O Praze 6
Katastrální území: Suchdol, Sedlec, Lysolaje, Přední Kopanina, Nebušice, Ruzyně, Liboc, Vokovice, Veleslavín, Břevnov, Střešovice, Dejvice, Bubeneč (část) a Hradčany (část)
Počet obyvatel: 109 741 (z toho 4077 s dlouhodobým pobytem) dle sčítání lidu z roku 2001
Datum vzniku: 1. července 2001
Rozloha: 5926 ha
Lokalita, kde se dnes rozprostírá městská část Praha 6, byla osídlena již v pravěku. Svědčí o tom četné archeologické nálezy jak z Liboce, tak z Dejvic nebo Suchdola či Sedlce. Na některých místech se dochovaly i pozůstatky slovanského osídlení, které patrně vygradovalo stavbou největšího hradiště v přírodní památce Šárka.
Současné uspořádání správního obvodu bylo ustanoveno vyhláškou z roku 2001 a spadají pod něj katastrální území Suchdol, Sedlec, Lysolaje, Přední Kopanina, Nebušice, Ruzyně, Liboc, Vokovice, Veleslavín, Břevnov, Střešovice, Dejvice, podstatná část Bubenče a malá část Hradčan. Všechna tato katastrální území, s výjimkou Hradčan, byla původně zcela samostatnými vesnicemi, Břevnov a Bubeneč městem – Břevnov povýšen roku 1907 na město, Bubeneč v roce 1904. Součástí Prahy se staly nejprve vsi Střešovice, Veleslavín, Liboc, Vokovice, Dejvice a Sedlec a města Bubeneč a Břevnov, a to v roce 1922.
Na území současné městské části Praha 6 včetně přidružených obcí (Lysolaje, Nebušice, Přední Kopanina, Suchdol) žije asi 120 000 obyvatel, a to převážně v činžovní nebo vilové zástavbě. Sídliště lze nalézt na Petřinách (vůbec první sídliště v Praze) nebo ve Vokovicích. Vilová zástavba pochází převážně z dvacátých až čtyřicátých let dvacátého století (Ořechovka, Hanspaulka a Baba v Dejvicích, Bubeneč, Veleslavín, Bílá Hora, Ruzyně), masivnější nová výstavba započala teprve až v letech devadesátých (Větrník, Červený Vrch).
Největší a současně nejznámější dominantou je bezpochyby břevnovský klášter, založený již v 10. století jako první mužský klášter v Čechách sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. Dnešní barokní podoba pochází z ruky Kiliána Ignáce Dietzenhofera. V současné době je veřejnosti volně přístupná klášterní zahrada, na objednání pak bazilika sv. Markéty, románská krypta z 11. století a barokní prelatura s Tereziánským sálem.
Kromě zmíněného kláštera zde naleznou jak milovníci umění a historie, tak rekreačního sportování své vyžití. Na procházky láká například obora Hvězda s letohrádkem, Galerie Anderle, usedlost Ladronka – zrekonstruovaný původní hostinec, kde i dnes je restaurace s bowlingem, půjčovnou kol a in-line bruslí a upravený park, kde se kromě cyklistiky dá provozovat i mnoho různých rekreačních sportů také na travnatých plochách. K dalším procházkám vybízí přírodní park Šárka, kde je navíc v létě možné využít přírodní koupaliště nebo koupaliště Džbán. Ke koupání zve rovněž Petynka – nový sportovní areál s vyhřívaným venkovním bazénem. Sídlí zde tři divadla (Semafor, Dejvické divadlo a Spejbl a Hurvínek), jedno historické kino (Ořechovka) a jedno novější v objektu klubu Delta na Dědině. K městské části neodmyslitelně patří také letiště v Ruzyni. Ve své době jedno z nejmodernějších letišť zde bylo vybudováno již ve 30. letech 20. století.
Webové stránky městské části Praha 6 na adrese: www.praha6.cz.