Nový Velký lékařský slovník slavnostně uveden v život
Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém se dnes ve 14.00 hodin v Městské knihovně zúčastnil křtu Velkého lékařského slovníku.
- 3 minuty čtení
Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110
Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém se dnes ve 14.00 hodin v Městské knihovně zúčastnil křtu Velkého lékařského slovníku.„Lékařství spočívá v umění zabavit pacienta do doby, než ho příroda uzdraví sama, praví Voltairův teorém,“„My lékaři však víme, že na něj nelze zcela spoléhat. Medicína se rozvíjí překotně a objem nových poznatků je obrovský, což dopadá nejen na pacienty, ale také na lékaře - ti jsou na jedné straně čím dál víc specializovanými, na druhé straně musejí mít přehled o stále větším množství mezioborových vazeb a souvislostí.“
“Medicína patří k nejrychleji se rozvíjejícím oblastem moderní civilizace. Spolu se změnami v medicíně se mění i komunikace týkající se zdraví a nemoci. Na jedné straně se odstraňují tradiční bariéry bránící nemocným v přístupu k informacím, na straně druhé však medicína vytváří obrovský počet nových termínů a mění význam termínů stávajících. Nutnost stále větší specializace tak do jisté míry vede i k izolaci lékaře uvnitř svého oboru,“ osvětlil svou motivaci k sestavení slovníku MUDr. Hugo. MUDr. Jan Hugo (1955) absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v roce 1981. Dvanáct let pracoval jako odborný asistent na Fakultě všeobecného lékařství (později 1. LF UK) v laboratoři prof. MUDr. Václava Janouška, kde byl jeho nejbližším spolupracovníkem dr. Vokurka. Spolu publikovali několik původních vědeckých sdělení z oblasti metabolismu porfyrinů. Klinickou erudici v oboru vnitřního lékařství získal na 3. interní klinice pod vedením prof. MUDr. Petra Broulíka. Po celou dobu působení na lékařské fakultě přednášel patofyziologii v pregraduálním studiu. Jeho zájem o klasické jazyky, etymologii lékařských termínů a o historii medicíny přispěl v první polovině osmdesátých let k myšlence vytvořit lékařský slovník. V roce 1993 Dr. Hugo založil nakladatelství Maxdorf zaměřené na lékařskou literaturu. MUDr. Martin Vokurka, CSc. (1962) absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v roce 1987. Jeho odbornou klinickou specializací je vnitřní lékařství, pracuje nyní jako odborný asistent na 1. lékařské fakultě. V rámci dlouhodobého vědeckého pobytu ve Francii se zdokonalil v praktickém využití molekulárně biologických výzkumných metod. V současné době se věnuje studiu metabolismu železa. Je autorem a spoluautorem řady originálních vědeckých sdělení publikovaných doma i v zahraničí. Dr. Vokurka patří k našim předním odborníkům v oblasti patofyziologie, tento obor přednáší také v pregraduálním studiu na 1. LF UK. Hluboká znalost patofyziologie, jako integrálního oboru medicíny, je také jedním z předpokladů úspěšné práce na výkladových lékařských slovnících. Praktický slovník medicíny, jehož je hlavním autorem, vyšel poprvé v r. 1994. K jeho koníčkům patří cizí jazyky, z nichž několik plynně ovládá.
V Praze dne 18.10. 2004
__________________________________________________________________________________________
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem __________________________________________________________________________________________
|
Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz
Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz
|