelnu zpracovala agentura Millward Brown.

  • 3 minuty čtení

Podle již citovaného průzkumu by zodpovědnost za finanční vzdělávání na sebe měly vzít školy. A právě na spolupráci se školami má Česká spořitelna svůj program finančního vzdělávání založený. Aby posílila jeho interaktivní složku, spustila novou hru s prvky finanční gramotnosti Tajuplná cesta.

Finanční svět chce banka mládeži přiblížit její novou hrou Tajuplná cesta. „Hráče zavede do Londýna, kde na ně čeká nejen dobrodružství, ale také řešení “reálných” situací jako je volba nejvýhodnější směnárny, mobilního tarifu, nákup jízdného, či bankovního účtu. Hra podporuje samostatnost a logické myšlení dětí, navíc by je díky skvělým ilustracím a zajímavému ději mohla vážně bavit,” věří Markéta Sodomková, manažerka programů finanční gramotnosti České spořitelny.

Myšlenku interaktivního přístupu k finančnímu vzdělávání podporuje i Magistrát hlavního města Prahy, který vzdělávacímu programu banky udělil záštitu. Dává tak (nejen) pražským školám na vědomí, že využití deskové hry Finanční svoboda nebo nové online hry Tajuplná cesta je cestou k posílení finanční gramotnosti dětí. „Finanční gramotnost je pro život v dnešním světě stejně důležitá jako to, že umíme číst a psát. A to je důvod, proč by se děti měly učit hospodařit s penězi už od základní školy,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, který nad vzdělávacím programem České spořitelny převzal záštitu.

Podpora finanční gramotnosti je dlouhodobě jednou z priorit v rámci rozvoje vzdělávání v metropoli a je zakotvena i v návrhu aktualizovaného dlouhodobého záměru rozvoje vzdělávání v hlavním městě, o kterém bude na konci března jednat pražské zastupitelstvo. „V minulém roce bylo z prostředků vyčleněných na granty v oblasti vzdělávání věnováno 261 tisíc korun na projekty zaměřené na posílení finanční gramotnosti, dalších 325 tisíc korun pak na ekonomické a matematické soutěže,“ uvedla zastupitelka a donedávna radní pro oblast školství Irena Ropková.

Nízkou finanční gramotnost u dětí vnímá jako skutečně alarmující i Petr Pavlásek, ředitel firmy KFP, a uvádí: „Interaktivní hry, které vedou děti k tomu, aby financím rozuměly, uměly s nimi hospodařit a dokázaly si poradit v každodenních situacích, jsou podle nás tím správným a osvědčeným způsobem. Ostatně právě na těchto principech jsme vyvinuli i deskovou hru Finanční svoboda, kterou školám nabízí i Česká spořitelna.”

Novou online hru České spořitelny Tajuplná cesta si může zahrát kdokoli na www.tajuplnacesta.cz. Tři úspěšní hráči ve věku 12 až 18 let navíc získají odměnu nejen pro sebe, ale pro celou svou třídu. Zatímco na jednotlivce čeká iPhone 6s, třída vyhraje 30 000 korun na společný výlet. Soutěž probíhá do 15. května 2016.

Hra Tajuplná cesta vznikla na popud studentů, kteří se v diskusi o atraktivitě finanční gramotnosti pro mladé shodli, že je by oslovila nějaká prima “gameska”. Na vývoji hry se podílel nemalý tým, například hudbu složil ceny sbírající hudebník Kittchen, grafiku realizovalo studio Loudmark a na scénáři se významnou měrou podílel Zbyněk Vičar.

Příloha: