Nová pražská MHD přinese kratší intervaly na nejdůležitějších trasách
Průzkumy v Česku i v Evropě jednoznačně ukazují, že lidé chtějí, aby jejich spoje jezdily co nejčastěji, a preferují tak linky s kratšími intervaly. To je také důvod, proč mezi nejvyužívanější tramvaje v Praze patří 9 a 22 – jezdí ve špičce každé 4 minuty. Proto zavádíme autobusovou a tramvajovou síť páteřních linek, které budou jezdit každou chvíli.
- 3 minuty čtení
Stáhněte si důležité dokumenty:
SEZNAMTE SE: PŘEDSTAVUJEME NOVOU METROPOLITNÍ SÍŤ MHD
Jako první se tento systém testoval po otevření metra v Letňanech na linkách 140 a 195 v Čakovicích a Letňanech a ukázalo se, že si cestující tyto linky velmi oblíbili.
Tramvaje: Nově bude jezdit 5 páteřních linek s intervalem ve špičce 4 minuty (a dalších 8 linek ve čtyřech páteřních svazcích – dvě linky s intervalem 8 minut jedou stejnou trasu a až na konci se rozdělí každá jinam, v praxi tak je interval na jejich společné trase jen 4 minuty).
Zkrátí se také intervaly o víkendu. Linky 3, 7, 9, 11, 14, 17, 22 a 24 pojedou v intervalu 7,5 minuty. Nově nabídnou tramvaje vyšší kapacitu v nejžádanějších úsecích.
Autobusy: Nově bude jezdit 38 metrobusových linek s intervalem ve špičce 6 – 8 minut (někdy i méně, např. 137 na Malvazinky, 143 na Strahov či 131 Hanspaulku každé 4 minuty).
Na řadu metrobusů budou nově nasazeny kloubové autobusy, aby lépe zvládly nápor cestujících (např. 167 k motolské nemocnici, 188 na Kavčí Hory, 150 z Modřan na Želivského, 191 ze Smíchova na Strahov a Petřiny, …)
Nový systém zavádí nová přímá spojení, která zatím vůbec neexistovala a po nichž lidé volali v přepravních průzkumech nebo prostřednictvím městských částí.
- Přímé tramvajové propojení Smíchova a Letné linkou 12
- Přímé tramvajové propojení Spořilova a Michle s Karlovým náměstím a Národní třídou linkou 6
- Prodloužením tramvaje 16 z Ohrady do Vysočan vznikne přímé spojení Vysočan a Vinohrad
- Prodloužením linky 118 z Dvorců přes Vltavu až na Smíchovské nádraží vznikne nové spojení Prahy 4 a Prahy 5
- Přímé propojení oblasti Novodvorské a Zálesí se Zahradním Městem a Strašnicemi linkou 196
- Prodloužení expresní linky 125 ve směru od Smíchovského nádraží do Petrovic a Horních Měcholup (a dále na Skalku), což zajistí rychlé spojení této oblasti se Smíchovem
- Každodenní přímé spojení Hájů a Měcholup s Žižkovem a Vysočany linkou 183
- Každodenní posílení přetížené linky 139 linkou 150, na kterou budou nově nasazeny kloubové autobusy.
- Přímé autobusové spojení ze Sídliště Zbraslav k Nádraží Modřany linkou 165, kde lze následně přestoupit na tramvaje do Braníka a Podolí a na vlak jedoucí na Hlavní nádraží
- Přímé autobusové spojení Jižního Města a Barrandova linkou 170.
Příprava nové sítě metrobusů v Praze vycházela ze zkušeností z německých měst, kde tento systém funguje už přibližně 10 let a velmi se osvědčil. Jde např. o Berlín, Drážďany nebo Hamburk. „Jsme si od počátku vědomi, že jsme se pustili do kontroverzního projektu. Změny obecně nejsou oblíbené už z principu. Nemohli jsme ale ignorovat, že jsou potřeba, konečně i některé městské části potřebovaly zohlednit potřeby jejich obyvatel. Zkušenosti např. z německých měst jednoznačně dokládají, že i tam po počáteční panice obyvatelé nakonec nový systém postavený na fungování metrobusů ocenili,“ říká náměstek pro oblast dopravy Hl. m. Prahy Josef Nosek (ODS)
Nový systém, který je výsledkem několikaleté práce dopravních odborníků, dopravních průzkumů a zahrnuje i zahraniční zkušenosti, nahradí dosavadní starý 27 let.
„Zavedením nového systému práce nekončí. Ropid bude dál vyhodnocovat změny v praxi, shromažďovat další podněty, reagovat na změny potřeb cestujících a městských částí, ujišťuje Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.
Ještě před dvaceti lety jezdili všichni ze sídlišť na okraji Prahy pracovat do centra, dnes stále více lidí míří i opačným směrem a rapidně roste také zájem o linky, které jezdí kratší trasou po obvodu Prahy. Dosavadní síť autobusových linek je zbytečně komplikovaná. Zavedením metrobusů, sloučením více linek do jedné, zrušením nevyužívaných spojů a napřímením některých zajížděk vznikne přehlednější systém. Dlouhodobým cílem je přitáhnout k městské dopravě víc cestujících, kteří dnes dávají přednost individuální dopravě.