O zákazu reklamy jsem ochoten diskutovat-rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfem Blažkem, otištěný dne 14.11. 2005 v týdeníku Strategie

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek soudí, že díky nařízení města z ulic zmizí rozdavači letáků. Podle návrhu zákazů by v Praze neměly být ani reklamní plachty na domech. Potvrdil to v rozhovoru pro Strategii.

O zákazu reklamy jsem ochoten diskutovat

 

 

 

Strategie | 14.11.2005 | rubrika: Média - Rozhovor | strana: 30 | autor: Marek Hejduk

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek soudí, že díky nařízení města z ulic zmizí rozdavači letáků. Podle návrhu zákazů by v Praze neměly být ani reklamní plachty na domech. Potvrdil to v rozhovoru pro Strategii.

* Existuje v současné době nějaký zákaz pouliční reklamy na území Prahy?

Od prvního června platí jen vyhláška, která na území Prahy zakazuje šířit "erotickou" reklamu, tedy reklamu na erotické služby. Už bylo neúnosné, jak nahaněči nočních klubů a rozdavači letáků těchto podniků především v centru města dělali Praze špatnou reklamu. Nicméně kromě této vyhlášky chystáme nařízení, kterým se stanovuje zákaz pouliční reklamy.

* Má toto chystané nařízení nějaký právní podklad?

Do sněmovny jsme předložili novelu zákona o regulaci reklamy, která prošla senátem, podepsal ji prezident a platí od prvního října. Na jejím základě můžeme vydat nařízení hlavního města Prahy, které umožní stanovit zákaz reklamy na veřejně přístupných místech mimo provozovny.

* Jaké jsou důvody tohoto zákazu?

Nám jde samozřejmě primárně o zákaz nevyžádaného rozdávání letáků. To totiž v podstatě přechází až do obtěžování lidí, město je navíc plné povalujících se papírů, lidi si na to stěžují a opravdu to nepůsobí hezky. Na druhou stranu je možné se bavit o dalších ustanoveních, například o reklamních plachtách. Dříve byla oblast pochůzkové a pouliční reklamy upravena tržním řádem z roku 2002, nicméně mezitím proběhlo několik novel a v zákoně o regulaci reklamy se objevila ustanovení, na jejichž základě jsme museli zrušit část tržního řádu, která se reklamy týkala.

* Od kdy by navrhované nařízení mělo platit?

Chtěli bychom, aby platilo už od prvního prosince letošního roku a když ne od prvního, tak od patnáctého. Protože největší nápor rozdávání letáků je v létě a pak samozřejmě před Vánocemi. V případě, že by došlo k zákazu těch plachet a podobných poutačů, existuje samozřejmě možnost odložení účinnosti třeba k prvnímu červenci příštího roku, aby byl do té doby čas na změnu uzavřených smluv a podobně.

* Jak by mělo město po účinnosti nařízení v ideálním případě vypadat?

Zmizela by většina rozdavačů letáků a ta, řekněme živelná, reklama z centra města, z prostoru památkové rezervace, kde ten problém vidíme jako největší. V současnosti centrum vypadá tak, že na některé památky skoro ani není vidět přes různé cedule zvoucí k návštěvě restaurací a podobných zařízení. Podle nás si to město nezaslouží. Tyto aktivity skončí, protože jimi se jejich zřizovatel dopustí přestupku, za nějž je pokuta sto až dvě stě tisíc korun. Zákaz se samozřejmě týká komerční reklamy, nikoli charitativní nebo politické.

* Jakým způsobem bude město dodržování nařízení kontrolovat?

To mají na starosti živnostenské odbory, což jsou desítky pracovníků, a navíc je tu městská policie. Ta bude zjištěné nedostatky předávat na správní řízení úřadům jednotlivých městských částí. Primárně však nejde o udělování pokut, ale o zamezení pouliční reklamy.

* Jak na návrh nařízení reaguje Asociace pro venkovní reklamu? Spolupracujete s ní na přípravě nařízení?

