Novela tržního řádu
Informace o novele vyhlášky č. 27/1998 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává tržní řád, ve znění nařízení č. 6/2004 Sb. hl. m. Prahy (dále jen tržní řád)
Novela tržního řádu nabývá účinnosti od 15. 4. 2004 a m.j. přináší změnu definice místa pro nabídku zboží , kterou obsahuje čl. 1 odst. 10 tohoto předpisu.
V dosud (do 15. 4. 2004) platném tržním řádu již místa pro nabídku zboží byla definována. S účinností od 15. 4. 2004 se vymezení míst pro nabídku zboží mění, nová definice je podrobnější a znamená, že pokud má být zboží nabízeno vně provozovny bez ohledu na to, zda na věšáku či polici na zemi nebo na fasádě či dveřích, musí být toto místo v tržním řádu (jeho příloze č. 1) výslovně uvedeno. Podle nové úpravy se totiž za místo pro nabídku zboží, které musí být uvedeno v seznamu míst stanovených uvedeným předpisem, aby na něm mohlo být nabízeno k prodeji zboží, pokládají i dveře nebo okna či okenice, pokud je na nich zboží zvenku umístěno. Přesná definice míst pro nabídku zboží dle čl. 1 odst. 10 tedy zní:
„Místo pro nabídku zboží je místo mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím podle zvláštního zákona 1), na kterém se za účelem prodeje nebo nabídky vystavuje zboží stejného druhu jako v této provozovně umístěné na zemi nebo na přenosném zařízení. Považuje se za něj i plocha, na které je uvedené zboží položeno, zavěšeno či jiným způsobem upevněno buď přímo, nebo pomocí technického zařízení či konstrukce, jako je zeď domu mimo provozovnu určenou k tomu účelu kolaudačním rozhodnutím nebo vchodové dveře či okenice.“
Znamená to, že, není-li např. výslovně v příloze tržního řádu uvedeno jako místo pro nabídku zboží např. dveře prodejny (provozovny s uvedením adresy), nelze za účelem nabídky (výstavky) na takové dveře umisťovat police se zbožím, popř. jinak nabízené zboží upevňovat např. zavěšovat.
Bude-li k takové činnosti docházet, t. j. zboží nabízené k prodeji bude umisťováno zvenku na dveře či jiná místa přiléhající k provozovně, aniž tato místa budou v tržním řádu jako místa pro nabídku zboží uvedena, bude to pokládáno za porušení cit. předpisu hl. m. Prahy a může být postihováno ve smyslu § 65 odst. 1 písm. c) zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, jako porušení povinnosti stanovené v § 31 tím, že při provozování živnosti nebyly dodrženy povinnosti vyplývající ze živnostenského zákona a zvláštních právních předpisů, a to pokutou až do výše 100 000,- Kč. Při opakovaném porušování tržního řádu lze přistoupit až k aplikaci § 58 odst. 3 živnostenského zákona , tj. živnostenské oprávnění zrušit nebo pozastavit provozování živnosti v provozovně, ve které (u které) k porušování tržního řádu dochází.
Protože se jedná rovněž o porušení obecně závazného předpisu hl. m. Prahy, může být uvedené porušení tržního řádu postihováno rovněž dle zákona o hl. m. Praze, a to pracovníky živnostenského odboru Magistrátu hl. m. Prahy s maximální výší pokuty do 200 000.- Kč, popř. pracovníky úřadů městských částí obdobně.
S kontrolami dodržování tohoto ustanovení se počítá od 15. 4. 2004.
Dále byl uvedeným nařízením zrušen zákaz pouliční pochůzkové reklamy, když byl akceptován názor ministerstva vnitra, že reklama je upravena zákonem o regulaci reklamy, s tím, že město bude usilovat o to, aby uvedený předpis tuto možnost pro obce jednoznačně umožnil.
Kromě aktualizace míst, na kterých je možno prodávat zboží a poskytovat služby, což je obvyklým obsahem novel uvedené vyhlášky, reaguje nařízení č. 6/2004 Sb.hl. m. Prahy v oblasti sortimentu zboží, který je možno prodávat mimo kolaudované provozovny, na úpravu vyplývající ze zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Tato úprava znamená zúžení sortimentu na místech jako jsou tržnice, tržiště a tržní místa vykazující znaky tržiště dle citovaného zákona tak, že na těchto místech není možno prodávat lihoviny, tabák a tabákové výrobky (srov. pozn. č. 11 k příloze).
ZIV MHMP