O Praze 16
Katastrální území: Radotín
Počet obyvatel: 8095 (dle údajů Českého statistického úřadu k 30.9.2007)
Datum vzniku: 1. července 2001
Rozloha: 931 ha
První prokazatelná písemná zmínka o Radotínu se datuje z doby panování Vladislava II. v rozmezí let 1158 až 1169, kdy v listině vážící se k založení kostela Panny Marie řádu sv. Jana Jeruzalémského na Malé Straně v Praze je zmiňován mj. brod přes Mži v Radotíně.
Další písemná zmínka je z roku 1298 a týká se kostela v Radotíně, kde toho času byl za Václava II. dvůr královský. Po husitských válkách zastavil král Zikmund v r. 1465 půl vsi Radotína jistému Bohuslavu z Trmaně. Hlavní rozmach Radotína přineslo vybudování železnice spojující Prahu s Plzní v roce 1862. V roce 1871 byla postavena cementárna a v roce 1872 cukrovar a mlýn na parní pohon. Byla zde vápenka, cihelna, pískovna. Vše bylo připojeno vlečkou na železnici. V roce 1908 pak byla zahájena výroba ventilátorů ve firmě Janka. Rozvoj průmyslu poskytl mnoho pracovních příležitostí a Radotín se rychle rozrůstal. Vznikaly obchody, služby, hostince, nastal rozvoj řemesel.
V roce 1841 bylo v Radotíně pouze 36 domů se třemi sty obyvateli. V roce 1881 bylo již obyvatel přes 600, při sčítání lidu v roce 1911 bylo 163 popisných čísel a 1812 obyvatel. V roce 1926 pak 376 čísel a 3000 obyvatel. Příznivá poloha blízko hlavního města a výborné dopravní spojení přispělo pak v dalších letech k výraznému rozvoji Radotína, a to nejen v oblasti průmyslu, ale i služeb společenského života a výstavby bytového fondu, zejména rodinných domků. V poválečné éře přibyla i dvě menší sídliště.
Dne 14. 9. 1967 je Radotín povýšen na město a od r. 1971 má i svůj znak. Od 1. 7. 1974 se stává součástí hlavního města Prahy.
Po roce 1990 došlo k velkým změnám ve vlastnických vztazích v průmyslu, ale i v obchodě a službách. V Radotíně dnes najdeme cementárnu a další firmy jako Schäfer Menk, distribuční závod Pražských pivovarů, firmy Technometra, Janka atd.
V místě jsou předškolní a školní zařízení, základní umělecká škola, odborné učiliště, gymnázium, moderní knihovna, dva domy s pečovatelskou službou, zdravotnické zařízení. I sportu věnuje radotínská radnice náležitou pozornost. Možnost sportovního vyžití zde mají občané téměř ve všech druzích sportu. Od atletiky, přes badminton, basketbal, kopanou, lakros, nohejbal, pétanque, softbal, tenis či volejbal.
Nejbližší okolí Radotína má malebný krajinný ráz. Do katastru městské části zasahuje východní okraj chráněné krajinné oblasti Český kras, jejíž hranici na západ tvoří zhruba Radotínský potok. Na oblast navazuje a někde se s ní překrývá tzv. oblast klidu Radotínsko-chuchelský háj.
Radotín se stává pro bydlení vyhledávanou lokalitou, která nabízí krásnou polohu v širokém údolí Berounky, lemovaném na jižních úbočních svazích lesy s pohledem na Berounku a protilehlé zalesněné svahy nad Zbraslaví a Lipencemi. Tomu nezabránilo ani postižení povodní v roce 2002.
V roce 2001 byl Radotín ustanoven sídlem správního obvodu. Od 1. 7. 2001 nese oficiální název Praha 16.
Úřad městské části Praha 16 sídlí v Radotíně v několika budovách. Vykonává státní správu pro katastrální území Lipence, Lochkov, Velká Chuchle, Radotín a Zbraslav a samosprávu pro svůj, radotínský katastr.
Webové stránky městské části Praha 16 na adrese: www.mcpraha16.cz