Mě z této organizace nikdo nekontaktoval. Upřímně řečeno, překvapilo mě to, ale je to tak. Ani z firem, které se pouliční reklamou zabývají, se na město nikdo neobrátil. Přitom připravované nařízení není nic tajného. Tři čtvrtě roku jsme s návrhem zákona byli ve sněmovně, a ani tehdy se nám nikdo z nich neozval. Vzhledem k tomu, že nařízení teď prochází připomínkovým řízením na městských částech a dotčených orgánech státní správy, nemáme ještě ten finální návrh. Zatím přišly desítky připomínek od městských částí a od ministerstva průmyslu a obchodu, takže to bude náročná diskuse. Ale když se tímto návrhem bude jakákoli organizace či firma cítit dotčená, jsme ochotni jednat i s ní.

* Takže se má navrhovaný zákaz dotknout jen nepovolené reklamy?

Především jde o rozdávání letáků. Velká diskuse bude o zákazu plakátů, reklamních poutačů a podobně. Ať ze strany odboru památkové péče, ze strany Městské části Prahy 1 nebo dalších institucí a organizací. Je otázka, zda například regulovat látkové převěsy, jestli je město chce mít v centru, nebo zda je to problém jen v oblasti památkové rezervace. Já si například nemyslím, že je optimální, když je dům v památkové rezervaci celý pokrytý nějakou reklamní plachtou. Jiná věc je, jestli je správné regulovat plachty na lešení. Proč by zrovna lešení nemohlo být na reklamu využito? Chystané nařízení je prostě nutné pečlivě připravit. Rozhodně ale chceme také regulovat automobily, které slouží jako reklamní poutače. Vsoučasné době sice blokují parkovací místa, ale protože nejde o vraky, město nemá právo je odtáhnout. To chceme změnit. Musím zdůraznit, že v celém nařízení jde o zákaz reklamy mimo provozovny a netýká se to čehokoli, co je budováno na základě stavebního povolení, jako jsou například billboardy, plakátovací plochy a podobně. To my regulovat nemůžeme a ani nechceme.

* Návrh by se měl dotknout i plakátování. Jak to bude se sankcemi v tomto případě?

Nyní je možné "načerno" vylepované plakáty posuzovat pouze jako znečišťování veřejného prostranství. Přitom je jasné, že nikdo nebude vylepovat plakáty na nějakou akci, aniž by to organizátor nevěděl. Takže pokutu by mohl opravdu platit i ten, kdo vylepování zadává. Zatím můžeme postihnout toho, kdo ty letáky fyzicky vylepuje. Otázka je, zda se to ve správním řízení dostane až k promotérům, ale sankce jsou citelné a my budeme chtít, aby to městská policie a živnostenské odbory kontrolovaly.

* Je nedlouho před volbami, nejde trochu o politický tah, který má přilákat voliče? Přece jen pouliční reklama lidem vadí...

Mohlo by to tak být bráno. Nicméně omezení pouliční reklamy do roku 2002 v tržním řádu bylo, ale museli jsme ho na základě později přijatých zákonů změnit. Pak trval legislativní proces rok, než náš návrh zákona o omezení reklamy prošel. Nyní tedy přichází možnost pouliční reklamu regulovat. Nechceme, aby bylo přeregulováno, ale chystané nařízení by mělo vyřešit všechny nešvary. Když budeme úspěšní, tak jen trochu vyrovnáme skóre, protože zatím máme minusové body.

***

Zakázaná reklama podle navrženého nařízení

- letáky, navštívenky a vizitky šířené neznámému adresátovi - plakáty, reklamní poutače, látkové převěsy, plachty, praporce, odpadkové koše, tabule, tyče, pulty, portály, výkladce, štíty, výstrky, desky či jiné konstrukce a zařízení, ať stojící, pohybující se, nesené, opřené či zavěšené, včetně jejich osvětlení - dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích prezentující reklamu jakýmkoli způsobem - zařízení šířící reklamu zvukem či obrazem, s výjimkou rozhlasového a televizního vysílání

Foto popis| Rudolf Blažek
Foto popis| Auto jako reklamní nosič? S tím bude konec!
Foto autor| Foto: Hana Mahlerová, Štefan Weber

15. listopadu 2005
15. listopadu 2005