O muzeích alchymistů a strašidel

Během let každé muzeum získalo své motto. Muzeum pražských pověstí a strašidel: „K nám se strachem, od nás s úsměvem“. Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy: „K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná“.

Strašidla a pověsti

Nápad na vznik muzea připomínajícího kouzlo a poetiku pražských pověstí je pět let starý. U jeho vzniku stáli manželé Filip Jan a Helena Zvolských spolu s Richardem Veselým. Byl přizván scénograf Nikola Tempír, který se svými přáteli vybudoval Uličku duchů s atmosférou staré Prahy. Přízemí pak je věnováno samotným pověstem, nechybí zde interaktivní exponáty a originální ilustrace a plastiky strašidel vystupující ze zdí. Záhy po otevření muzea také začala tradice nejrůznějších akcí jak pro děti, tak pro dospělé, především stále oblíbenějších vycházek Se strašidlem za strašidly. Dvouhodinové vycházky, na kterých je průvodcem strašidlo a kde po cestě čekají se svým příběhem další tři bubáci, jsou vítaným cílem rodin, studentů i seniorů. V současné době se konají již na osmi různých trasách vedoucích celým centrem Prahy. Díky spolupráci s Muzeem Karlova mostu pak vznikly též akce, jako je Strašidelná Čertovka, kde se na lodích pluje mezi strašidly na březích, a také zvláštní vycházka s plavbou „Karlův most ze tří stran“. K plavbám pak patří i nové plavby Parníkem s vodníkem. K letošním Vánocům chce muzeum nadělit svým příznivcům unikátní knihu zahrnující až 400 pražských pověstí.

Alchymisté

Po necelých třech letech fungování Muzea strašidel se majitelé rozhodli rozšířit své pole působnosti a v domě, kde žil Edward Kelley na Jánském Vršku 8, otevřeli Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy. I tady byl přizván scénograf Nikola Tempír spolu s Michalem Syrovým, Jiřím Karáskem a Václavem Misařem. Ti výtvarně pojali jak celé muzeum, tak i alchymistickou vinárnu a kavárnu Kellyxír. Návštěvník zde prožije cestu v čase do dob Rudolfa II se vším všudy. Nechybí ani interaktivní exponáty nebo například tajemná místnost Faustova domu. O expoziční texty se postarali přední odborníci z Univerzity Karlovy i známý americký záhadolog. To hlavní však návštěvníky čeká na půdě, kam vystoupají po schodišti z 16. století. Je tam samotná laboratoř magistra Edwarda Kellyho, včetně slavných osobností, jako je John Dee, Rudolf II, samozřejmě Kelly, ale i třeba William Shakespeare.

Co to Kelly uvařil?

Na závěr pak návštěvník sleduje, kam vede potrubí z laboratoře s elixíry, a zjistí, že do kavárny a vinárny Kellyxír, kde je každý může ochutnat. I muzeum alchymistů a mágů pořádá různé akce pro veřejnost, především pak Rudolfínské slavnosti zaměřené na děti. Od října pak v muzeu začne fungovat komorní divadelní sál Al-iksír určený pro komorní divadlo, autorská čtení, šansonové večery, přednášky a podobně.

27. září 2012
27. září 2012