Obce chtějí získávat přednostně státní majetek

Datum vydání: 27.07.2019, Zdroj: Prima | Rubrika: 18:55 Velké zprávy | Téma: Hana Kordová Marvanová

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka 
Praha chce změnit pravidla dražeb státního majetku a ministerstvu posílá jasný vzkaz. O majetek státu se nechceme přetahovat s developery. V dražbách proti nim nemáme šanci, a proto chceme nějakou formu předkupního práva. Ministerstvo namítá, že podobná práva už ale obce de facto mají. 

Josef KOLINA, redaktor 
Jedním z objektů, o které se hraje, je tento krásný veleslavínský zámek v Praze, který společně s okolními parcelami stojí více než 380 000 000 Kč. Zámek je nyní státní. Chtěla by ho Praha 6, ale do dražby, kde by se utkala se soukromými subjekty, se jí za žádnou cenu nechce. 

Ondřej ŠRÁMEK, mluvčí, Praha 6 
Městská část by byla ve velmi nevýhodné pozici, protože by vlastně odkryla karty hned na začátku, částka, s kterou by šla do dražby, by musela být schválena zastupitelstvem, tudíž by byla dopředu a veřejně známá. 

Hana KORDOVÁ MARVANOVÁ, radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení v Praze /STAN/ 
V takové dražbě často mohou zvítězit i spekulanti s tím majetkem. Ti potom ten majetek nabízejí obci nebo kraji, ale za úplně jiné peníze. 

Josef KOLINA, redaktor 
Dražba tohoto lukrativního realitního sousta byla na spadnutí už v září minulého roku. I když Praha 6 jasně usilovala o to, aby bylo bývalé plicní sanatorium bezúplatně převedeno na město, stejně vše směřovalo k měření svalů s developery. Vše rozseklo až Ministerstvo kultury, které souhlas s dražbou nedalo. 

Ondřej ŠRÁMEK, mluvčí, Praha 6 
Je vlastně velkým paradoxem, že spolu soupeří jednotlivé státní instituce, byť se stále jedná o státní majetek, 1 ho chce prodat, druhá by ráda získala a musí se přetahovat ve veřejné soutěži i se soukromými subjekty. 

Josef KOLINA, redaktor 
V současné době přitom platí, že když obec prokáže veřejný zájem, může zbytný státní majetek nabýt bezúplatně. Hudební škola, kterou chtěla do zámku přesunout Praha 6, ale zřejmě dostatečným důvodem nebyla. Proto chce hlavní město pravidla změnit. 

Hana KORDOVÁ MARVANOVÁ, radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení v Praze /STAN/ 
Praha navrhuje nejen pro sebe, ale pro všechny obce a kraje, aby stát při prodeji majetku respektoval předkupní právo a obec a kraj si to mohla přednostně koupit. 

Josef KOLINA, redaktor 
A co na to Ministerstvo financí jako garant dražeb státního majetku? 

redaktorka, citace: Šárka Šmolíková, mluvčí Ministerstva financí 
Prodeje se v zájmu transparentnosti a dosažení vyššího výnosu pro stát realizují nejčastěji s využitím výběrového řízení, případně formou veřejné dražby, ale v případě relevantních důvodů také přímým prodejem vybranému nestátnímu subjektu. V tomto případě jsou dle našich zkušeností právě obce zastoupeny nejčastěji. 

Josef KOLINA, redaktor 
Jinak řečeno, to, co chcete, už funguje. Jenže, jak je vidět u veleslavínského zámku, ne stoprocentně. Na druhou stranu ostatní oslovená města, která s developery nezápolí, spatřují v obecním předkupním právu i jasná rizika. 

Eva BARBORKOVÁ, mluvčí plzeňského magistrátu 
To předkupní právo ke státnímu majetku si jako univerzální nástroj úplně nedovedeme představit, protože by určitě bylo omezené účely těch převodů. Totiž jinak by to bylo velké zvýhodnění územně samosprávních celků. 

Josef KOLINA, redaktor 
Josef Kolina, televize Prima.

 

27. července 2019
27. července 2019