Noc kostelů 2024

Jedna noc a stovky otevřených kostelů. I v letošním roce se koná veřejností stále oblíbenější Noc kostelů. Po celé České republice se uskuteční v pátek 7. června 2024 a jen v Praze je přihlášeno celkem 159 kostelů.

  • 2 minuty čtení
Noc kostelů 2024
Noc kostelů 2024 Autor: nockostelu.cz

Letošní 16. ročník se bude věnovat několika významným výročím spojených s výraznými osobnostmi z oblasti duchovna, kultury i vědy. Komentované prohlídky, mše, koncerty, otevřené věže, krypty, zahrady, zajímavá setkání či přednášky. To a mnoho dalšího přinese Noc kostelů 2024, jejímž tématem je SRDCE.

V České republice je přihlášeno neuvěřitelných 1 842 kostelů a modliteben, v nichž se připravuje 970 nevšedních programů. Pořadatelé chystají akce, při nichž budou mít návštěvníci příležitost nechat se v chrámových prostorách provést slovem, povznést hudbou, inspirovat ve ztišení a modlitbě.

„Noc kostelů je jeden den v roce, kdy se otevírají chrámy, kostely a modlitebny v celé České republice a nabízí možnost vstoupit do míst, kam se často lidé běžně nepodívají. Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak se setkat s vírou a kulturou nesenou křesťanstvím. Málokde jinde lze číst dějiny architektury, ale i dějiny naší země tak zřetelně jako během Noci kostelů. Tato noc vytváří prostor pro setkání. Je určena pro nejširší veřejnost od dětí až po důchodce, od věřících až po ateisty, pro cizince i místní občany,“ uvádí ke konceptu arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner.

Pro usnadnění orientace a jednodušší výběr z programu organizátoři připravili i speciální mobilní aplikaci pro chytré telefony. Aplikace poskytuje aktuální informace o zapojených kostelích a jejich programech. Standardní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Kromě toho je v přehledu zapojených míst možné hledat a listovat podle okresu či kraje. Vybrané kostely lze uložit mezi oblíbené a vytvořit si tak program své vlastní Noci kostelů. Ke stažení je zde.

Novinku představuje také vizuální styl Noci kostelů 2024. Vychází z rakouského originálu a ústředním motivem byl dosud citát z Bible obsahující slovo noc. Od letošního roku tento citát nahradí volnější tematické zaměření. Pro ročník 2024 bylo vyhlášeno téma srdce. Vizuální styl vytvořila rakouská grafička Vera Rieder. Ke změně designu akce dochází v rámci 20. jubilea, které letos oslaví pořadatelé v Rakousku.

Z historie Noci kostelů

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 překročila Noc kostelů hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v České republice. V roce 2010 se Noc kostelů konala již v celé České republice, v roce 2011 poprvé na Slovensku, od roku 2012 také v Estonsku, v roce 2016 se konala poprvé ve Švýcarsku.

5. června 2024
5. června 2024