O knihovně

Národní knihovna – asi nenajdeme v posledních měsících téma, o kterém by veřejnost diskutovala víc. „Chobotnice“ na Letné rozdělila laiky i odborníky na dvě skupiny a zvedla vlnu vášní.

  • 1 minuta čtení

To je naprosto v pořádku. Stavba, která může trvale ovlivnit podobu Prahy, diskusi vyvolat má a musí. Velkou chybou je, že přichází až nyní, několik měsíců po oznámení výsledků architektonické soutěže. Již dávno se měli vyjadřovat odborníci – architekti, památkáři, urbanisté a – diskutovat mezi sebou i s nejširší veřejností. Teď práci, která měla samotné soutěži předcházet a kopírovat její průběh, pracně doháníme.

Můj osobní názor je – Národní knihovna v Praze má svoji jedinečnou historickou tradici a zaslouží si i novou budovu, o které se diskutuje již více než 100 let. Stejně tak říkám, že vítězná „chobotnice“, jak je návrh architekta Kaplického přezdíván, se mi líbila a líbí dodnes. Nemůžeme ale přehlížet, že je navrhována na pozemky, které Praha pro stavbu nevyčlenila, a je v rozporu s územním plánem města. Práce na změně územního plánu by trvaly přibližně dva roky. K projektu, který spadá do památkové zóny a je sotva půl kilometru od Pražského hradu, se musí vyjádřit památkáři a také UNESCO. Právě jeho zástupkyně, paní Wiese-von Ofenová, sice s Kaplického návrhem souhlasila, ale s dodatkem, že u 48 metrů vysoké stavby je nutné odborně zvážit případné narušení pražského panoramatu. Celý průběh mezinárodní architektonické soutěže je navíc zpochybňován jako neregulérní a je zde řada dalších věcných problémů.

Proto jsme s architektem Kaplickým, ředitelem Národní knihovny, ministrem kultury a zhruba třemi desítkami odborníků – architektů, památkářů a právníků – vytvořili tým a tyto problémy řešíme. Ať půjde o Letnou, či o stavbu na jiném místě, barvy, výšku i hmotu či např. o novou soutěž, nemůže o konečném řešení rozhodovat pouze Pavel Bém či jiný politik, ale především musí být slyšen hlas odborníků.

Po expertním posouzení bude následovat rozhodnutí a to má svá zákonná pravidla. Půjde-li o městské pozemky pro stavbu, musí o jejich prodeji rozhodnout zastupitelé Prahy, bude-li pro stavbu Národní knihovny nutná změna územního plánu, bude opět rozhodovat zastupitelstvo. Tak zní zákon.

Naším úkolem je připravit a navrhnout tak kvalitní řešení, aby mělo šanci na podporu všech stran. Doufám, že se to podaří.


Autor: primátor Pavel Bém
5. listopadu 2007
5. listopadu 2007